ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2013 року справа № 823/1121/13-а
17 год. 21 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Коваленка В.І.,
за участю секретаря - Савости С.В.,
за участю представників:
позивача - Малихіна В.В. за довіреністю,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення 1 348 грн. 52 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення 1 348 грн. 52 коп.
Позивач зазначає, що відповідач має заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені в сумі 1348 грн. 52 коп., яка виникла у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік, яку останній добровільно не сплатив, а тому позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази в їх сукупності, судом встановлено, що спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI, чинний з 01.01.2011р. (далі - Закон № 2464-VI).
Частиною 1 статті 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно пунктів 2, 10 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
В силу положень абзацу 3 пункту 1 та пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
При дослідженні письмових доказів, які містяться в матеріалах справи, суд встановив, що відповідач згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи зареєстрований 16.03.2007р. державним реєстратором виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області, як суб'єкт підприємницької діяльності, а тому, з огляду на викладені вище норми Закону № 2464-VI, є страхувальником, отже зобов'язаний нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд не приймає посилання відповідача на скасування в судовому порядку вимог позивача, що стали підставою для нарахування йому штрафних санкцій та пені, оскільки постановою Черкаського окружного адміністративного суду, на яку посилається відповідач, від 18.04.2013р. по справі № 2а/2370/1999/2012 позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано незаконними та скасовано вимоги УПФУ в Золотоніському районі від 22.01.2013 № Ф-32 про сплату боргу в розмірі 4572 грн. 42 коп., від 23.01.2012 № Ф-06 про сплату боргу в розмірі 5384 грн. 74 коп. та від 29.01.2013 № Ф-06 про сплату недоїмки в розмірі 5384 грн. 74 коп. Разом з тим, позивачеві відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині визнання незаконною та скасування вимоги № Ф-06 від 23 січня 2012 року про сплату боргу в сумі 4010 грн. 30 коп., яка і лягла в основу нарахування відповідачу штрафу та пені в розмірі 1 348 грн. 52 коп. за рішенням позивача № 199 від 20.02.2013р.
Суд критично оцінює посилання відповідача на обставину набрання законної сили зазначеною постановою суду по справі № 2а/2370/1999/2012, так як останнім не надано доказів, які це підтверджують.
Суд звертає увагу на ту обставину, що вимога від 23.01.2012р. № Ф-06 про сплату боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік на суму 4 010 грн. 30 коп. одержана 01.02.2012р. відповідачем, однак не оскаржена у десятиденний термін, як це передбачено абзацом 3 частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». При цьому, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.06.2012р. по справі № 2а/2370/1565/2012 позовні вимоги УПФУ в Золотоніському районі задоволено повністю та стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в сумі 4 010 грн. 30 коп. Вказана постанова суду набрала законної сили, оскільки сторонами у справі не оскаржувалась.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 31.01.2013р. відповідачем подано позивачу звіт про нараховані суми єдиного соціального внеску за 2011 рік, із зазначенням загальної суми внеску, що підлягає сплаті в розмірі 4 010 грн. 30 коп.
Суд зазначає, що згідно відомостей, які містяться у постанові від 08.04.2013р. старшого державного виконавця відділу ДВС Золотоніського МУЮ Черкаської області Пилипенко Н.І. про закінчення виконавчого провадження, примусове стягнення зазначеної суми заборгованості здійснено в повному обсязі.
Граничним терміном сплати відповідачем єдиного соціального внеску за 2011 рік є 20.01.2012р., оскільки відповідно до пункту 8 статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Однак, повне погашення відповідачем згаданої заборгованості відбулось 06.02.2013р. А тому, у зв'язку із порушенням відповідачем граничного терміну сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік, рішенням позивача від 20.02.2013р. за № 199 до відповідача застосовано штраф у розмірі 367 грн. та нараховано пеню у розмірі 981 грн. 52 коп. за період з 20.01.2012р. по 06.02.2013р. Зазначене рішення направлено відповідачу 22.02.2013р. та одержано членом його сім'ї 23.02.2013р., що підтверджується повідомленням про вручення працівником оператора поштового зв'язку рекомендованого поштового відправлення № 1970201829014.
В силу положень частин 2, 3, 10, пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Виходячи з положень пункту 14 статті 25 Закону № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Наведене дає підстави вважати, що неоскарження протягом десяти робочих днів рішення позивача про застосування до відповідача штрафу та нарахування пені, є підставою для стягнення зазначених сум у судовому порядку.
Так, частиною 1 та абзацом 4 частини 2 статті 12, пунктом 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VI передбачено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску; Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Приймаючи до уваги ту обставину, що відповідач самостійно визначив у поданій звітності суму єдиного внеску, що підлягає сплаті за 2011 рік, одержав та своєчасно не оскаржив вимогу про сплату недоїмки за 2011 рік, сплатив вже згадану суму внеску в розмірі 4 010 грн. 30 коп. із затримкою, суд вважає правомірним застосування до нього позивачем штрафу та нарахування пені згідно рішення № 199 від 20.02.2013р.
Таким чином, суд приходить до висновку, що загальний борг відповідача перед позивачем зі сплати штрафних санкцій та пені, який виник у зв'язку з несвоєчасною сплатою сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2011 рік становить 1 348 грн. 52 коп.
Згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області, що знаходиться за адресою: вул. Черкаська, 6, м. Золотоноша, Черкаська обл., 19700, ідентифікаційний код 21366610, борг в сумі 1 348 (одна тисяча триста сорок вісім) грн. 52 коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Коваленко
Повний текст постанови виготовлено 27.05.2013р.