Постанова № 40576462, 05.08.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2014
Номер справи
п/811/1829/14
Номер документу
40576462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2014 року справа № П/811/1829/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., за участю секретаря Таранухи Т.М. та представників:

позивача: Михайлової С.В.;

відповідача: Король Д.М.;

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву Українидо відповідачаКіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Кіровоградській області провизнання протиправним та скасування рішення від №0000041702 від 21.02.2014 року, -В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області №0000041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.02.2014 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що 03.03.2014 року на адресу ДП «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів № 2» Державного агентства резерву України надійшло рішення Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградської області №0000041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Відповідно до зазначеного рішення на позивача накладено штраф у розмірі 26140,06 грн. (10%) та нараховано пеню у розмірі 32026,11 грн. (0,1 % від суми недоїмки) за період з 21.06.2013 року до 04.02.2014 року.

Відповідач не погоджуючись з позовом надав суду заперечення на позов. Вимоги позову не визнає, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги адміністративного позову і просила суд їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях.

Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що ДП «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

ДП „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву країни в 2013-2014 роках мало заборгованість по єдиному внеску, яку сплачувало частково.

З 01.01.2013 року по 31.12.2013 року позивачем сплачено боргу по єдиному внеску в сумі 285490,97 грн., з 01.01.2014 по 20.03.2014 року сплачено боргу з єдиного внеску в сумі 190260,26грн.

Позивачем до Кіровоградської ОДПІ подано "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, ютового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів":

- за травень 2013 року від 20.06.2013 року, по терміну нарахування 20.06.2013 року відповідно з яким нараховано даного внеску в сумі 189988,73 грн.;

- за червень 2013 року від 22.07.2013 року відповідно з яким нараховано внеску в сумі 113239,85грн. по строку сплати 22.07.2013р.;

- за липень 2013 року від 20.08.201З року відповідно з сим підприємством нараховано єдиного внеску в сумі 129172,02 грн. по строку сплати 20.08.2013 року.

ДП „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" за період з 21.06.2013 року по 04.02.2014 року заробітна плата виплачувалася частинами та відповідно до зазначених виплат частково сплачувався єдиний внесок до на рахунки органів доходів і зборів.

Кіровоградської ОДПІ за несвоєчасну сплату єдиного внеску по вищезазначеним звітам до ДП „Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" застосовано штраф у розмірі 10 відсотків, що склало 26140,06 грн. від суми 261400,60 грн., яка складається з 18988,73 грн. за травень 2013 року - 113239,85 грн. за червень 2013 року - 129172,02 грн. за липень 2013 року.

Крім того, з урахуванням сплати підприємству нараховано пеню у розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу в сумі 32026,11грн. за період з 21.06.2013 по 04.02.2014 роки.

Кіровоградський окружний адміністративний суд не погоджується з позовними вимогами Державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України, виходячи з наступних мотивів.

Законом України від 04.07.2013 №406-VІ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування покладено на Міністерство доходів і зборів України та відповідно внесено зміни до Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкові державне соціальне страхування", який набрав чинності з 01.01.2011 року, зі змінами та доповненнями, (далі - Закон).

Вищезазначеним Законом визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до ст.4 Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців),у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Стаття 9 Закону визначає порядок обчислення та сплати страхового внеску. В частині 8 статті 9 Закону встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.

Відповідно до частини 12 статті 9 Закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Положенням п.6 ч.1 ст.1 Закону визначено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені Законом є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Пунктом 4.6 Розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.13 №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.13 за №1622/24154 (далі - Інструкція) визначено, що нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

Таким чином, у разі виплати заробітної плати протягом звітного періоду, за який вона нарахована, одночасно із виплатою цих сум, у пропорційних розмірах платником сплачуються авансові платежі. Решту несплачених сум страхових внесків, нарахованих за звітний період, платник зобов'язаний перерахувати на рахунок органу доходів і зборів до 20 числа місяця, наступного за звітним. Фінансовий стан платника страхових внесків (наприклад, відсутність коштів на виплату заробітної плати) не звільняє його від сплати недоїмки, нарахування пені та застосування фінансових санкцій.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про те, що погашення страхувальником недоїмки пропорційно до виплат сум заборгованості по заробітній платі не звільняє його від нарахування пені та застосування фінансових санкцій.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 15 вересня 2011 року №К-57273/09 та постанові Верховного Суду України від 16 січня 2012 року по справі №21-392а11.

Згідно з п.2 ч.2 ст.25 Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до п.7.2.2 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому, складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9 вищезазначеної інструкції. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Згідно з ч.10 ст.25 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно п.7.5 Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Сума пені розраховується за допомогою такої формули: У = 3 х К х 0,1 %, де У - сума пені, що нараховується на фактично сплачену суму недоїмки зі сплати єдиного внеску (округлюється до другого знака після коми); 8 - фактично сплачена сума недоїмки зі сплати єдиного внеску; К - кількість днів прострочення платежу; 0,1 % - ставка для нарахування пені згідно з частиною десятою статті 25 Закону.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, яким керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Зокрема, відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, одночасно є й вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач не довів та не надав доказів суду про те, що відповідач діяв не в межах та не у спосіб передбачений чинним законодавством України.

Рішення відповідача №0000041702 від 21.02.2014 року винесено з врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

З огляду на встановлене, суд приходить до висновку, що Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Кіровоградській області правомірно застосовано до Державного підприємства "Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2" Державного агентства резерву України штрафні санкції, згідно оскарженого рішення.

Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

У ході розгляду справи суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому з відповідача необхідно стягнути решту суми судового збору.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено 10% суми судового збору, що становить 182,70 грн., таким чином, позивач має сплатити 90% недоплаченої суми, що становить 1644,30 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.69,70,71, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України - відмовити.

Стягнути з Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України (код за ЄДРПОУ 00951862) на користь Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок: 31210206784002, отримувач коштів: УК у м.Кіровогр./м.Кіровоград/ 22030001; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО: 823016; Код ЄДРПОУ: 38037409; Код класифікації доходів бюджету: 22030001; Призначення платежу: судовий збір за позовом Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України, Кіровоградський окружний адміністративний суд) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1644 (одну тисячу шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текс постанови складений 10.08.2014 року.

Суддя Р.В. Жук