Ухвала суду № 40592872, 23.09.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2014
Номер справи
806/1475/14
Номер документу
40592872
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю,

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"23" вересня 2014 р. Справа № 806/1475/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Охрімчук І.Г.,

при секретарі Кратюк А. О. ,

за участю :

представника відповідача Житкевич С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" червня 2014 р. у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 21.01.2014 р. №0000272200, згідно якого позивачу визначено штрафні (фінансові) санкції в сумі 3400 грн., та №0000302200, яким позивачу визначено штрафні (фінансові) санкції в сумі 5580 грн. Позов обґрунтовано тим, що зафіксовані у акті перевірки порушення про незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків та не оприбуткування суми виручки в розділі 2 КОРО в день її надходження не відповідають дійсності. При цьому вказує, що робочий день кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", відповідно до рішення виконавчого комітету Андрушівської міської ради від 09.02.2007 р. № 30, триває з 11:00 до 24:00 год. у робочі дні та до 02:00 год. у передвихідні, вихідні, передсвяткові і святкові дні. Після закінчення зміни здійснювався обов'язковий друк фіскальних чеків та вся готівка оприбутковувалась, відтак підстав для застосування фінансових санкцій не було.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення - рішення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 21.01.2014 р. № 0000272200 в частині 3060 грн. безпідставно застосованих штрафних санкцій. Визнано неправомірним та скасувати податкове повідомлення - рішення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 21.01.2014 р. № №0000302200 в частині 1955 грн. безпідставно застосованих штрафних санкцій. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка від 26.08.2014р. По телефону повідомив суд про те, що не може прибути в судове засідання за станом здоров'я, однак доказів поважності неприбуття до суду не надав.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Суд встановив, що з 10 по 11 січня 2014 року уповноваженими особами Головного управління Міндоходів у Житомирській області було проведено перевірку господарського об'єкту кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", яке розташоване за адресою: м. Андрушівка, АДРЕСА_2 та належить ФОП ОСОБА_4, про що складено акт за результатами фактичної перевірки щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію виробництва та обігу підакцизних товарів.

Перевіркою встановлено, що позивачем не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків за 08.11.2013 року, 15.11.2013 року, 30.11.2013 р., 31.11.2013 року, 09.12.2013 року, 14.12.2013 року, 17.12.2013 року, 20.12.2013 року, 03.01.2014 року, 09.01.2014 року, а також сума виручки не оприбуткована в розділі 2 КОРО в день її надходження згідно фіскальних звітних чеків, а саме: за 14.12.2013 року Z-звіт № 0043 виручка складала 155,00 грн., за 17.12.2013 року Z-звіт № 0046 - 20,00 грн., за 20.12.2013 року Z-звіт № 0049 - 236,00 грн., за 01.01.2014 року Z-звіт № 0061 - 100,00 грн., за 02.01.2014 року Z-звіт № 0062 - 80,00 грн., за 03.01.2014 року Z-звіт № 0063 - 145,00 грн., за 04.01.2014 року Z-звіт № 0064 - 120,00 грн., за 05.01.2014 року Z-звіт № 0065 - 50,00 грн., за 06.01.2014 року Z-звіт № 0066 - 50,00 грн., за 07.01.2014 року Z-звіт № 0067 - 150,00 грн., за 08.01.2014 року Z-звіт № 0068 - 10,00 грн..

За наслідками встановлених порушень відповідач дійшов висновку про порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.04 р. № 637.

21.01.2014 року, на підставі Андрушівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000272200, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 3400 грн., та № 0000302200, в якому визначено позивачу суму грошового зобов'язання з штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5580 грн.

Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій повідомленням - рішенням № 0000272200 до позивача застосовано фінансові санкції в розмірі 3400 грн. за не забезпеченням щоденного друку фіскальних звітних чеків у 10 випадках, виходячи із розрахунку 340 (санкція) *10 (випадки) =3400 грн..

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № № 265/95-ВР), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199.

Згідно із приписами пункту 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Вимоги), Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора; X-звіт - денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам'яті; зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

При цьому у примітці 1 додатку до Вимог вказано, що підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Зі змісту наведених правових норм випливає висновок, що строк щоденного друкування фіскальних звітних чеків визначається годинами і не повинен перевищувати 24 годин з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту; технічне поняття "зміна РРО" ніяк не пов'язане з режимом роботи підприємства.

За таких обставин, відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту, а не з початку робочого дня (00.00 годин), на чому наполягає контролюючий орган.

Суд встановив, що рішенням виконавчого комітету Андрушівської міської ради від 09 лютого 2007 року № 30 визначено, що керівники розважальних закладів кафе, у тому числі і "ІНФОРМАЦІЯ_1", повинні дотримуватися режиму роботи закладів: у робочі дні до 24 год., в передвихідні, вихідні, передсвяткові, святкові дні до 2 год.

31 жовтня 2013 року був введений в експлуатацію реєстратор розрахункових операцій за фіскальним номером НОМЕР_3, який належить ФОП ОСОБА_4 і перебуває в кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" за вказаною вище адресою, про що свідчить акт введення в експлуатацію реєстратора розрахункових операцій № 362 від 31.10.2013 року і реєстраційне посвідчення від 31.10.2013 року № НОМЕР_3, видане Андрушівською ОДПІ ГУ Міндоходів.

Згідно матеріалів справи, а саме копій фіскальних звітних чеків та Х- звітів за 08.11.2013 року 15.11.2013 року, 09.12.2013 р., 14.12.2013 року, 20.12.2013 року, 03.01.2014 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що роздрукування Z-звітів за вказані дати позивачем здійснено у межах відповідних змін. (а.с. 10-11)

Згідно наказу фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 від 29.11.2013 року № 11 30 листопада 2013 року для кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" було неробочим, у зв'язку з проведенням профілактичного ремонту внутрішніх електромереж кафе (а.с. 108). Отже Z-звіт за 30.11.2013 року не повинен друкуватися.

Суд першої інстанції встановив, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 не було забезпечено роздрукування фіскальних звітних чеків за 17 грудня 2013 року та 09 січня 2014 року, тобто у 2 випадках, а не 10, як це вказаного у акті фактичної перевірки.

Так, пунктом 4 цієї статті Закону № 265/95-ВР передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції. що податкове повідомлення - рішення від 21 січня 2014 року № 0000272200 в частині застосованих штрафних санкцій у розмірі 3060 грн. підлягає скасуванню.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення - рішення від 21.01.2014 р. № 0000302200, підставою для їх нарахування в розмірі 5580 грн., слугував висновок контролюючого органу про те, що позивачем не було оприбутковано готівкові кошти в розмірі 1116,00 грн. в день їх надходження. Штраф розраховано у п'ятикратному розмірі від суми цих коштів.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення № 637).

Згідно із приписами пункту 2.6 Положення № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно абзацу 3 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (зі змінами та доповненнями) установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Із аналізу наведеного випливає, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у КОРО. Невиконання будь-якої із цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу N 436/95).

Суд встановив, що фіскальні звітні чеки № 0043 за 14.12.2013 року на суму готівки 155 грн. та № 0049 за 20.12.2013 року на суму готівки 236 грн. були роздруковані позивачем у межах зміни.

Із КОРО № НОМЕР_3 видно, що 14 та 20 грудня 2013 року до граф 1-4 розділу 2 "Облік руху готівки та суми розрахунків" позивачем внесено відомості на підставі Z-звітів № 0043 і № 0049 відповідно із зазначенням загальної суми розрахунків у розмірі 155, 00 за 14.12.2013 р. та 236,00 грн. за 20 число цього місяця. Вказані звіти підклеєні до розділу І КОРО № НОМЕР_3.

Отже колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 здійснено оприбуткування готівки в розмірі 391, 00 грн. за 14 і 20 грудня 2013 року у дні її надходження - 14.12.2013 р. і 20.12.2013 р. відповідно, тому застосування фінансових санкцій у розмірі 1955,00 грн. (391,00*5=1955,00) є протиправним, а податкове повідомлення - рішення від 21.01.2014 року № 0000302200 в цій частині необхідно скасувати.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" червня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" вересня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 АДРЕСА_1,13400

3- відповідачу/відповідачам: Андрушівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул. Воб'яна, 26, м.Андрушівка, Андрушівський район, Житомирська область,13400

- ,