Постанова № 40574077, 22.09.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2014
Номер справи
821/2224/14
Номер документу
40574077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2224/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкова В.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокуратури Бериславського району в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих державних соціальних допомог,

встановив:

Прокуратура Бериславського району в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації (надалі - позивач, УСЗН Бериславської РДА) звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), у якому просить стягнути з відповідача надміру нараховану та виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 1799,70 грн., державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 978,42 грн., та одноразової допомоги при народженні дитини 2728,62 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 отримувала від Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразову допомогу при народженні дитини відносно трьох своїх дітей. Проте, у жовтні 2012 року УСЗН Бериславської РДА отримано рішення Бериславського районного суду, котрим ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав відносно своїх трьох дітей. Враховуючи те, що про даний факт відповідач не повідомила орган, який здійснюю виплату державної допомоги по догляду за дитиною, що є підставою для припинення виплати допомоги, їй здійснено переплату за вересень - жовтень 2012 року в розмірі 5 506,74 грн., яка в добровільному порядку не повернута.

Прокурор надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином про, що свідчить наявне у матеріалах справи поштове повідомлення про вручення повістки. Заперечень по суті позову не надала.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Як підтверджується матеріалами справи ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3.

З матеріалів адміністративного позову також вбачається, що відповідач отримувала державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям відносно трьох своїх дітей.

Крім цього, ОСОБА_1 була отримувачем і державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та державної соціальної допомоги при народженні дитини стосовно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Також, згідно поданих ОСОБА_1 в квітні 2012 року документів на отримання допомоги у продовж квітня-жовтня 2012 року встановлено, що відповідач мешкає за місцем фактичного проживання разом з трьома дітьми, у зв'язку з чим має право на нарахування та отримання допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при народженій дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 24.04.2012 року ОСОБА_1 під час оформлення соціальних допомог попереджалася про необхідність повідомлення органи УСЗН Бериславської РДА про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальних допомог.

Однак, УСЗН Бериславської РДА було отримано рішення Бериславського районного суду Херсонської області від 11.10.2012 року, котрим ОСОБА_1 позбавлена батьківських прав відносно своїх 3-х дітей.

Тобто, відповідачем в порушення вимог ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" УСЗН Бериславської РДА про зазначений факт повідомлено не було.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ст.11 вказаного Закону визначено, що для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина.

Статтею 13 вказаного Закону визначено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно до ст.18-1 вищевказаного Закону передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Таким чином, як встановлено матеріалами справи відповідачу було призначено вищевказані види державної допомоги.

Пунктами 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 визначено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку. Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Проведеною позивачем перевіркою встановлено, що відповідачем не повідомлено обставину, яка є підставою для припинення виплати державної допомоги, а саме те, що рішенням Бериславського районного суду Херсонської області від 11.10.2012 року ОСОБА_1 позбавлено батьківський прав відносно її дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи відповідач не повідомила орган праці та соціального захисту населення про позбавлення її батьківських прав, що згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є підставою для припинення виплати державної допомоги.

Згідно розрахунку, складеного УСЗН Бериславської РДА встановлено, що за одержувачем допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 утворилась переплата за період з 01.09.2012 року по 31.10.2012 року на суму 1799,0 грн. в результаті позбавлення батьківських прав.

Крім цього, згідно наступного розрахунку, складеного УСЗН Бериславської РДА встановлено, що за період з 01.09.2012 року по 31.10.2012 року за ОСОБА_1 утворились наступні переплати: як одержувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на суму 978,42 грн. та одноразової допомоги при народженні дитини на суму 2728,62 грн. в результаті позбавлення батьківських прав.

У зв'язку з переплатою державної допомоги на загальну суму 5 506,74 грн. УСЗН Бериславської РДА було направлено на адресу відповідача 3 повідомлення з проханням повернути вказану суму, однак в добровільному порядку її не повернуто.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 24749725) 1 799,70 грн. (одна тисяча сімсот дев'яносто дев'ять грн. 70 коп.) - надміру нараховану та виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям; 978,42 грн. (дев'ятсот сімдесят вісім грн. 42 коп.) - державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 2728,62 грн. (дві тисячі сімсот двадцять вісім грн. 62 коп.) - одноразову допомогу при народженні дитини.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Горшков В.М.

кат. 10.3.3