Постанова № 40557253, 10.09.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
804/9268/14
Номер документу
40557253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 р. Справа № 804/9268/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянської С.І. при секретаріДмитрієнко О.Д. за участю: представника позивача представника відповідача Квач В.В. Адабаш Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця" до Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Придніпровська залізниця» звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації з вимогою стягнути з Управління праці та соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації 493 954,41 грн. збитків за пільгове перевезення пасажирів та стягнути на користь залізниці витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 487, 20 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що 01.01.2009 року Державним підприємством «Придніпровська залізниця» укладено договір №ПР/Дн-1-09111/Ню д.ч. про надання пільгового проїзду окремих категорій громадян та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд з Управлінням праці та соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації, як розпорядником бюджетних коштів. Відповідно до ЗУ «Про залізничний транспорт» збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення пільг. Однак, Управління праці та соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації, яке являється розпорядником бюджетних коштів, в повному обсязі не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян. Відповідно до даних акту звіряння розрахунків від 31 грудня 2013 року сума поточної заборгованості складає 493 954,41 грн. Позивач просить суд стягнути з Управління праці та соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації 493 954 грн. 41 коп. збитків за пільгове перевезення пасажирів, а також - витрати пов'язані зі сплатою судового збору - 487 грн. 20 коп. на користь залізниці, оскільки добровільно відшкодувати зазначені збитки відповідач відмовляється.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 липня 2014 року було допущено заміну відповідача з Управління праці та соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації на Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав викладених в ньому та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

01 січня 2009 року між Державним підприємством «Придніпровська залізниця» та Управлінням праці та соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації був укладений договір №ПР/Дн-1-09111/Ню д.ч. про надання пільгового проїзду Державним Підприємством «Придніпровська залізниця» окремим категоріям громадян, та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд та додаткові угоди до даного договору №2 від 4 січня 2010 року та №1/2013 від 25 січня 2013 року. Згідно з цим договором, Державне підприємство «Придніпровська залізниця» зобов'язується надавати безкоштовний проїзд в приміському залізничному сполученні населенню, яке має пільги передбачені діючими Законами України. Управління праці та соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації, в свою чергу, зобов'язується передбачати у своєму бюджеті в необхідних обсягах кошти, які будуть спрямовані на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій населення. Відповідно додаткової угоди №1/2013 від 25 січня 2013 року, враховуючи пункт 3.1 договору №ПР/Дн-1-09111/Ню д.ч. сторони домовились, що орієнтовна ціна договору на 2013 рік складає 1 067 600 грн.

Відповідно листа Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо пільгових перевезень окремих категорій громадян та обсягів фінансування окремих управлінь по субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг ( крім пільг на одержання ліків,зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати(утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян в 2013 році фінансування видатків по зазначеній субвенції Управлінню соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації здійснено у розмірі 1 326,4 тис. грн.

Відповідно умов договору та додаткових до нього угод, позивачем щомісячно подавались Управлінню соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації рахунки на сплату наданих послуг, звіти по обліковим формам та облікові форми по категоріям пільговиків про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджетів міста П'ятихатки.

За результатом звіряння розрахунків між Державним підприємством «Придніпровська залізниця» та Управлінням соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації щомісячно складались та підписувались акти звіряння.

За період 2013 року позивачем були надані послуги перевезення на 1 561 414,41 грн., з яких Управлянням соціального захисту населення П'ятихатської райдержадміністрації було відшкодовано суму у розмірі 1 067 460 грн. Сума у розмірі 493 954,41 грн. залишилась відповідачем не відшкодованою.

Відповідно до акту звіряння розрахунків від 31 грудня 2013 року між Дніпропетровською дирекцією залізничних перевезень та розпорядником коштів місцевого бюджету Управлінням соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації за перевезення громадян пільгових категорій у приміському сполученні, існує залишок поточної заборгованості у сумі 493 954 грн. 41 коп. за 2013 рік. Зазначений акт відповідачем повернуто позивачеві не підписаним.

Відсутність відшкодування відповідачем в добровільному порядку витрат залізниці на пільгове перевезення стала підставою для звернення Державного підприємства «Придніпровська залізниця» з даним позовом до адміністративного суду для стягнення цих сум в судовому порядку.

Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд зважає на наступне.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.

Адміністративним договором, у розумінні пункту 14 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, є дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт», для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення в відповідних пільг

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 р. № 1359 затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що залізниці подають відповідним головним розпорядником коштів суму коштів, що підлягають компенсації.

Згідно підпункту «б» пункту 4 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б» пункту 4 частини 1 статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з держаного бюджету, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.

Пунктом 3,8 вказаного Порядку визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг та ведуть облік за видами компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Отже, на відповідача покладено обов'язок відшкодовувати витрати з пільгових перевезень пасажирів Державного підприємства «Придніпровська залізниця».

При цьому, судом не приймаються посилання відповідача щодо обов'язку відшкодування пільгових перевезень виключно в межах виділених коштів, оскільки відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади, в даному випадку в особі відповідача, а будь-який договір незалежно від його правової природи повинен виконуватись.

Зазначена правова позиція відображена в Постанові Верховного Суду України від 13 жовтня 2009 року .

Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Суд, приймаючи до уваги вищевикладене, та враховуючи, що на час розгляду справи сума збитків відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів сплати збитків за пільгове перевезення відповідачем під час судового розгляду справи не надано, дійшов висновку, що адміністративний позов Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації про стягнення збитків за пільгове перевезення підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Придніпровська залізниця» - задовольнити повністю.

Стягнути з Управління соціального захисту населення П'ятихатської районної державної адміністрації 493 954, 41 грн. збитків за пільгове перевезення пасажирів.

Стягнути з Державного бюджету України суму у розмірі 487, 20 грн. на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» сплаченого судового збору.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 15 вересня 2014 року

Суддя С.І. Озерянська