Справа № 194/1544/14-а
Провадження № 2-а/194/123/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2014 року м. Тернівка
Тернівський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Пономаренко І.П.
при секретарі Ощепковій І.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі Тернівського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, -
В С Т А Н О В И В :
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. У позивача є малолітній син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. з 21.09.2011 року.
Позивач вважає, що відповідач невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачці гарантована державою соціальна державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до діючого законодавства України повинна нараховуватися наступним чином: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми". Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07.02.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року включно в розмірі меншому ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зобов'язати відповідача нараховувати їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07.02.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року включно у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням отриманних сум, а також стягнути на її користь судові витрати.
Позивач надала до суду письмову заяву, згідно якої позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а також розглядати справу за її відсутності.
Відповідач надав до суду заяву, в якій просив слухати справу за його відсутності та заперечення на адміністративний позов, відповідно до змісту якого просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, так як вважає свої дії такими, що відповідають чинному законодавству України, а позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.
У зв'язку з вищевикладеним, згідно ст.ст.41, 122 ч.4 КАС України, суд розглядає справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Дослідженням наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що у позивача є малолітній син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, у зв'язку з чим вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області як не працююча особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та з 21.09.2013 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої не перевищує 130 грн. щомісячно.
При вирішенні питання щодо задоволення позовних вимог, судом приймається до уваги, що гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції з 01.01.2002 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зі змінами, внесеними п. 23 розділу 2 ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 рок - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано недійсними деякі положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно внесення змін до деяких законодавчих актів, але відповідно до зазначеного Рішення положення п. 23 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не було предметом розгляду Конституційного Суду України, і відповідно неконституційним не визнавались.
Проте відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з ч. 3 ст. 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст. 45 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 р., допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 1 п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, з наступними змінами, відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання ст. 46 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік", ст. 45 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Також, ні Законом України "Про державний бюджет України" на 2011-2013 роки, ні іншими законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший ніж у Законі № 2811-ХІІ розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, отже відповідач з 1 січня 2011 року, повинен був керуватися Законом № 2811- ХІІ, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. застосовуватися не може, оскільки воно в частині розміру допомоги суперечить вищевказаному закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Крім того, згідно Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", з 01 липня 2014 року внесено зміни до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" та виключено розділ ІV цього Закону "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.
З урахуванням наведеного, вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне позов задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07.02.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року включно, зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07.02.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року включно, в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 73 грн. 08 коп.
На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.19, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.ст.2, 6, 8, 9, 11, 41, 69, 104, 122 ч.3,159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку за період з 07.02.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку за період з 07.02.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), понесені по справі судові витрати в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: І.П. Пономаренко