Постанова № 40616372, 24.09.2014, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
24.09.2014
Номер справи
2а-10709/2010
Номер документу
40616372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-10709/2010

2-а/357/312/14

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2014 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Подрєзова Г. О. ,

при секретарі - Александрова А. С.,

.., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві адміністративний позов ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про перерахунок та виплату недоотриманої суми щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня;

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про перерахунок та виплату недоотриманої суми щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, мотивуючи тим, що він є учасником бойових дій і згідно законодавства має право на щорічну одноразову грошову допомогу до «5 травня» в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, але відповідачем йому виплачено вказану допомогу в 2010р. в значно меншому розмірі. Посилаючись на зазначені обставини, та вважаючи порушеними свої права на отримання допомоги до 5 травня, як учасника бойових дій, в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, просив суд позов задовольнити.

В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради представника в судове засідання не направив, хоч про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.

Одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2010р. йому було виплачено платіжним дорученням №1677 від 22.04.2010р. в розмірі 380грн.Згідно з копією ощадної книжки ОСОБА_1 одноразова допомога за 2010р. ним отримана 24.04.2010р.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій щорічно, до 5 травня, виплачується разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанов КМУ від 11.04.02 р. № 486 та від 31.03.03 р. № 425, виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня здійснюються органами праці та соціального захисту населення.

В порушення вимог ст. 12 ч. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 3, 19 ч. 2 , 22 ч. 2 , 22 ч. 3, 64 ч. 1 Конституції України, призначена грошова допомога нараховувалась та виплачувалась в 2010р. позивачу не повністю.

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається КМ України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України (в редакції закону від 22.05.2008 року зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного суду).

Згідно ст. 13 того ж Закону, щорічно до 5 травня учасниками бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах: 5-тии мінімальні пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, актами Президента України.Потрібно зазначити, що виплачена в 2010р. сума одноразової грошової допомоги до 5 травня, яка виплачена позивачу у розмірі - 380грн., не відповідає розмірам цієї допомоги, передбаченим Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України , при вирішенні справи слід керуватися принципом законності , відповідно до якого органи державної влади , органи місцевого самоврядування , їхні посадові та службові особи зобов'язанні діяти лише на підставах , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, оскільки Закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то при вирішенні даного спору щодо визначення розміру щорічної допомоги до 5 травня підлягають застосуванню саме положення ст. 13 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постановам КМ України.

В разі колізії між нормативно-правовими актами КМ України та Законами України застосуванню підлягають саме положення Законів України, які є актами вищої юридичної сили.

При визначенні розміру даної допомоги застосовується мінімальна пенсія за віком, як розрахункова величина. За правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

А тому не приймається до уваги положення ч.3 ст.28 вищевказаного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого законодавчо визначеного мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем його права на одержання щорічної грошової допомоги в розмірах, передбачених Законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Крім того, у рішеннях Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо реалізації права громадян на соціальний захист, зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і складовою конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, а тому звуження змісту та обсягу цього права не допускається.

Таким чином, позов про зобов"язання провести перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2010р. підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.1,6,9,12,17,18,71,159-163,185 КАС України, ст.15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (вул.. Я.Мудрого, 2, м. Біла Церква, р/р 35218043001216, код 03193643, МФО 821018 в БЦ УДК Київської області) у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2010р. - неправомірними.

Зобов"язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 5 травня за 2010р. - виходячи з 5-ти розмірів мінімальної пенсії за віком, встановленої згідно з ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вже виплаченої суми.Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Г. О. Подрєзова