ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" вересня 2014 р.Справа № 916/2693/14
Господарський суд Одеської області у складі:
Суддя Зайцев Ю.О.
при секретарі судового засідання Ошарін Д.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Асташенкова О.І. (довіреність №156-исх-гс від 18.06.2014 р.);
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: Польщіна Т.Л. (довіреність №01-36/44 від 15.01.2014 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеської міської ради до відповідача приватного підприємства «ПК ОДЕСА», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, суд -
ВСТАНОВИВ:
Суть спору: Господарським судом Одеської області розглядається справа №916/2693/14 за позовом позовом Одеської міської ради до відповідача приватного підприємства «ПК ОДЕСА» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Відповідно до поданої заяви позивач просив суд:
- внести зміни до договору оренди землі від 21.11.2005 року, зареєстрований в Одеському міському управлінні ОРФ ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 р. за №040650500048, яким Одеською міською радою передано приватному підприємству "ПК ОДЕСА" (код ЄДРПОУ 22480377) земельну ділянку площею 2754 кв.м., що розташована за адресою: місто Одеса,
вулиця Одеська, 43-А терміном на 50 років.
- викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 404 кв.м. становить 229 661,88 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.11.2013р. № 129/С, складеного управлінням Держземагснства у м. Одесі Одеської області;
- викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 335 кв.м. становить 190 403,95 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.11.2013р. № 130/С, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області.
- викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: „Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 404 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Одеська, 43-А, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 11483,09 грн.
- викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: „Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 335 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Одеська, 43-А, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 9 520,20 грн.
Ухвалою судді господарського суду Одеської області Зайцева Ю.О. від 11.07.2014 р. за вказаним позовом порушено провадження з призначенням справи до розгляду у відкритому судовому засіданні.
20.08.2014 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого підприємство проти поданого позову заперечує в повному обсязі.
20.08.2014. представником позивача подано до суду заяву про зміну підстав позову. Відповідно до зазначеної заяви Одеська міська рада посилаючись на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 22.11.2013 р. №131/С просила суд:
- внести зміни до договору оренди землі від 21.11.2005 року, зареєстрованого в Одеському міському управлінні ОРФ ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 р. за №040650500048, яким Одеською міською радою передано приватному підприємству "ПК ОДЕСА" (код ЄДРПОУ 22480377) земельну ділянку площею 2754 кв.м., що розташована за адресою: місто Одеса, вул. Одеська, 43-А, терміном на 50 років.
- викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2754 кв.м. становить 1 565 566,38 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.11.2013р. №131/С, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області;
- викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: „Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 2754 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Одеська, 43-А, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 78 278,32 грн.
Розглянувши заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до початку розгляду справи по суті змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
На підставі вказаного, суд приймає надану позивачем заяву та продовжує розгляд справи з її урахуванням.
12.09.14р. від відповідача надійшло клопотання(вх.№23664/14 від 12.09.14р.) про відкладення розгляду справи, згідно якого просив відкласти розгляд справи у зв'язку з необхідністю розгляду питання про зміну умов договору на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації та об'єднання земельних ділянок та забудов у цілісний майновий комплекс.
Судом клопотання розглянуто та не задоволено, оскільки відповідно до ч.ч.1,3 Господарського процесуального кодексу України (зі змінами та доп.) спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів. Приймаючи до уваги що справу порушено 11.07.14р., а ухвалою господарського суду Одеської області від 20.08.2014р. строк вирішення спору по справі було продовжено до 23.09.2014р., тому з врахуванням терміну отримання сторонами поштової кореспонденції станом на 15.09.2014р. можливість подальшого відкладення розгляду справи відсутня.
15.09.2014 р. у судовому засіданні після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, суд встановив:
21.11.2005 р. між Одеською міською радою та приватним підприємством «ПК ОДЕСА» був укладений договір оренди земельної ділянки, загальною площею 2754 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, вулиця Одеська 43-А, терміном на 50 років для експлуатації та обслуговування виробиичо-сільських будівель та споруд.
Договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та зареєстровано в Одеському міському управлінні ОРФ ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 р. за № 040650500048.
Відповідно до умов цього договору, орендодавець на підставі ЗУ «Про оренду землі» та рішення Одеської міської ради № 3640-ЇУ- від 28.01.2005р. надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, площею 2754 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вулиця Одеська, 43-А, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (п.1.1 вказаного договору).
У п. 2.1. договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка, площею 2754 кв.м. угіддя:
- капітальна забудова - 47 кв.м.;
- під проїздами, проходами та площадками - 2707 кв.м.
Пунктом 2.4. договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2754 кв.м. становить 2 584 270,98 грн.
У розділі 4 договору встановлені умови щодо орендної плати, а саме встановлено, шо орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі за земельну ділянку площею 2754 кв.м. у розмірі 14,08*2754=38 776,32 грн. на рік.
Розмір орендної плати за землю встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради № 4247-ІУ від 15.07.2005 р. у відповідності до протоколу узгодження договірної ставки орендної плати, та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться в користуванні.(п. 4.2. договору).
Орендна плата, вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця на: Банк - УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДПРОУ, на рахунок Одержувача - ВДК у м. Одесі, код ЄДРПОУ 23862106, місцевий бюджет Суворовського району № 33215812500009, код бюджетної класифікації 13050200.
Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».(п. 4.3. договору).
Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:
- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;
- коригування «Грошової оцінки земель м. Одеси», яка затверджується рішенням Одеської міської ради;
- зміни функціонального призначення будівлі або її частини (п. 4.4. договору).
У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем. Додатками до вказаного договору є: акт визначення меж земельної ділянки в натурі; акт приймання-передачі об'єкта оренди (п.14.3.).
28.12.2010 р. Одеською міською радою прийнято рішення №41-VI
«Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси (п.1), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011 р., крім випадків, визначених у п. 3 цього рішення (п.2), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і
плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2011р. (п.3).р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1268-VI «Про внесення змін до рішення Одеською міською радою від 28.09.2010 р. № 41-VI «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», яким п.3 рішення викладений в такій редакції: «Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.»
20.09.2011р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1267-VI «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі».
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 22.11.2013 р. № 131/С, який розроблено Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 2754 кв.м. що розташована за адресою м. Одеса, вул. Одеська, 43-А та землекористувачем якої являється приватне підприємство «ПК ОДЕСА» - становить 1565566,38 грн.
В подальшому, Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до приватного підприємства «ПК ОДЕСА», з пропозицією від 27.03.2014р. № 01-13/2578 про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, за підписом першого заступника директора департаменту. Також, у пропозиції Департамент комунальної власності Одеської міської ради попередив приватне підприємство «ПК ОДЕСА», про необхідність надання відповіді, у встановлений законом термін, та можливість вирішення зазначеного питання у судовому порядку у противному випадку, а також повідомив про час і місце особистого прийому юридичних, фізичних осіб-підприємців з питань внесення змін до договорів оренди, підписання та отримання розрахунків орендної плати за земельні ділянки.
Департаментом комунальної власності Одеської міської ради відповідно до форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України, здійснено розрахунок: розміру орендної плати за земельну ділянку, площею 2754 кв. м за адресою: м. Одеса, вул. Одеська, 43-А від 26.02.2014 р., за яким, вона становить 78 278,32 грн.
Як вищевстановлено, Департамент комунальної власності Одеської міської ради надіслав приватному підприємству «ПК ОДЕСА» пропозицію про внесення змін в договір оренди, разом із повідомленням про час і місце прийому юридичних осіб з питань внесення змін до договорів оренди. підписання та отримання розрахунків орендної плати за земельні ділянки. В свою чергу приватне підприємство «ПК ОДЕСА», розрахунок орендної плати за земельну ділянку не підписало та не надіслало до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради відповіді про результат розгляду пропозиції щодо внесення змін у договір оренди.
З наведених підстав Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки №б/н від 21.11.2005 р.
Відповідач проти позову заперечував. Приватне підприємство «ПК Одеса» вважає, що позовна заява Одеської міської раді до підприємства не підлягає задоволенню, а саме у зв'язку з тим, що надані Одеською міською радою доводи та обставини містять завідома неправдиві дані, а також не відповідають дійсності та законодавству. Відповідач зазначає, що вищевказана земельна ділянка фактично є пустою площадкою та використовується виключно як земельна ділянка для промисловості та для гаражної стоянці транспорту підприємства, на що діє фіксований відсоток 3(три) відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки земельної ділянки згідно рішення №1267-VI від 20.09.2011 р.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
У відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно з п. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Одним із загальних принципів законодавства є принцип свободи договору, який знайшов своє відображення у ст.3 та 627 ЦК України. Свобода договору вимагає й вільне визначення сторонами його умов, де фіксуються взаємні права та обов'язки сторін. Учасники цивільних правовідносин за власним розсудом вступають у договірні відносини, виходячи із певних обставин свого життя або господарювання, і тим самим вибирають ті чи інші засоби реалізації своїх інтересів, якими є суб'єктивні цивільні права та кореспондуючи їм обов'язки.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов .
З матеріалів справи, а саме із тексту договору оренди земельної ділянки вбачається, що сторони досягли згоди по всім істотним умовам договору та п.12.1. Договору визначили, що зміна або розірвання договору можуть мати місце за погодженням сторін.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно положень ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Рішенням Одеської міської ради за №1268-VІ від 20.09.2011р. було внесено до попереднього рішення ради відповідні зміни та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р. Відповідно до даних додатку до рішення Одеської міської ради №1268-VІ від 20.09.2011р. Переліку фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі встановлено відсоток за використання земель з відповідним цільовим призначенням землі на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ст.73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради ,виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
В матеріалах справи відсутні докази втрати чинності рішенням Одеської міської ради за №1268-VІ від 20.09.2011р. або оскарження вказаного рішення у судовому порядку відповідачем, тому вказане рішення носить обов'язковий характер.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно залученого до матеріалів справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.11.2013р. №131/С, вартість орендованої відповідачем земельної ділянки становить 1565566,38 грн.
Відповідно до проведених Департаментом комунальної власності Одеської міської ради розрахунків розміру орендної оплати за земельну ділянку, що перебуває у користуванні приватного підприємства «ПК ОДЕСА» та з урахуванням відсотків нормативної грошової оцінки, визначеної у рішенні Одеської міської ради за №1268-VІ від 20.09.2011р., розмір орендної плати, що підлягає сплаті за користування земельною ділянкою площею 2754 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Одеська, 43-А, становить 78 278,32 грн. на рік.
Відповідно до Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, яке затверджено рішенням Одеської міської ради від 2752-VI от 19.02.2013 р., Департамент комунальної власності Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і здійснює такі функції, як оформлення договорів оренди землі після прийняття відповідних рішень міською радою, попередній розрахунок ставок орендної плати за землю та її розміру, підготовка та підпис протоколів узгодження договірної орендної плати за землю.
Відповідно до п. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 652 Цивільного кодексу України встановлено наступне: у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Отже, закон пов'язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю чотирьох умов, визначених ч.2 ст.652 ЦК України, при істотній зміні обставин.
У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Так, виходячи з положень ч.2 ст.652 ЦК України, існування одночасно умов є необхідним для встановлення ускладнень у виконанні, достатніх для розірвання або зміни договору.
Першою умовою - визначено те, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. У відповідності до даної умови, події, що викликали ускладнення у виконанні договору, і які можна назвати "істотною зміною обставин" повинні мати місце або стати відомими сторонам (заінтересованій стороні) після укладення договору.
Другою умовою - є зміна обставин, яка зумовлена причинами, що заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагаються. Іншими словами мова йде про те, що події, які викликають ускладнення, не могли стороною бути розумно прийняті до уваги.
Третя умова - виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала б при укладенні договору. Мова йде про зменшення цінності отримуваного стороною за договором, включаючи випадки коли виконання взагалі більш не має ніякої цінності для сторони, що отримує виконання. Зменшення цінності отримуваного стороною за договором відбувається у випадку, коли суттєво змінюється договірна рівновага у силу істотного підвищення вартості виконуваного або у силу зменшення отримуваного стороною за договором.
Слід зазначити, що поняття "істотні зміни обставин" або іншими словами "ускладнення" виконання договору мають значення лише у відношенні ще не здійсненного виконання і не мають правового значення для виконання, яке вже відбулось.
Істотна зміна обставин як правило має правове значення для договорів коли їх укладення не збігається з виконанням, а дія договору та виконання має бути довго триваючою у порівняні із договорами, які виконуються у момент їх укладення.
Четвертою умовою - є те, що із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Виходячи із змісту названої умови, випадки ускладнення у виконанні договору не можуть мати місця, якщо потерпіла сторона прийняла на себе ризик зміни обставин. Прийняття на себе ризику зміни обставин не обов'язково повинно бути прямо відображено у договорі, такий висновок може слідувати із самого характеру та змісту зобов'язання.
При цьому, вимагаючи зміни договору на підставі приписів ст.652 ЦК України, саме позивач, з урахуванням положень ст.33 ГПК України щодо обов'язку доказування, повинен довести наявність одночасно чотирьох умов, встановлених зазначеною статтею.
Відповідно до ст.145 Конституції України права місцевою самоврядування захищаються в судовому порядку.
Згідно зі ст.4 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема, на принципах судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.19 Закону орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Частиною 2 ст. 19 Закону встановлено, що методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.
Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим) та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.
Відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, з незалежних від них обставин;істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Згідно зі ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які с обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Пунктом 2.18. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р., вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
За приписами п.2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р., у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Із змісту ст. 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
Як зазначено позивачем у позові, обставиною, яка стала винятковою для внесення змін в умови договору, є рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-VI, яким затверджено фіксовані відсотки при визначені орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VI, що наводяться у додатку до цього рішення.
За умовами розділу 4 Договору орендна плата за земельну ділянку площею 2754 кв.м, розрахована у розмірі 38776,32 грн. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем з моменту підписання цього договору у грошовій безготівковій формі. Розмір орендної плати за землю встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради від 15.07.2005р. №4247-IV, у відповідності до протоколу узгодження розміру договірної орендної плати, та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні. Умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього Договору, крім випадків, зокрема, коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради. У цьому випадку розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.
Згідно ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
З огляду на те, що позивачем було здійснено розрахунок орендної плати з урахуванням положень ст.ст. 288, 289 Податкового кодексу України, відповідно до якої плата за землю визначається залежно від грошової оцінки земель, на підставі чого було прийнято рішення Одеської міської ради за №1268-VІ від 20.09.2011р., а також враховуючи те, що можливість перегляду розміру орендної плати передбачена положеннями діючого Договору оренди та нормами діючого законодавства, суд вважає позовні вимоги правомірними.
При цьому, судом враховується дотримання виконавчим органом Одеської міської ради - Департаментом комунальної власності Одеської міської ради порядку внесення змін до договору, визначеного положеннями ст. 188 Господарського кодексу України. Тому, за відсутності згоди приватного підприємства «ПК ОДЕСА» на внесення змін до договору, вважає позовні вимоги Одеської міської ради, обґрунтованими, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
Решту доводів і поданих сторонами доказів, відхилення яких не обґрунтовано вище, суд відхиляє як такі, що не мають значення для вирішення спору.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Рішення прийнято на підставі наданих сторонами доказів, оскільки згідно із ст.33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона: повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; самостійно визначити і надати суду ті докази на підтвердження своїх доводів, які вважає необхідними, належними і достатніми. Докази витребовуються судом у ході розгляду справи лише у разі подання відповідного клопотання - на суд не покладено обов'язку вказувати стороні, які докази вона повинна подати на підтвердження свої вимог чи заперечень, або проводити розшук тих чи інших доказів з власної ініціативи.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
При цьому суд приймає до уваги строк розгляду справи, достатність часу у будь-якої із сторін для надання доказів на підтвердження власних доводів, для спростування обставин чи доводів протилежної сторони та для подання суду клопотання про витребування таких доказів у інших осіб.
Керуючись ст.ст. 32,33,34,38,43,44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Одеської міської ради до відповідача приватного підприємства «ПК ОДЕСА», про внесення змін до договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 21.11.2005 року, зареєстрованого в Одеському міському управлінні ОРФ ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 р. за №040650500048, яким Одеською міською радою передано приватному підприємству "ПК ОДЕСА" (код ЄДРПОУ 22480377) земельну ділянку площею 2754 кв.м., що розташована за адресою: місто Одеса, вул. Одеська, 43-А, терміном на 50 років.
Викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2754 кв.м. становить 1 565 566,38 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.11.2013р. №131/С, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області».
Викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 2754 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Одеська, 43-А, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 78 278,32 грн.».
Стягнути з приватного підприємства «ПК ОДЕСА» (65044, м.Одеса, вул. пр.-т Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 22480377) на користь Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська 1, код ЄДРПОУ 359165) витрати по сплаті судового збору у сумі 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено та підписано 22.09.2014 р.
Суддя Ю.О. Зайцев