ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2014 року Справа № 876/2355/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року по справі № 819/2737/13 за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
20.11.2013 року Фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області №0010051730, №0009921720, №0009911720, №0009571720 від 13.05.2013 року.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року позов задоволено частково: скасовано податкові повідомлення-рішення Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області №0010051730, №0009921720, №0009911720, №0009571720 від 13.05.2013 року.
Тернопільська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Тернопільській області не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповністю досліджені обставини справи, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі покликається на те, що судом при винесенні постанови неповністю з'ясовані обставини справи, та не надано належної оцінки представленим податковим органом доказам. Крім того, перевіркою встановлено, що продукти харчування відсутні в реалізації та на залишку, таким чином включення сум ПДВ з вартості даних товарів до складу податкового кредиту підприємцем є безпідставним, що призвело до порушення вимог Податкового кодексу України.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовільнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції, та приймає нову постанову, якщо визнає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.
Судом встановлено, що Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року проведена документальна планова виїзна перевірка СПД ОСОБА_2, результати якої оформлено Актом від 18.04.2013 року №2646/17-226/2119103284.
За результатами розгляду вказаного Акту Тернопільською об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області винесено податкові повідомлення-рішення від 13.05.2013 року:
№0010051730 про збільшення грошового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб на загальну суму 7 523, 03 грн..
№0009921720 та №009911720 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 20 535,05 грн. за основним і 4 107,01 грн. штрафних санкцій, та в розмірі 6 396,60 грн. за основним зобов'язанням і 639,36 грн. штрафних санкцій;
№009571720 про заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 26 745 грн..
Зі змісту Акту перевірки від 18.04.2013 року №2646/17-226/2119103284 вбачається, що податковим органом встановлено наступні порушення:
п. 198.3 ст. 198, п.200.3, ч. б) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року, із змінами і доповненнями, п.п.7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме, заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 26 745 грн..;
ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами» - реалізовану горілку по ціні, що нижче, ніж встановлений розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, Постанова КМУ «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва»;
п.57.1 ст.57, пп.177.5 ст.177 Податкового кодексу України, несвоєчасне перерахування авансових платежів по податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності до 15 травня 2012о., до 15 серпня 2012р., до 15 листопада 2012р. в сумі 4942,41 грн., несвоєчасне перерахування збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за квітень 2012р. - серпень 2012р. в сумі 135,00 грн. більше 30 днів, та в серпні 2010р. в сумі 1020,00 грн., в січні 2011р. в сумі 61,00 грн., червні 2011р. в сумі 5312,6 грн. більше 1-го дня;
п.44.1 ст.44, пп. а) 176.1 п.176.1 ст. 176 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 р. №2755-УІ із змінами та доповненнями, а саме не ведення обліку доходів та витрат ведення яких передбачено законодавством у ІІ-ІУ кварталах 2010р., 2011р.;
п.286.2 ст.286, ст..289 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-У1 із змінами та доповненнями, заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.04.2010р. по 31.12.2012р. на суму 6018,42 грн.
Позивач скористалася правом адміністративного оскарження і 23.04.2013 р. нею було подане до Тернопільської ОДШ письмове заперечення №23/04. За результатами розгляду даної скарги був складений висновок від 30.04.2013 р., яким СПД ФО ОСОБА_2 було відмовлено у задоволенні поданої скарги.
Позивач по справі подала скарги до ГУ Міндоходів у Тернопільскій області. Головне управління Міндоходів у Тернопільській області розглянуло скарги ФОП ОСОБА_2 від 24 травня 2013 року №24/05, №24/05/03, №24/05/02 (вхідні №Д-19/6, №Д-22/6 та №Д-23/6 Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 24 та 29 травня 2)13 року відповідно) на податкові повідомлення - рішення Тернопільської ОДПІ від 13 травня 2013 року №0009571720, №0010051730, №0009921720 та №0009911720 про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість, грошового зобов'язання по орендній платі за землю та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість. Рішенням Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 11 червня 2013 №507/6/19-00-10-027/173 продовжено строк розгляду скарг по 20 липня 2013 року.
За результатами розгляду ГУ Міндоходів у Тернопільській області залишило без змін податкові повідомлення-рішення: №0009571720 про сплату податку на додану вартість та штрафних (фінансових) санкцій; залишає без змін №0009921720 про сплату штрафу у розмірі 20% за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість; залишає без змін №0009911720 про сплату штрафу у розмірі 10% за порушення терміну граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість, проте скасовує податкове повідомлення-рішення №0010051730 в частині 8,0 грн. орендної плати за землю з фізичних осіб та 272,19 грн. штрафних (фінансових) санкцій по орендній платі за землю і залишає його без змін в іншій частині.
Щодо правильності нарахування і сплати орендної плати за землю з фізичних осіб колегія суддів зазначає наступне.
Актом перевірки № 2646/17-226/2119103284 від 18.04.2013 р. (далі - Акт перевірки) головним державним податковим ревізор-інспектором відділу майнових податків та моніторингу з питань оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Тернопільської ОДШ, Криницькою Марією Тадеївною, проведено виїзну планову документальну перевірку СПД ФО ОСОБА_2 з питань правильності нарахування та сплати орендної плати з фізичних осіб за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року. Так, даним Актом перевірки було встановлено порушення п.286.2 ст.286 та ст..289 ПК України, заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.04.201 року по 31.12.2012 року на суму 6018,42 грн..
Проведеною перевіркою встановлено, що СПД ФО ОСОБА_2 користується земельними ділянками, які розташовані на території м. Тернопіль за адресами: Злуки,1, згідно довідки про грошову оцінку землі за №1777 від 17.09.2009 р. площа земельної ділянки становить 359,48 кв.м.; Живова-Шептицького, використання цієї земельної ділянки здійснюється на умовах оренди згідно попереднього договору за №107 від 13.09.2000 р.. площа ділянки 72кв.м..
Згідно із п. 14.1.147. ст..14 Податкового кодексу України, плата за землю - загально державний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п. 14,1.136. ст..14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування по платі за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Суб'єктами, що проводять нормативну оцінку земель, можуть бути органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно ст.. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п.288.1. ст.. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Пункт 288.4 статті 288 ПК України передбачено, о розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у самому договорі оренди.
Щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою Злуки,1 - згідно довідки про грошову оцінку землі за №1777 від 17.09.2009 р. (копія додається) площа земельної ділянки становить 359,48 кв.м, а місячний розмір плати за земельну ділянку становить 213,33 грн..
Згідно п.289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель виселених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, то визначається за відповідною формулою. Згідно поданих позивачем податкових декларацій по платі за землю за 2011, 2012 рік, №568892 від 28.02.2012р., №605106 від 20.02.2012року СПД ОСОБА_2 місячна сума орендної плати за зайняту земельну ділянку задекларована в сумі 213,33 грн., та із врахуванням коефіцієнтів індексації повинна становити 225,92грн., відповідно місячна суми заниження орендної плати становить 12,59грн..
Розрахунок місячної суми орендної плати за земельну ділянку по вул.. Злуки,1: 85333,98*1,059*1,00*3% /12 = 225,92грн.
Враховуючи вище наведене СПД ОСОБА_2 занижено орендну плату за землю за 2011 рік на 151,08 грн. (12,59грн х 12міс), за 2012 рік на 151,08 грн. (12,59грн х 12міс).
Загальна сума недоплати по земельній ділянці за адресою Злуки,1 за період з 01.04.2010року по 31.12.2012року становить 302,16 грн..
Щодо земельної ділянки за адресою вул. Живова-Шептицького - використання цієї земельної ділянки здійснюється на умовах оренди згідно попереднього договору за №107 від 25.09.2000 р., терміном дії до 31.05.2003 р. Згідно п.3 вищезгаданого договору орендар зобов'язаний в десятиденний термін після припинення або розірвання договору оренди повернути земельну ділянку в попередньому стані, проте дана земельна ділянка використовується СПД ОСОБА_2 для здійснення підприємницької діяльності (торговий павільйон «Нізон») в період проведення перевірки.
Відповідно до постанови Вищого господарського суду від 21.04.2005 р. справа №9/64-1159, зазначено, що договір оренди земельної ділянки загальною площею 72 кв.м. укладений 13.09.2000 р. сторонами по справі, вважається продовженим в порядку встановленому ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Таким чином, внаслідок поновлення дії даного договору на наступний термін і не передбачення договором обов'язку орендаря демонтажу павільйону на земельній ділянці, наданій для обслуговування, господарські суди правомірно зазначили, що не вбачається правових підстав для не продовження дії договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.287.3. ст.. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до інформації виданої Тернопільським міським управлінням земельних ресурсів, грошова оцінка земельної ділянки по вул.. Живова-Шептицького від 08.04.2005 р. за № 1001/18/02 становить 25249,19грн. (копія інформаційного листа додається). Визначення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з врахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки земель та відсоткової ставки згідно рішення Тернопільської міської ради від 11.12.2003 р. із внесеними змінами та доповненнями від 11.01.2008 р. в розмірі орендної плати становить 12% від суми грошової оцінки.
Розрахунок місячної суми орендної плати за земельну ділянку по вул. Живова Шептицького : 25249,19*1,035*1,028*1,152*1,059*1,00*12% /12 = 327,74 грн.,
Податкова декларація з плати за землю за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2010 р. не подавалась, плата за земельну ділянку по вул.. Живова-Шептицького - не сплачувалась, у зв'язку з чим виникла недоплата по орендній платі за землю в сумі 2949,66 грн. (327,74 грн.*9).
З 01.01.2011 р. - 31.12.2011 р. сума недоплати: (25249,19*1,035*1,028*1,152*1,059*12%)-1898,45 = 2042,43 грн., де 25249,19 грн. - нормативна грошова оцінка; 1,035; 1,028; 1,152; 1,059 - коефіцієнт індексації за 2005р., 2007 р„ 2008 р., 2009 р. відповідно; 1898,45грн. - сума орендної плати за 2011р. за даними ПП - ОСОБА_2 відповідно до поданої податкової декларації орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності 28.02.2012р. № 568892.
З 01.01.2012р. -31.12.2012р. сума недоплати : (25249,19*1,035*1,028*1,152*1,059*12%) - 3208,67 = 724,21 гри., де 3208,67 грн. - сума орендної плати за 2012 рік за даними ПП - ОСОБА_2 відповідно до поданої податкової декларації орендної плати за земельну державної та комунальної власності 20.02.2012р. №605106.
Враховуючи вищенаведене за період з 01.04,2010 р. по 31.12.2012 р. СПД ОСОБА_2 занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку - по вул.. Живова-Шептицького в сумі 5 716,30 грн., по - вул..3луки,1 в сумі 302,12 грн. Всього занижено податкового зобов'язання по орендній платі за землю на суму 6018,42 грн., чим порушено ст..286, ст288, ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із змінами та доповненнями.
Щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на додану вартість
Відповідно до п.3.54 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно, перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. та відповідно до рішення ГУ Міндоходів у Тернопільській області про результати розгляду скарги ФОП ОСОБА_2 від 19.07.13. №1939/10/19-00-10-027/228 (копія додається) встановлено заниження ПДВ всього у сумі 26745,00грн., в т.ч. у періодах", серпень 2011р. - 210грн.;вересень 2011р. - 111грн.; жовтень 2011р. - 826грн.; листопад 2011р. - 59грн.; грудень 2011р. - 768грн.; січень 2012р. - 1333грн.; лютий 2012р. -39грн.; березень 2012р. - 628грн.; квітень 2012р. - 520грн.; червень 2012р. - 417грн.; липень 2012р. - 541грн.; серпень 2012р. - 199грн.; вересень 2012р. - 49грн.; жовтень 2012р. -139грн.; листопад 2012р. - 8973грн.; грудень 2012р. - 8546грн..
Відповідно до п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні періоди, а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, а відповідно до ч. б) п.200.4 ст.200 Кодексу, якщо в наступному податковому періоді сума ПДВ має від'ємне значення, то залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Крім того, було встановлено також і те, що ФОП ОСОБА_2 порушувались граничні терміни сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.04.2010р. по 31.12.2012р.: із затримкою до 30 календарних днів на загальну суму 6393,6грн., із затримкою більше ЗО календарних днів на загальну суму 20535,05грн., чим порушено пункт п.57.1. ст..57 Податкового кодексу України, а саме:
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 8099,65грн. по граничному терміну сплати 25.08.2010р., фактично сплачена 04.10.2010р., тобто при затримці на 40 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 6576,3грн. по граничному терміну сплати 25.08.2010р., фактично сплачена 01.11.2010р., тобто при затримці на 68 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 61,00грн. по граничному терміну сплати 25.08.2010р., фактично сплачена 07.02.2011р., тобто при затримці на 166 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 5663,1грн. по граничному терміну сплати 25.08.2010р., фактично сплачена 07.02.2011р., тобто при затримці на 166 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 135,00грн. по граничному терміну сплати 30.03.2011р.. фактично сплачена 20.05.2011р., тобто при затримці на 51 календарні дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 1020,00грн. по граничному терміну сплати 25.08.2010р., фактично сплачена 30.08.2010р., тобто лри затримці на 5 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 61,00грн. по граничному терміну сплати 30.01.2011р., фактично сплачена 07.02.2011р., тобто при затримці на 8 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 2808,00грн. по граничному терміну сплати 16.06.2011р., фактично сплачена 25.06.2011р., тобто при затримці на 9 календарних дні;
узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість 2504,6грн. по Граничному терміну сплати 16.06.2011р., фактично сплачена 14.07.2011р., тобто при затримці на 28 календарних дні.
Для того, щоб встановити порушення граничного терміну сплати, виду здійсненої платником операції та відповідний рух сум по податку, по відношенню до ФОП ОСОБА_2 податковий орган перевіряв інформацію, яка відображається на зворотному боці облікової картки платника станом на відповідні податкові періоди, (копії за відповідні роки додаються.
Згідно пункту 123.1. ст.123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення сум бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штраф у розмірі 25% суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50% суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу у наступних розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Саме на підставі вище наведеного, Тернопільською ОДП1 прийнято рішення про сплату ФОП ОСОБА_2 штрафу у розмірі 20% за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з ПДВ на суму 4107,01грн. та про сплату штрафу у розмірі 10% за порушення терміну граничного строку сплати грошового зобов'язання з ПДВ на суму 639,36грн.
Щодо ведення обліку придбання та продажу товарів, обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість.
Відповідно п. п. 14.1.181. п. 14.1 ст.14 ПК України, податковий кредит - це сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної вартості товарів, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого користання в оподаткованих операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Перевіркою достовірності відображених показників у поданій Декларації з ПДВ (рядки 10.1 - 17) за ІІ-ІУ кВ. 2010 р., 2011-2012рр. та відповідно до Висновку від 30.04.2013р. на заперечення ФОП ОСОБА_2 наданого заступником начальника Тернопільської ОДПІ (копія додається) , встановлено, що до складу податкового кредиту (рядокЮ.1 декларації) включено суми ПДВ по податкових накладних, які не призначаються для їх використання в господарській діяльності. Перевіркою встановлено, що відповідно до наданої довідки підприємцем ОСОБА_2, про залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 31.12.2012 р. (залишки ТМЦ 89937,2 грн. з ПДВ) встановлено відсутність на залишку, та в реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 123946 грн. в тому числі ПДВ 20657,6 грн., які придбані для використання у господарській діяльності. Так, протягом періоду, який підлягав перевірці, підприємцем придбано алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 1926002,00грн. з ПДВ та 321000,00 грн. ПДВ, згідно щоденних звітів реєстраторів розрахункових операцій, даних звітів про суми нарахованих зборів на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства - підприємцем реалізовано алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 2007516,00 грн. з ПДВ (1578994 грн. алкогольних напоїв та 428522 грн. тютюнових виробів) за даними перевірки реалізовано ТМЦ в цінах придбання 1712119,00 грн. з ПДВ (1315302,00 грн. алкогольних напоїв, 396817,00 грн. тютюнових виробів).
Згідно даних підприємця, залишки ТМЦ на 31.12.2012 р. становлять 89937,2 грн. з ПДВ (88732,2грн. алкогольні напої та 1205,00 грн. тютюнові вироби). За даними перевірки, залишки алкогольних напоїв повинні становити 198119,00 грн. з ПДВ, залишки тютюнових виробів повинні становити 15764,00 грн. з ПДВ.
Таким чином, включення до складу податкового кредиту ТМЦ на суму 123946 грн. в тому числі ПДВ 20657,6 грн. (алкогольних напоїв 109387,00 грн. та тютюнових виробів 14559,00 грн.) є безпідставним.
Враховуючи вище наведене, перевіркою встановлено, що порушення п.198.3 ст.198 ПК України, підприємцем завищено суму податкового кредиту на суму 20658,00грн., в т.ч.: жовтень 2012р. - 3139грн., листопад 2012р. - 8973грн., грудень 2012р. - 8546грн.
Крім того, у квітні 2010 року підприємцем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із самостійно виявленими помилками за листопад 2009р. №1556520 від 08.04.2010 р., згідно якого уточнено дані попереднього уточнюючого розрахунку поданого в лютому 2010 р. №9000456144 щодо виключення з листопада 2009р. суми ПДВ 8012,72грн. за придбані товарно-матеріальні цінності в СМП «Сателіт» (ШН 140288219187) та включення в жовтень 2009 р. суму ПДВ 7835,97грн., згідно податкових накладних №2 від 01.10.2009 р. СМП «Сателіт» на суму 4358,65грн. ПДВ, №25 від 27.10.2009 р. СМП «Сателіт» на суму 3477,34грн., включено в листопад 2009р. суму ПДВ 176,75грн. згідно податкової накладної №32 від 27.10.2009 р. СМП «Сателіт». Дані суми ПДВ включено у збільшення суми, що підлягала зарахуванню до податкового кредиту наступного податкового періоду в квітні 2012р. Товарно-матеріальні цінності, згідно вище вказаних накладних, призначались для використання у господарській діяльності. Отже, підприємцем включено до податкового кредиту в квітні 2010 р., згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ №1556520 від 08.04.2010 р., податкові накладні, а саме: №2 від 01.10.2009 р. вітрину холодильнику Gold 1.1-1.5 по ціні 9316,67 грн., стелажхлібний 1 шт. по ціні 888,33 грн., шафа холодильна INTER. 501Т по ціні 7496,00грн., всього на суму 17701,01 без ПДВ та 3540,2 грн. ПДВ;№25 від 27.10.2009 р. вітрини холодильні - Gold 1.1-1.5, Gold 1.1-1.2 на загальну суму 17386,72 грн. без ПДВ та 3477,34 грн. ПДВ.
Дані товари призначені для зберігання продуктів харчування, стелажі хлібні для хлібобулочних виробів відносяться до основних засобів а ФОП ОСОБА_2 здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, таким чином включення сум ПДВ з вартості даних товарів до складу податкового кредиту приватним підприємцем є безпідставним, що призвело до порушення п. п. 7.4.1., п. 7.4.4. п.7.4. ст.. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість».
В липні 201 підприємцем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним виявленням помилки за жовтень 2009 року №169726 від 30.07.2010р. згідно якого виключено з жовтня 2009 р. суму ПДВ 4705,00грн. за придбані ТМЦ в СМП «Сателіт» ( ШН 140288219187), згідно податкової накладної №26 від 27.10.2009 р. СМП «Сателіт» на суму 4704,69 грн. дану суму ПДВ включено у збільшення суми, що підлягала зарахуванню до податкового кредиту наступного податкового періоду в липні 2010 р.
В лютому та березні 2011 р. підприємцем включено до складу податкового кредиту продукти харчування (соки,води) придбані в СТ «Орбіта-2010» (ШН 370160919180) на сумуЗ828,85грн. без ПДВ та 765,76грн. ПДВ, згідно податкових накладних:ПН№2909 від 28.02.2011р. придбано соки, води на суму 564,00грн. без ПДВ та 112,8грн. ПДВ; ПН №3506 від 07.03.2011р. придбано соки, води на суму 331,5грн. без ПДВ та 66,3грн. ПДВ; ПН №3505 від 07.03.2011р. придбано соки, води на суму 593,8грн. без ПДВ та 118,76грн. ПДВ; ПН №4414 від 16.03.2011р. придбано соки, води на суму 277,9грн. без ПДВ та 55,58грн. ПДВ; ПН №4545 від 17.03.2011р. придбано соки, води на суму 792,6грн. без ПДВ та 158,52грн. ПДВ; ПН №5706 від 28.03.2011р. придбано соки, води на суму 238,00грн. без ПДВ та 47,6грн. ПДВ; ПН №5702 від 28.03.2011р. придбано соки, води на суму 290,05грн. без ПДВ та 58,01грн. ПДВ; ПН №6185 від 31.03.2011р. придбано соки, води на суму 741,00грн. без ПДВ та 148,2грн. ПДВ.
Дані товари придбані для використання в господарській діяльності, однак згідно даних перевірки вищевказані продукти харчування відсутні в реалізації та на залишку, таким чином включення сум ПДВ з вартості даних товарів до складу податкового кредиту приватним підприємцем є безпідставним, що призвело до порушення п.198.3 ст.198 ПК України, чим завищено податковий кредит за лютий 2011р. в сумі 113,00 грн., за березень 2011р. в сумі 653,00грн..
Крім того, Книгу обліку доходів та витрат за 2-4кв. 2010р., 2011р. до перевірки приватним підприємцем ОСОБА_2 не пред'явлено, чим порушено вимоги п.44.1 ст.44, пп. а) 176.1 п.176.1 ст. 176 Податкового кодексу України № 2755Л/І від 02.12.2010р., а саме не ведення обліку доходів та витрат ведення яких передбачено законодавством. Будь-яких пояснень щодо даних порушень. Позивачка не надавала.
Проте, відповідно до п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені а абзаці другому пункту цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім, випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складання такої звітності.
Суд першої інстанції задовольняючи вимоги позивача не навів мотивів та не спростував заперечень податкового органу.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Судова колегія вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а тому постанову суду першої інстанції необхідно скасувати і винести нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 197, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області задоволити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 січня 2014 року по справі №819/2737/13 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді: Л.П. Іщук
Т.В. Онишкевич