Рішення № 40576863, 16.09.2014, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
16.09.2014
Номер справи
908/2538/14
Номер документу
40576863
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 12/89/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.09.2014 Справа № 908/2538/14

Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/2538/14

за позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя

до відповідача: Мелітопольської міської ради Запорізької області, м. Мелітополь

про зобов'язання виконати рішення № 5-рш від 12.03.14 р.

за участю представників сторін:

від позивача: Голубова І.О., довіреність № 65 від 02.09.14р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Мелітопольської міської ради Запорізької області про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 5-рш від 12.03.2014 року шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року.

05.08.2014 року на адресу суду від позивача у справі надійшло нормативне обґрунтування позову, в якому останній зазначає, що відповідно до наданих приписами п. 55 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень Мелітопольська міська рада як орган місцевого самоврядування повинна була прийняти рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, втім радою конкурс на визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Мелітополь у 2012-2013 роках не проводився. Натомість, ТОВ «Ремондіс-Мелітополь» на підставі рішень ради надавало послуги з вивезення побутових відходів у м. Мелітополь протягом 2012-2013 років, отримавши право здійснювати вивезення побутових відходів без участі у конкурсі, внаслідок чого здобуло переваги над іншими суб'єктами господарювання завдяки впливу державних органів. Також позивач вказує, що бездіяльність Мелітопольської міської ради, яка полягала у неприйнятті рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно рішення адміністративної колегії територіального відділення № 5-рш від 12.03.2014 року визнана порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх в привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить до спотворення конкуренції на ринку збирання та перевезення твердих побутових відходів. Поряд з цим, позивач зазначає, що вказаним рішенням адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України зобов'язано Мелітопольську міську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб - виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь з терміном виконання вказаного зобов'язання - три місяці з дня отримання рішення. Втім, відповідач, отримавши копію зазначеного рішення адміністративної колегії територіального відділення, у встановлений термін його не виконало, що призвело до звернення позивача відповідно до ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» до суду з відповідним позовом з метою захисту інтересів держави.

18.08.2014 року на адресу суду від відповідача у справі - Мелітопольської міської ради Запорізької області надійшли пояснення відповідно до ст. 22 ГПК України, в яких останній зазначає, що рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 122 від 17.07.2014 року був затверджений перелік житлового-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, серед яких є послуга з вивезення твердих побутових відходів. При цьому, вказує, що відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року підготовка та проведення конкурсу щодо надання послуг з вивезення побутових відходів забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом. Відповідач стверджує, що листом № 2788/02-15-7 від 23.07.2014 року «Про виконання рішення щодо захисту економічної конкуренції» Запорізькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України повідомлялось, що на чергову сесію Мелітопольської міської ради Запорізької області буде винесено проект щодо включення в план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів проведення конкурсу з вивозу побутових відходів, та після процедури прийняття регуляторного акту на черговому засіданні ради (орієнтовна дата проведення - вересень 2014 року) буде розглянуто проект рішення щодо делегування повноважень Управлінню житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради на проведення конкурсу з вивозу побутових відходів. Просить розглянути справу за відсутності свого представника.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, приймаючи до уваги доводи позивача, пояснення відповідача, суд встановив:

Позов мотивовано тим, що розпорядженням Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (позивач у справі) № 96-р від 20.11.2013 року за результатами дослідження ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в територіальних межах м. Мелітополь, відносно Мелітопольської міської ради (відповідач у справі) розпочато розгляд справи № 03/60-13 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

В процесі розгляду справи № 03/60-13 Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України встановлено, що за інформацією виконавчого комітету Мелітопольської міської ради конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Мелітополь Мелітопольською міською радою не проводився. За результатами дослідження також було встановлено, що протягом 2012-2013 років послуги з вивезення побутових відходів у м. Мелітополь надає Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремондіс-Мелітополь», яке згідно прийнятих виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради рішень № 102/1 від 26.05.2011 року «Про визначення виконавців комунальних послуг у житловому фонді та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 23.09.2010 № 222» та від 20.12.2012 року № 217/3 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області від 26.05.2011 № 102/1» визначене виконавцем цих послуг без проведення конкурсу.

За результатами розгляду справи № 03/60-13 Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 12.03.2014 року № 5-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", яким вирішено:

1. Визнати, що бездіяльність Мелітопольської міської ради (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 25716722; місцезнаходження: вул. К. Маркса, буд. 5, м. Мелітополь, Запорізька область, 72312), яка полягає у не прийнятті рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, що призвело до недопущення змагальності між суб'єктами господарювання за право виходу на відповідний ринок завдяки власним перевагам, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку збирання та перевезення твердих побутових відходів.

2. Зобов'язати Мелітопольську міську раду Запорізької області припинити порушення, зазначене у пункті 1 цього рішення, шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року № 1173. Термін виконання рішення - 3 місяці з дня отримання цього рішення.

Частиною 1 ст. 56 3акону України "Про захист економічної конкуренції" № 2210-ІІІ від 11.01.2001 року, далі Закон, передбачено, що рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Так, на адресу Мелітопольської міської ради, листом від 13.03.2014 року № 03-17/01-743, направлено для виконання засвідчену копію рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 12.03.2014 року № 5-рш у справі № 03/60-13. Вказаний лист отримано відповідачем 17.03.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 12 на зворотній стороні).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач листом від 14.07.2014 року № 2788/02-15-2 повідомив позивачу, що згідно з п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 631 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово комунальних послуг» конкурс проводиться за умови включення органом місцевого самоврядування послуги до Переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах. Однак, зазначає, що на теперішній час послуга з вивезення побутових відходів до вказаного переліку не включена, але на чергове засідання виконавчого комітету Мелітопольської міської ради, яке відбудеться 17.07.2014 року, винесено питання щодо включення даної послуги до переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах. При цьому вказує, що інформація щодо прийняття (або неприйняття) рішення буде надана додатково у строк до 23.07.2014 року.

Позивач в позові вказує, що не проведення відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів обмежує права певних суб'єктів господарювання, які мали або мають намір змагатися за право здійснення відповідної господарської діяльності на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та призвело до недопущення змагальності між ними за право виходу на відповідний ринок завдяки власним перевагам, що є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Разом з тим, відповідачем були надані переваги Товариству з обмеженою відповідальністю «Ремондіс-Мелітополь» перед іншими суб'єктами господарювання, оскільки останнє отримало право здійснювати вивезення побутових відходів без участі у конкурсі. Просить зобов'язати відповідача виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 5-рш від 12.03.2014 року шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року.

Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, з'ясувавши правову норму, яка підлягає застосуванню у спірних відносинах, суд вважає що доводи позивача обґрунтовані, а доводи відповідача спростовуються наступним:

За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини у сфері застосування конкурентного законодавства, які регулюються Законом України "Про захист економічної конкуренції" № 2210-ІІІ від 11.01.2001 року. Предмет спору в даній справі пов'язаний із правовідносинами у сфері надання послуг з вивезення побутових відходів, які регулюються нормами Закону України «Про відходи» № 187/98-ВР від 05.03.1998 року, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року, Правилами надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1070 від 10.12.2008 року, Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року.

Відповідно до ч. 1, 2, 3, 10 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 55 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Згідно з п. 3 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1070 від 10 грудня 2008 р. (далі - Правила), власники або балансоутримувачі житлових будинків, земельних ділянок укладають договори з особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Відповідно до п. 4 Правил виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зокрема, процедура підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту здійснюється відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року (далі - Порядок).

Умовами п. 4 Порядку передбачено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.

Згідно з п. п. 5, 6 Порядку для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію та утворює конкурсну комісію, до складу якої входять на паритетних засадах представники організатора конкурсу, територіального органу Держспоживінспекції, підприємств житлово-комунального господарства, а також (за їх згодою) органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, власників (їх об'єднань) або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів розміщених у межах певної території населеного пункту житлових приміщень, земельних ділянок, які не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання конкурсних пропозицій дали свою згоду бути членами конкурсної комісії.

Відповідно до п. п. 29, 30, 31 Порядку рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією на засіданні у присутності не менш як половини її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується усіма членами комісії, що брали участь у голосуванні. Організатор конкурсу протягом не більш як п'яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш як п'ять років. У разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозицію не було відхилено, строк, на який він визначається виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту, повинен становити 12 місяців, після чого організовується і проводиться новий конкурс. З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору, наведеного у додатку 2.

Таким чином, відповідно до вищевикладених норм чинного законодавства визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють в межах території м. Мелітополь збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами є виключною компетенцією Мелітопольської міської ради, яка як орган місцевого самоврядування повинна виконувати покладені на неї законом повноваження.

Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Так, з матеріалів справи вбачається, що рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.03.2014 року № 5-рш у справі № 03/60-13 відповідачем у визначений законодавством строк не оскаржене, а отже є чинним та обов'язковим до виконання. Разом з тим, станом на час розгляду справи доказів виконання вказаного рішення з боку Мелітопольської міської ради Запорізької області, а саме проведення конкурсу на визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Аналогічні положення містить також ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» № 3659-ХІІ від 26.11.1993 року.

Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім, ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Позивачем доведено суду факт вчинення відповідачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а також невиконання останнім рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.03.2014 року № 5-рш у справі № 03/60-13. Відповідач не надав суду доказів, які підтверджують прийняття ним рішення про проведення конкурсу на визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Мелітополь, заявлених до нього вимог не спростував.

За таких обставин, позовні вимоги Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про зобов'язання Мелітопольську міську раду Запорізької області виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 5-рш від 12.03.2014 року, шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року, обґрунтовані та підлягають задоволенню.

З урахуванням викладеного, судовий збір за подання позовної заяви в сумі 1218,00 грн., від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача - Мелітопольської міської ради Запорізької області в дохід державного бюджету України, згідно вимог ч. 3 ст. 49 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулося 16.09.2014 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

На підставі викладеного, керуючись ст. 35-1 Закону України «Про відходи», ч. 1 ст. 10, п. 55 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 1 ст. 15, п. 3 ст. 50, ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», ст. ст. 33, 34, 44, 49, 82, 82-1, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Мелітопольської міської ради Запорізької області задовольнити.

2. Зобов'язати Мелітопольську міську раду Запорізької області, 72312, м. Мелітополь, Запорізька область, вул. Карла Маркса, буд. 5, код ЄДРПОУ 25716722, виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 5-рш від 12.03.2014 року у справі № 03/60-13, шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Мелітополь спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року.

3. Стягнути з Мелітопольської міської ради Запорізької області, 72312, м. Мелітополь, Запорізька область, вул. Карла Маркса, буд. 5, код ЄДРПОУ 25716722, на користь:

- Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район); банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; р/р № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку - 206) судовий збір в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення складено - 22.09.2014 року.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.