ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2014 року № 813/5832/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар Н.А.
секретар судового засідання - Бравчук Д.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2008» про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2008» про зобов'язання допустити посадових осіб Інспекції до проведення перевірки на об'єкті будівництва багатоповерхових житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач 04.06.2014 року не допустив посадових осіб інспекції на об»єкт будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові для проведення позапланової перевірки, про що складено акт №10/ш/ю, протокол про правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом забезпечення доступу посадових осіб для проведення перевірки об»єкту будівництва. 17.07.2017 року проведено позапланову перевірку виконання вимог припису, за результатами якої встановлено, що припис від 04.06.2014 року не виконано. У відповідності до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів. У зв'язку з чим, позивач просить суд зобов'язати відповідача допустити посадових осіб Інспекції до проведення перевірки на об'єкті будівництва багатоповерхових житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав клопотання слухати справу у відсутності представника.
Відповідач та представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області є юридичною особою публічного права - територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним за постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».
Держархбудінспекція України здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011.
У відповідності до пункту 3 Положення, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, зокрема, здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2008» є генпідрядною організацією будівництва комплексу багатоквартирних житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові, код ЄДРПОУ 36078587.
Як вбачається із вимоги прокуратури Шевченківського району м.Львова від 02.04.2014 р. №09/10-1076 вих.14 зареєстрованої за №7/13/14/2-916 від 07.04.2014 р. позивача зобов»язано провести перевірки об»єктів, зокрема за адресою вул.Під Голоско, 4 у м.Львові, у ході яких перевірити додержання норм містобудівного законодавства при виготовленні та погодженні проектної документації, відповідність вихідних даних на проектування ДНБ, відповідність проектної документації вихідним даним на проектування та ДБН, додержання норм містобудівного законодавства при фактичному проведенні робіт (відповідність виконаних робіт ДБН та проектній документації) тощо.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області видано направлення на здійснення позапланової перевірки від 02.06.2014 року №05-740-3/4, на підставі якого було здійснено вихід на об»єкт будівництва та складено акт №10/ш/ю від 04.06.2014 року про недопущення посадових осіб інспекції на об»єкти будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові для проведення позапланової перевірки, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 10ш/ю від 04.06.2014 р., протокол про адміністративне правопорушення №10ш/ю/ф, припис № 10ш/ю від 04.06.2014 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, шляхом забезпечення доступу посадових осіб для проведення перевірки об»єкту будівництва.
Згідно цього припису Інспекція вимагає усунути правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме - в 30-ти денний термін з дня отримання вимоги забезпечити доступ посадових осіб інспекції для проведення перевірки до об'єкту будівництва комплексу багатоквартирних житлових будинків на вул. Під Голоско, 4.
12.06.2014 р. в.о. начальника інспекції винесено постанову №1ш/94-ф/пз про накладення штрафу за адміністративне порушення на гр.. ОСОБА_1 ( директора ТзОВ «Укрсвіт 2008») в розмірі 5100 грн. та постанову №1ш/9пз/7/13-6-3057 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на ТзОВ «Укрсвіт 2008».
17.07.2014 р., на підставі направлення №05-865-3/н, позивачем проведено позапланову перевірку виконання вимог припису №10ш/ю від 04.06.2014р. ТзОВ «Укрсвіт 2008» на об»єкті будівництва комплексу багатоквартирних житлових будинків на вул. Під Голоско, 4, якою встановлено, що припис не виконано, чим порушено п.3 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.14 абз.3 постанови КМУ 553 від 23.05.2011 р., якою затверджено Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю», про що складено акт №17ш/ю.
Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються Законом України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI, Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011 та Порядком № 553.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами пп. 6 пункту 5 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України встановлено, що Держархбудінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, видавати обов'язкові до виконання приписи щодо, зокрема, усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
У відповідності до п. 5 Порядку № 533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Згідно з вимогами пункту 13 Порядку № 533, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб інспекції дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб інспекції службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним інспекцією; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного інспекцією за результатами перевірки.
Пунктом 14 Порядку визначено, що суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб інспекції до проведення перевірки складається відповідний акт.
Як встановлено пп. 16, 17 Порядку № 533 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
За правилами ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2008» про зобов'язання допустити посадових осіб Інспекції до проведення перевірки на об'єкті будівництва багатоповерхових житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові слід задоволити.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсвіт 2008» (код ЄДРПОУ 36078587) допустити посадових осіб Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до проведення перевірки на об'єкті будівництва багатоповерхових житлових будинків по вул. Під Голоском,4 у м.Львові.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.