КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8141/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
Іменем України
23 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Старової Н.Е.
Чаку Є.В.
При секретарі: Ковтун І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Товариства з обмеженою відповідальністю " Штраус Україна" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Штраус Україна" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання неправомірним рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2014 року адміністративний позов ТОВ "Штраус Україна" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання неправомірним рішення - задоволено частково.
Своїм рішенням суд, зокрема, визнав протиправним рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про відсутність правових підстав для повернення ТОВ «Штраус Україна» коштів з Державного бюджету, викладене у листі №14-1/6-11/8607 від 03 грудня 2013 року у відповідь на заяви №509, 510 та 511 від 14 листопада 2013 року; визнав протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо не розгляду заяв ТОВ «Штраус Україна» від 14 листопада 2013 року №509, №510 та №511; зобов'язав Київську міжрегіональну митницю Міндоходів розглянути заяви ТОВ «Штраус Україна» від 14 листопада 2013 року №509, №510 та №511 за процедурою, встановленою законодавством.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Крім того, не погоджуючись з зазначеною постановою, до суду з апеляційною скаргою звернувся позивач, в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 14 листопада 2013 року ТОВ «Штраус Україна» звернулось до Київської регіональної митниці із заявами № 509, 510 та 511 про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів.
У відповідь на зазначені заяви Київська регіональна митниця листом №14-1/6-11/8607 від 03 грудня 2013 року повідомила про відсутність правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.
З вказаних заяв вбачається, що свої вимоги позивач обґрунтував Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року, якою постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 грудня 2011 року скасована, а позов ТОВ "Штраус Україна" задоволено повністю.
Визнано неправомірними та скасовано картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів та транспортних засобів через митний кордон України №100190000/1/10607, № 100190000/1/10972; №100190000/1/11544
Визнано неправомірними та скасовані рішення Київської регіональної митниці про визначення митної вартості товарів № 100000006/2011/412129/1, №100000006/2011/412422/1; №100000006/2011/412781.
Зобов'язано Київську регіональну митницю вчинити дії щодо визначення митної вартості товарів за методом визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортувалися ТОВ «Штраус Україна» на підставі ряду декларацій, що наведені в рішенні першої інстанції.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 12 червня 2013 року вказану постанову Київського апеляційного адміністративного суду залишено без змін.
Відповідно до ч.1 статті 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч.2 статті 14 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до п.43.1 статті 43 Податкового кодексу України Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п. 5 Наказу Мінфіну України від 03 вересня 2013 року №787, яким затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, - повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів від 16 листопада 2005 року № 1093 "Про переведення митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, на розрахунково-касове обслуговування через органи Державного казначейства" встановлено, що митні та інші платежі, які вносяться до/або під час митного оформлення, переводяться на розрахунково-касове обслуговування через органи Державного казначейства.
Згідно п.2.1. Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24 січня 2006 року № 25/44, для обліку коштів у національній валюті, що надходять до митних органів для забезпечення виконання платниками обов'язків щодо сплати митних та інших платежів, а також виконання завдань, покладених на митну службу України, в органах Державного казначейства України застосовуються рахунки відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року № 119, за балансовим рахунком 3734 "Депозитні рахунки органів стягнення", призначення якого - "облік руху митних та інших платежів, які сплачуються до/або під час митного оформлення на рахунки органів стягнення".
Згідно п. 2.2 Порядку для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у м. Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 "депозитні рахунки митних органів" ( далі - депозитний рахунок 3734).
Згідно п.2.3. Порядку відкриття депозитних рахунків 3734 здійснюється на підставі заяви митного органу відповідно до розділу 6 Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства, затвердженого наказом Державного казначейства України від 02 грудня 2002 року № 221.
Згідно п. 3.1 Порядку відкриття депозитних рахунків 3734 здійснюється на підставі заяви митного органу відповідно до розділу 6 Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства, затвердженого наказом № 221. Сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУДК України у місті Києві.
Відповідно до п 3.3. кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів згідно з цим Порядком, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: зарахування до відповідних бюджетів України; повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.
Відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів: а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку; б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на банківський рахунок 2603; в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603; г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
Положеннями п. 2 - 4, 6 розд. ІІІ Порядку № 618 визначений наступний порядок розгляду заяви платника. Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Згідно п. 7 розд. ІІІ цього ж Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Згідно п.11 Порядку - за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до митного органу в межах встановлених строків та за встановленою формою подано письмові заяви про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість всього у розмірі 1 245 631,25 грн. До таких заяв ТОВ «Штраус Україна» були додані всі необхідні у даному випадку документи.
Між тим, відповідачем-1 за результатами отримання таких письмових заяв позивача не було вжито жодних з вищеописаних дій, визначених Порядком № 618, а лише направлено на адресу Товариства лист № 14-1/6-11/8607, в якому відсутні обґрунтовані причини для відмови у розгляді заяви ТОВ «Штраус Україна».
Таким чином, на підставі статті 11 КАС України суд першої інстанції для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не розгляду заяв позивача від 14 листопада 2013 року №509, №510 та №511 та зобов'язав відповідача -1 розглянути вказані заяви за відповідною процедурою, а також скасував оскаржуване рішення, з цим погоджується апеляційний суд.
Крім того, суд зауважує, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
З огляду на викладене, суд не може стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суми надміру сплаченого ПДВ, оскільки, як вірно зазначив суд першої інстанції, для такого стягнення коштів передбачена обов'язкова процедура розгляду заяв позивача, яка не була дотримана відповідачем - 1.
Таким чином, вірним є рішення суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову частково.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Товариства з обмеженою відповідальністю " Штраус Україна" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 липня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Чаку Є.В.
Старова Н.Е.