Постанова № 40561443, 17.09.2014, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.09.2014
Номер справи
638/539/14-а
Номер документу
40561443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 638/539/14-а

Провадження № 2-а/638/141/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2014 Дзержинський районний суд м. Харкова

у складі: головуючого судді Хайкіна В.М.

при секретарі Шептуха В.М.

з участю судового розпорядника Мірошніченко В.О.

з участю позивача ОСОБА_2

з участю представника позивача ОСОБА_3

з участю представника відповідача Баглікова В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харків цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Харківської міської ради, Виконавчого комітету Харківської міської ради, про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

В січні 2014 року позивач звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова із адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.11.2013 року № 706 "Про поновлення, належне утримання і приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан" в частині знесення самовільно розташованого об"єкту - нежитлової будівлі (торгівельний повільно НОМЕР_1) розташований за адресою: АДРЕСА_1, зазначеному в пункті 9 переліку.

В судовому засіданні позивач, представник позивача адміністративний позов підтримали у повному обсязі, наполягали на його задоволенні, пояснивши суду, що оскаржуване рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.11.2013 року №706, прийнято з порушенням ст.41 Конституції України, ст.321 ЦК України, п.5.10.2 Правил благоустрою території міста Харкова, порушує його права як власника вказаного нерухомого майна.

Представники відповідача - Харківської міської ради, який також представляв інтереси Виконавчого комітету Харківської міської ради, позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надав до суду заперечення, з яких вбачається, що рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.11.2013 року № 706 "Про поновлення, належне утримання і приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан", як в цілому, так і в частині звільнення земельної ділянки від павільйону за адресою АДРЕСА_1, є законним, обґрунтованим та таким, що прийнято відповідно до вимог Конституції України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів", Цивільного та Земельного кодексів України.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідачів, перевіривши матеріали справи, надані сторонами докази, вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 9 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", закріплений принцип законності, відповідно до якого органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст. 8,19 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством.

Матеріалами справи встановлено, що Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з п.7 ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування", до відання виконавчих органів міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до приписів ч.1 ст.40 "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

З метою впорядкування відносин у сфері благоустрою м. Харкова, Харківська міська рада прийняла рішення від 29.04.2009 р. № 114/09 (зі змінами та доповненнями від 16.11.2011 р. № 504/11), яким внесено зміни до Правил благоустрою території міста Харкова, відповідно до яких Розділ 5 доповнений параграфом 5.10 "Порядок звільнення території міста Харкова від безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів, малих архітектурних форм, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, механізмів".

Згідно п.5.10.2. зазначеного параграфу, положення даного параграфу розповсюджуються на випадки виявлення самовільно розміщених об'єктів, споруд, тимчасових споруд торговельного, побутового чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм, кіосків, павільйонів тощо. Під самовільним розміщенням об'єктів розуміється встановлення, розміщення, інші дії, пов'язані з зайняттям території міста Харкова, що здійснені без належного дозволу, встановленого чинними актами законодавства, рішеннями Харківської міської ради, її виконавчих органів, з відхиленням проекту тощо.

Відповідно до п.5.10.3 зазначеного параграфу, звільнення території міста Харкова від зазначених у п.5.10.2 об'єктів відбувається у випадку самовільного розміщення цих об'єктів без передбаченого чинним законодавством дозволу та або без оформлення у встановленому законом порядку права власності чи права користування на земельну ділянку, на якій розміщено цей об'єкт.

На підставі вказаних Правил, виконавчим комітетом приймаються рішення про звільнення території міста Харкова від об'єктів, передбачених у Розділі 5, Параграфу 5.10.

Так, виконавчими органами Харківської міської ради (Департаментом земельних відносин Харківської міської ради та Інспекція з благоустрою та екології міста Харкова Департаменту комунального господарства міської ради) проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок по АДРЕСА_1.

За результатами перевірки встановлено, що земельні ділянки використовується для експлуатації та обслуговування торговельних павільйонів без документів, які посвідчують право власності чи право користування на землю, чим порушено вимоги ст.ст. 12, 125, 126 Земельного кодексу України, про що складено відповідні акти.

Згідно зі ст.12 Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень міської ради.

З 2002 року набрав чинності новий Земельний Кодекс, згідно якого, зокрема ст.3 ЗК України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.12 Перехідних положень та ст.12 Земельного кодексу України (в редакції до 2013 р.) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ч.2 ст.83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Крім цього, згідно з п. 34 ст. 26 та ч. 1 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питання щодо регулювання земельних відносин, відповідно до закону, вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради, яка в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

На підставі проведених перевірок та складених за їх результатами актів виконавчим комітетом Харківської міської ради 06.11.2013 р. прийнято рішення № 706 „Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан" щодо звільнення території міста від самовільно розміщених об'єктів, у тому числі від об'єктів, розташованих по АДРЕСА_1.

Статтею 144 Конституції України та ст.ст. 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти міських рад та їх виконавчих комітетів, що прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За таких обставин, рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.11.2013 р. № 706 „Про відновлення, належне утримання та приведення міської території у придатний для використання територіальною громадою міста стан", як в цілому, так і в частині звільнення земельної ділянки від об'єктів, розташованих по АДРЕСА_1, є законним, обґрунтованим та таким, що прийнято відповідно до вимог Конституції України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів", Цивільного та Земельного кодексів України.

Таким чином, суд доходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.71, 160-163, 167 КАС України, ст. 8,19 Конституції України, ст. 12, 125, 126, 206 Земельного кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Харківської міської ради, Виконавчого комітету Харківської міської ради, про скасування рішення - відмовити.

Судові витрати по справі залишити за позивачем.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги, а в разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, з дня отримання копії постанови.

Головуючий: