Справа № 442/6328/14-а
Провадження № 2-а/442/210/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2014 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Івасівка А.П.
при секретарі - Грабар Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дрогобич адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, третьої особи - начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Яневич Л.А. про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії винагороди за вислугу років у розмірі 40% та не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового доходу; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії починаючи з 08.11.2012 року з урахуванням фактично виплаченого розміру надбавки за вислугу років в розмірі 40%, що виплачувався їй на момент звільнення з роботи та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; здійснити їй перерахунок пенсії починаючи з 04.06.2014 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та сум індексації грошового доходу), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати відповідача виплачувати їй пенсію з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 40% з 08.11.2012 року та 04.06.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошового доходу.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 07.11.2012 року її було звільнено з роботи за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію за віком, а 08.11.2012 року - призначено пенсію державного службовця. Однак, при розрахунку пенсії відповідачем не було взято до уваги те, що вона, як держслужбовець із понад 10-літнім стажем, отримувала надбавку за вислугу років в розмірі 40%, а не 20% як це було ним враховано. Окрім цього, 04.06.2014 року вона звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, зокрема із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексацію заробітної плати. Проте, отримала відмову. Вважає такі дії відповідача неправомірними, а тому для захисту своїх прав змушена звертатись до суду.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, додатковому обгрунтуванні позовних вимог, просить позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив, покликаючись на обставини, викладені у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи, просить в задоволенні такого відмовити. Зокрема наголосив, що позивачці пенсія призначена відповідно до Закону України « Про державну службу», а не - Закону України « Про державне пенсійне страхування».
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних міркувань.
З 08.11.2012 року ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі, призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу за останнім місцем роботи на державній служби, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що становить 5134 грн. 65 коп. (а.с.23).
12.06.2014 року відповідачем було відмовлено позивачці у перерахунку пенсії за її заявою від 04.06.2014 року як державному службовцю з тих підстав, що включити до розрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати немає підстав, оскільки таке не передбачено законодавством (а.с.23).
Поряд з цим, згідно довідки №05-32/350 від 08.11.2012 року Державної податкової служби у Львівській області вбачається, що надбавку за вислугу років ОСОБА_1 виплачували у розмірі 40 відсотків в сумі 933,20 грн. з якої сплачено внески до пенсійного фонду; надбавку за вислугу років у розмірі 20 відсотків - в сумі 466,20 грн. (за стаж державної служби 10 років).
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Так, відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також суми індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувалися страхові внески повинні бути включені до заробітку державного службовця для обчислення пенсії.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року №1013, затверджено «Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Таким чином, з наведеного вбачається, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи, що надбавка за вислугу років в розмірі 40% отримувалась позивачем під час проходження служби та на неї нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується відповідною довідкою ДПІ від 08.11.2012 року № 05-32/350, суд приходить до переконання про те, що дії відповідача щодо невключення даної надбавки при перерахунку пенсії саме в такому розмірі, а не в розмірі 20% є неправомірними.
Принагідно слід зазначити, що днем звернення за перерахунком пенсії вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами, відтак, оскільки позивач звернувся до УПФ із відповідною заявою 08.11.2012 року, то саме із вказаної дати у нього виникло право на перерахунок пенсії згідно поданих нею документів.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до переконання про підставність позовних вимог щодо визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язаня УПФ перерахувати та виплатити з 08.11.2012 року призначену їй відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсію із врахуванням до заробітної плати інших виплат (матеріальної допомоги, індексації), та винагороди за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання (оскільки пенсійним органом враховано лише 20%) станом на 04.06.2014 року з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 11, 72, 86, 158-163, 256 КАС України, ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України, ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України « Про державну службу», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області щодо неврахування ОСОБА_1 при розрахунку пенсії винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків та не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації грошового доходу -неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 08.11.2012 року (дата призначення пенсії) з урахуванням фактично виплачуваного розміру надбавки за вислугу років в розмірі 40 відсотків, що виплачувався їй на момент звільнення з роботи та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 04.06.2014 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації грошового доходу), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до закону України «Про державну службу» та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 40 % з 08.11.2012 року та з 04.06.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації грошового доходу.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.
Суддя А.П. Івасівка
Повний текст постанови виготовлено та підписано 19.09.2014 року.