ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2014 року № 813/6070/14
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Львівський окружний адміністративний суд:
у складі судді Тертичного В.Г.
розглянувши у м. Львові у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька” про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
03 вересня 2014 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька”, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 267,41 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески. Оскільки відповідачем неправомірно витрачено суми страхових коштів до нього застосовано фінансові санкції, які були перераховані підприємством значно пізніше встановленого терміну, у зв’язку із чим перед позивачем виникла заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 267,41 грн.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб’єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Ухвалою від 04 вересня 2014 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Протягом встановленого ст. 183-2 КАС України строку жодних заперечень проти позову не подав.
За таких обставин суддя розглядає адміністративну справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суддя даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
Законом, який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей є Закон України від 18.01.2001, № 2240-III (з наступними змінами та доповненнями) "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, страхові внески - кошти відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", кошти, що надходять від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які спрямовуються на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
Згідно ст.9 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Як вбачається із довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 4651 відповідач - підприємство Кам'янка-Бузьке міське комунальне підприємство “Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька” зареєстроване як юридична особа 23.08.2000 року за № 356, код ЄДРПОУ - 22358311, організаційно-правова форма – комунальне підприємство. Місцезнаходження: 80400, Львівська область, Кам'янка-Бузький район, м. Кам'янка-Бузька, вул. Шопена, 5.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців Кам'янка-Бузьке міське комунальне підприємство “Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька” зареєстроване як юридична особа реєстраційною службою Кам'янка-Бузького районного управління юстиції Львівської області 24 березня 1995 року.
Відповідач зареєстрований як страхувальник у Фонді соціального страхування з тимчасової витрати працездатності на підставі заяви від 16.01.2002 року, підписаної керівником та бухгалтером відповідача та посвідченої його печаткою. Страхувальнику присвоєно реєстраційний № 46014000299, що підтверджується карткою страхувальника.
Кам’янка-бузькою міжрайонною виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду на підставі акта перевірки від 14.02.2014 року № 9 винесено рішення від 03.03.2014 року № 8 “Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності”, відповідно до якого до страхувальника застосовані фінансові санкції на суму 2285,47 грн.
Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов’язані у 10-денний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у ст.30 вказаного Закону.
Сума фінансових санкцій, визначена рішенням від 11.03.2014р. № 15 “Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності” у встановлені строки до Фонду не повернута. З огляду на наведене, 03.04.2014 року Кам’янка-бузькою міжрайонною виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду винесено рішення № 3 “Про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності”, відповідно до якого відповідачу нараховано пеню у розмірі 38,86 грн. та накладено штраф у сумі 228,55 грн.
Таким чином, суд встановив, що заборгованість Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька” перед позивачем становить 267,41 грн.
Роботодавці, які використовують працю найманих працівників та зареєстровані або взяті на облік в органах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд) як страхувальники до 01.01.2011 р. зобов’язані були сплачувати до Фонду страхові внески у порядку, встановленому ст.ст. 21, 23 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” та у розмірах, визначених Законом України “Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування”.
Відповідно до ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до вказаного Закону; вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок; надавати виконавчій дирекції відділення Фонду відомості про матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до вказаного Закону в порядку, встановленому правлінням Фонду; у разі порушення провадження у справі про банкрутство повернути Фонду страхові кошти, зараховані на окремий рахунок.
Згідно з ст.28 вказаного Закону страховик має право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи; користуватися відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Таким чином, беручи до уваги те, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму заборгованості до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у розмірі 267,41 грн. Наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, а будь-яких доказів сплати заборгованості станом на день розгляду справи суду не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства м.Кам'янка-Бузька” (адреса: 80400, м.Кам'янка-Бузька, вул.Шопена, 5, Львівська область, ЄДРПОУ 22358311) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 267 (двісті шістдесят сім) грн. 41 коп.
3. Зобов’язати Кам'янке-Бузьке міське комунальне підприємство “Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька” виконати постанову негайно.
4. Судовий збір зі сторін стягувати не слід.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Тертичний В.Г.