ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2014 року м.ПолтаваСправа № 816/3082/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Христич О.С.,
представника позивача - Білоярець І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
05 серпня 2014 року Публічне акціонерне товариство "Полтавхіммаш" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 14 серпня 2014 року вх. №19876/14 та від 03 вересня 2014 року вх.№21307/14) про:
- визнання протиправною відмову Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів щодо визнання неподатковою звітністю уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з обов'язковими додатками за липень 2013 року (реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року), за серпень 2013 року (реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року), за вересень 2013 року (реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року), за лютий 2014 року (реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року), за березень 2014 року (реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014), за травень 2014 року (реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року), яка була викладена в листі від 02 липня 2014 року №13298/10/28-03-46,
- зобов'язання Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників прийняти подані 25 червня 2014 року уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з обов'язковими додатками за липень 2013 року (реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року), за серпень 2013 року (реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року), за вересень 2013 року (реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року), за лютий 2014 року (реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року), за березень 2014 року (реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014), за травень 2014 року (реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року).
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 02 липня 2014 року №13298/10/28-03-46 повідомлено Публічне акціонерне товариство "Полтавхіммаш", що в порушення пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, підприємством не вірно зазначено обов'язкові реквізити в уточнюючих розрахунках у зв'язку із чим вищезазначені документи податкової звітності з податку на додану вартість визнані як неподаткова звітність. Вказував на те, що уточнюючі розрахунки в повній мірі відповідають вимогам приписів Податкового кодексу України, крім того відповідно до Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку вищевказані уточнюючі розрахунки були прийняті Спеціалізованою державною податковою інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на підтвердження чого у позивача наявна друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі. А тому відмову у прийняті уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість викладену у листі від 02 липня 2014 року №13298/10/28-03-46 вважає протиправною.
Згідно з наказом Міністерства доходів і зборів від 08 липня 2014 року №318 "Про встановлення простою у роботі територіальних органів Міндоходів" встановлено простій в роботі СПДІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку МГУ Міндоходів. У період простою виконання функціональних обов'язків з обслуговування платників податків, які перебувають на обліку в територіальних органах Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників (Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів), покладено у межах компетенції на Міжрегіональне головне управління Міндоходів.
Відповідач проти позову заперечував, мотивуючи правомірністю відмови викладеної у листі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 02 липня 2014 року №13298/10/28-03-46 у зв'язку із тим, що в усіх розрахунках не вірно зазначено обов'язкові реквізити та визнано останні як неподаткова звітність та вказано код причини "101". А тому СПДІ діяло правомірно, в межах діючого законодавства, що жодним чином не порушило право ПАТ "Полтавахіммаш" на відшкодування належних йому коштів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечило, про дату час та місце розгляду справи попереджалося належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Полтавахіммаш" (код ЄДРПОУ 00217449) зареєстровано як юридична особа 12 липня 1994 року, номер запису 1 588 120 0000 000223 (а.с. 50) та перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (а.с. 84-86).
25 червня 2014 року позивачем подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок: за липень 2013 року реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року, за серпень 2013 року реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року, за вересень 2013 року реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року, за лютий 2014 року реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року, за березень 2014 року реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014, за травень 2014 року реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року (а.с. 11- 46).
02 квітня 2014 року листом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів №13298/10/28-03-46 повідомлено позивача, що в порушення пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, підприємством не вірно зазначено обов'язкові реквізити у вищезазначених уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з чим уточнюючі розрахунки за липень 2013 року реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року, за серпень 2013 року реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року, за вересень 2013 року реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року, за лютий 2014 року реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року, за березень 2014 року реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014, за травень 2014 року реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року (з додатками) визнано як неподаткова звітність (код причини "101").
Позивач не погодився з відмовою та звернувся до суду з вимогою про визнання її протиправною та зобов'язання відповідача прийняти подані уточнюючі розрахунки.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Як встановлено судом доводи відповідача ґрунтуються на порушенні позивачем пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України, а саме: не вірно зазначено в уточнюючих розрахунках обов'язкові реквізити (код причини "101").
Відповідно до статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджена наказом Міністерства Доходів і зборів України 13 листопада 2013 року за №678, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2013 року за №2094/24626.
Згідно з пунктом 48.1, 48.2 статті 48 Податкового кодексу України декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Відповідно до пункту 48.3 статті 48.3. Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий період), за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (частина 48.4 статті 48 Податкового кодексу України)..
Відповідно до пункту 48.7 Податкового кодексу України Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Судом встановлено, що подані уточнюючі розрахунки містять: тип документа - уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, звітний податковий період - червень 2014 року, звітний період, що уточнюється - липень, серпень, вересень 2013 року, лютий, березень, травень 2014 року, повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами - Публічне акціонерне товариство "Полтавахіммаш", код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер - 00217449, місцезнаходження платника податків - вул. Маршала Бірюзова, буд 85, м. Полтава, Полтавська область, 36007, найменування контролюючого органу, до якого подається звітність - СПДІ з ОВД у м. Донецьку МГУМД, дату подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми) - 25 червня 2014 року, ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому пункту 3 статті 48 Податкового кодексу України, посадових осіб платників податків - прізвища, імена та по-батькові посадових осіб позивача, та їх реєстраційні номери облікових карток заповнені на останніх сторінках уточнюючих розрахунків, підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) - підписи посадових осіб позивача та печатка позивача накладені в цифровому вигляді (звітність подається в електронному вигляді) та наявні на кожному уточнюючому розрахунку (зазначено в квитанціях №2), індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість - 002174416323, номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість - 100340394.
Згідно з пунктом 49.4 статті 49 Податкового кодексу України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пункту 49.8. Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначені в Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 10 квітня 2008 року №233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за №320/15011 (далі по тексту - Інструкція). Ця Інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Інструкції квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС;
Згідно з пунктом 7.3 Інструкції після накладання ЕЦП платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів ДПС через телекомунікаційні канали зв'язку. Другий примірник податкового документа в електронному вигляді зберігається у платника податків.
Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС (пункт 7.5 Інструкції).
Як встановлено судом на кожний уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок видано квитанцію №2 із зазначення - прийнято (а.с. 10, 16, 22, 28, 35, 41)
Відповідно до пункту 7.6 Інструкції якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС
Судом не встановлено, а відповідачем не надано доказів того, що позивачу направлялися квитанції про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин
Згідно з частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем під час розгляду справи не доведено, що спірні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2013 року реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року, за серпень 2013 року реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року, за вересень 2013 року реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року, за лютий 2014 року реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року, за березень 2014 року реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014, за травень 2014 року реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року були не визнані податковою звітністю законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів щодо визнання неподатковою звітністю уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з обов'язковими додатками за липень 2013 року (реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року), за серпень 2013 року (реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року), за вересень 2013 року (реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року), за лютий 2014 року (реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року), за березень 2014 року (реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014), за травень 2014 року (реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року), яка була викладена в листі від 02 липня 2014 року №13298/10/28-03-46.
Зобов'язати Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників прийняти подані 25 червня 2014 року уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлени помилок з обов'язковими додатками за липень 2013 року (реєстраційний №9036324820 від 25 червня 2014 року), за серпень 2013 року (реєстраційний №9036325074 від 25 червня 2014 року), за вересень 2013 року (реєстраційний № 9036325278 від 25 червня 2014 року), за лютий 2014 року (реєстраційний №9036332633 від 25 червня 2014 року), за березень 2014 року (реєстраційний №9036332921 від 25 червня 2014), за травень 2014 року (реєстраційний №9036333177 від 25 червня 2014 року).
Стягнути з Державного бюджету України в особі Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників на користь Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" судові витрати, понесені у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 73 (сімдеся три) гривні 08 (вісім) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 22 вересня 2014 року.
Суддя С.О. Удовіченко