УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
27 лютого 2014 року справа № 823/473/14
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції, треті особи Радехівський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, Головне управління Державного казначейства в Черкаській області про стягнення коштів,
ухвалив:
25 лютого 2014 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1, в якій просить:
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача збитки, завдані Соснівським відділом державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції в наслідок незаконних дій при винесенні постанови від 11.01.2013 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження та постанови від 11.01.2013 року про розшук майна боржника по виконавчому провадженню № 31127122 у розмірі 593,50 грн;
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача моральну шкоду завдану Соснівським відділом державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції внаслідок незаконних дій при винесенні постанови від 11.01.2013 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження та постанови від 11.01.2013 року про розшук майна боржника по виконавчому провадженню № 31127122 у розмірі 1500, 00 грн.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому повинна бути залишена без руху з нижчезазначених підстав.
Положенням пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України визначена вимога до позовної заяви, яка передбачає необхідність зазначення позивачем змісту позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Позивачем у позові ставиться вимога щодо відмови у виплаті штрафних санкцій та пені, однак суддя вважає, що зазначений спосіб захисту не відповідає вимогам статті 105 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Так, зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду прохання позивача процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача. Частина четверта вказаної статті формулює позовні вимоги, що можуть становити зміст адміністративного позову. За своєю суттю, це бажаний для позивача спосіб захисту адміністративним судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними.
Проте, позивач зазначає відповідачем в адміністративному позові Соснівський відділ державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції і ставить вимогу про стягнення з державного бюджету збитків та моральної шкоди, завданої Соснівським відділом державної виконавчої служби Черкаського міського управління. Суд зазначає, що позивачем в адміністративному позові не конкретизовано позовних вимог відносно відповідача у справі.
Позивач в адміністративному позові зазначив третіми особами Радехівський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області та Головне управління Державного казначейства в Черкаській області.
Суд зазначає, що згідно статті 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб. Стаття 53 КАС України зазначає, що треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу у будь-який час до закінчення судового розгляду, пред'явивши адміністративний позов до сторін. Згідно частини 2 статті 53 треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Так, позивачем в адміністративному позові не зазначено яким чином рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки третіх осіб, заявлених у позові.
Зважаючи на вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги не відповідають вимогам чинного процесуального законодавства, а отже підлягають приведенню у відповідність до частини 4 статті 105 КАС України.
Також суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 106 КАС України при подачі позовної заяви, особа повинна сплатити судовий збір та надати документ про його сплату, або надати документи, які звільняють позивача від сплати судового збору.
В силу положень Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі; ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VIІ встановлено на 2014 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.
Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Також, при сплаті судового збору вказується: отримувач коштів (УДКСУ у м. Черкасах Черкаської обл.), код отримувача (код за ЄДРПОУ 38031150), банк отримувача (ГУДКСУ у Черкаській обл.), код банку отримувача (МФО 854018), рахунок отримувача (31212206784002), код класифікації доходів бюджету (22030001) та призначення платежу.
Під призначенням платежу розуміється: Судовий збір, пункт _____, за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Черкаський окружний адміністративний суд (назва суду, який розглядає справу), код ЄДРПОУ 35158674 (суду, де розглядається справа).
Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
З матеріалів справи вбачається, що адміністративний позов містить вимоги щодо стягнення збитків та моральної шкоди, безпосереднім наслідком чого є зміна складу майна позивача. Отже, вказана вимога є майновою.
Закон України "Про судовий збір" визначив, що судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної, що становить 1827 грн. Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги. Отже, позивачу необхідно сплатити суму судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру в розмірі 182,70 грн.
Таким чином, позивачем не сплачено належним чином судовий збір та не надано суду документ, який підтверджує звільнення позивача від сплати судового збору, що не відповідає вимогам частини 3 статті 106 КАС України.
На підставі викладеного, позивачу необхідно надати строк для усунення зазначених недоліків.
Керуючись статтями 105, 106, 108 КАС України, суддя
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції, треті особи Радехівський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, Головне управління Державного казначейства в Черкаській області про стягнення коштів - залишити без руху.
Позивачу надати строк до 14 березня 2014 року для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.П. Тимошенко