Постанова № 40556568, 16.09.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2014
Номер справи
820/13541/14
Номер документу
40556568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 вересня 2014 р. № 820/13541/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.,

при секретарі судового засідання - Абоян І.І.,

за участі:

представника позивача - Караульной Ю.Л.,

представника відповідача - Коваленко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ЕКСПО" до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ЕКСПО" (далі - ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд з урахуванням наданих уточнень визнати протиправними дії Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків з 01.12.2013 року по 04.02.2014 року, за результатами якої складено акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053; зобов'язати Індустріальну об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити з Інформаційної системи "Податковий блок" інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з висновками, викладеними в акті від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053, а також з діями податкового органу по проведенню зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО". Позивач вважає, що відповідачем порушено порядок проведення зустрічних звірок в частині недотримання процедури ініціювання таких звірок та відсутності права податкового органу одночасно виступати ініціатором та виконавцем зустрічної звірки без отримання запитів на її проведення по контрагентам платника податків, які перебувають на обліку за межами м. Харкова, а висновки акту звірки базуються на припущеннях і не підтверджуються об'єктивними даними та наданими позивачем на запит відповідача документами. Позивач також зазначив, що акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 був внесений відповідачем до інформаційної системи «Податковий блок» з відповідним коригуванням показників. Позивач вважає, що без встановлення дійсних фактичних обставин щодо господарської діяльності позивача відповідач розповсюджує щодо нього завідомо неправдиву інформацію, що не підтверджена ані даними бухгалтерського, ані податкового обліку, у зв'язку з чим існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивачі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому, посилався на те, що зустрічну звірку ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" було проведено на підставі п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що у податкового органу була в наявності інформація, яка свідчить про можливе порушення платником податку діючого податкового законодавства, а саме переліку підприємств щодо яких протягом січня 2012року - лютого 20І4року відбулося «розірвання» ланцюга постачання певної групи імпортних товарів (встановлено невідповідність придбаних та реалізованих імпортних товарів), ДПІ було направлено на адресу ПП «Терра-Експо» запити про надання пояснень та документального підтвердження здійснення господарських операцій з питання купівлі-продажу імпортних товарів. На письмові запити позивачем не були надані необхідні документи, а тому податковим органом було складено акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 «Про неможливість проведення зустрічної звірки щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення і обліку за період з 01.12.2013р. по 04.02.2014р.». Також, представник відповідача зазначив, що інформація з ІС «Податковий блок» використовується територіальними органами Міндоходів в ході виконання завдань та функцій, визначених законодавством, в тому числі під час підготовки аналітичних матеріалів, проведення до перевірочного аналізу діяльності платника податків, перевірок та звірок відповідно до вимог Податкового кодексу України. Втручання будь-яких осіб в будь-який спосіб в процес ведення контролюючими органами інформаційних баз є протизаконним. Представник відповідача також зазначив, що контролюючі органи в жодному разі не змінюють (не коригують) даних податкової звітності платників податків. Такі дані містяться в інформаційних базах в обсягах, що самостійно відображені платниками податків в податковій звітності. Отже, відповідач вважає, що його дії по проведенню зустрічної звірки позивача є законними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" зареєстровано як юридична особа 31.03.1997р., ідентифікаційний код - 24670053, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 12-13).

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України Індустріальною об'єднаною державною податкової інспекцією м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено зустрічну звірку ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення і обліку за період з 01.12.2013р. по 04.02.2014р., за результатами якої складено акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 (а.с. 45-55).

Згідно акту від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 встановлено порушення ч.1 ст. 203, 215, 216, 228, 662, 655, 656 ЦК України в частині недодержання в момент вчинення правочину вимог, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (п. 5 ст. 203 ЦК України) по правочинах, здійснених по ланцюгу постачання ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" до реальних вигодонабувачів за період 01.12.2013 року по 04.02.2014 року по ланцюгу постачання; а також не підтверджено реальність проведених господарських операцій з контрагентами-покупцями визначених в акті за період з 01.12.2013 року по 04.02.2014 року з урахуванням їх виду, обсягу, якості та розрахунків.

Згідно наданої довідки від 12.09.2014 року №82/5/9/10-036-10, копія якого приєднана до матеріалів справи, у підсистемі «Податковий аудит» АІС «Податковий блок» відображені дані про складання відповідачем акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО"" від 25.03.2014 року № 175/20-36-22-03-07/24670053.

Вважаючи, що дії по проведенню зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" є протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що згідно зі ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписи п.п.21.1.1. п.21.1 ст.21 Податкового кодексу України покладають на посадових осіб контролюючих органів обов'язок дотримуватися Конституції України та діяти виключно відповідно до цього кодексу та інших законів і нормативно - правових актів України.

Отже, законодавець поклав на органи державної податкової служби обсяг певних обов'язків, виконання яких гарантує платнику податків дотримання його прав. В Податковому кодексі України чітко визначено процедуру здійснення органами державної податкової служби своїх повноважень. Таким чином, органи державної податкової служби, виконуючи надані їх повноваження, мають дотримуватися процедурні питання, що відповідатиме приписам ч.2 ст.19 Конституції України. Тобто виконувати надані їм повноваження не на власний розсуд, а в обмеженому законодавством обсязі та з дотриманням чіткої процедури їх реалізації.

Отже, дії суб'єкта владних повноважень полягають у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише в разі наявності визначених законом підстав.

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

У судовому засіданні представником відповідача підтверджено, що дані про складання акту зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" відображені відповідачем у підсистемі «Податковий аудит» АІС «Податковий блок».

Перевіряючи відповідність дій суб'єкта владних повноважень по проведенню спірної зустрічної звірки вимогам законодавства, суд виходить з наступного.

Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі за текстом - Порядок № 1232 від 27.12.2010 року).

Пунктом 2 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року визначено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Окрім цього, пунктом 2.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення, органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України № 236 від 22.04.2011 року, передбачено, що необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у т. ч. від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у т. ч. від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

З наведеного слідує, що діюче податкове законодавство дозволяє податковим органам проводити зустрічну звірку суб'єкта господарювання виключно за наявності хоча б однієї з двох підстав: або, якщо під час перевірки платника податків та зборів (контрагента суб'єкта господарювання) виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання, або, якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Згідно з п. 3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення, органами державної податкової служби зустрічних звірок зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС - ініціатором самостійно у разі коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

За приписами п.4 Порядку №1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку (п. 6 Порядку №1232).

Отже, зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, а отже й відповідні висновки можуть бути зроблені та викладені у довідці за результатами проведення зустрічної звірки лише у випадку співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.

Вимоги до оформлення запиту визначені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, відповідно до якого контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено в судовому засіданні представником відповідача, на адресу позивача було направлено запит від 17.02.2014року №1978/10/20-36-15-01-16 «Про надання пояснень та їх документальних підтверджень» за грудень 2013 року (а.с. 10).

Також, на адресу позивача було направлено запит від 21.03.2014року №3751/10/20-36-15-01-16 «Про надання пояснень та їх документальних підтверджень» за січень - лютий 2014 року, копія якого приєднана до матеріалів справи (а.с. 10).

Як вбачається з вказаних запитів, відповідачем у цих запитах не зазначено жодної з підстав, передбачених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України для направлення таких запитів, що є обов'язковою складовою письмового запиту про подання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань.

Також, в цих запитах відсутні посилання на конкретні операції, відповідно до яких виникають сумніви у податкового органу щодо їх здійснення та щодо яких виникли розбіжності.

Крім того, при надсиланні запита від 21.03.2014 року №3751/10/20-36-15-01-16 податковим органом порушено місячний строк, передбачений чинним законодавством для надання платником податків відповіді на запит ДПІ, оскільки зазначений запит складено 21.03.2014 року, а акт про неможливість проведення зустрічної звірки №175/20-36-22-03-07/24670053 був складений 25.03.2014 року.

Зі змісту акту від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 вбачається, що він не містить посилань на наявність актів перевірок чи розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань по контрагентам позивача за грудень 2013 року та січень - лютий 2014 року, відсутні посилання на конкретні операції, відповідно до яких виникають сумніви у податкового органу щодо їх здійснення та щодо яких виникли розбіжності, за вказаний період.

Відповідачем до суду не надано належних та допустимих доказів, що свідчать про наявність у податкового органу сумнівів стосовно факту здійснення операцій позивачем або існування розбіжностей задекларованих у декларації з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань у ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" з його контрагентами у грудні 2013 року та січні - лютому 2014 року.

Крім того, відповідачем не надано до суду запитів ініціаторів зустрічної звірки - податкових органів, в яких знаходяться на обліку контрагенти позивача, отримання яких передує проведенню зустрічної звірки, відповідно до п. 3 Порядку № 1232 від 27.10.2010 року.

Посилання відповідача на наказ від 21.03.2014 року №137 «Про індикативні показники доходів на березень 2014 року», як на підставу для проведення зустрічної звірки позивача, суд не приймає, оскільки вказаний наказ не містить визначених п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком №1232 підстав для проведення такої зустрічної звірки.

Системно аналізуючи положення п.73.5 ст.73 Податкового кодексу, п.п.6, 7 Порядку №1232, суд дійшов висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Отже, відсутність у розпорядженні податкового органу первинних документів унеможливлює проведення зустрічної звірки.

У судовому засіданні представником відповідача було підтверджено, що відповідачем від платника податків інформації та її документального підтвердження отримано не було, тобто суб'єкти владних повноважень не отримував і первинних документів за грудень 2013 року та січень - лютий 2014 року.

За таких обставин, податковий орган не мав визначених законом підстав для вчинення дій по проведенню зустрічних звірок.

Крім того, як вбачається з акту від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053, податковий орган робить висновки, що господарська діяльність ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" за грудень 2013 року та січень - лютий 2014 року має ознаки нереальності здійснення.

З системного аналізу норм "Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010р. №1232, а також "Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. №984, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2011р. за №34/18772, вбачається, що висновки податкового органу відносно правильності справляння платником податків сум податків та зборів за відображеними в податковій звітності показниками господарських операцій можуть бути викладені виключно в акті перевірки або довідці зустрічної звірки.

Чинним законодавством не передбачено відображення таких висновків в акті про неможливість проведення перевірки або акті про неможливість проведення зустрічної звірки, де мають зазначатись лише обставини, котрі спричинили таку неможливість. Отже, відображення в актах про неможливість проведення перевірки та актах про неможливість проведення зустрічної звірки суджень податкового органу по суті проведених платником податків господарських операцій суперечить закону, який не передбачає такого порядку дій суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, в акті про неможливість проведення зустрічної звірки викладено висновки, які за змістом не відповідають назві та інформаційному призначенню документу.

З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем порушено порядок та спосіб проведення зустрічних звірок.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та перевіряє чи дотримувався суб'єкт владних повноважень, приймаючі (вчиняючи) рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач правомірність своїх дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО", за наслідками якої складений акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053, належним чином не довів, а тому суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача по проведенню вказаної зустрічної звірки є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача виключити з Інформаційної системи "Податковий блок" інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053, суд зазначає наступне.

Згідно статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Суд вважає за необхідне зазначити, що ця система повинна відображати фактично задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її коригування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а податкові органи використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.

Крім того, наведені законодавчі положення дають підстави для висновку про те, що процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.

Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Адже питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.

Відповідно до норм податкового законодавства висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Отже, самі по собі документ (акт, довідка), складений за результатами перевірки платника податків, не може слугувати підставою для внесення змін до Інформаційної системи "Податковий блок".

Відповідно до довідки від 12.09.2014 року №82/5/9/10-036-10, копія якого приєднана до матеріалів справи, дані податкової звітності ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" відображені в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» в показниках, які самостійно задекларовані ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" в податкових деклараціях, відповідачем не змінювались (не коригувались). У підсистемі «Податковий аудит» АІС «Податковий блок» відображені дані про складання відповідачем акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО"" від 25.03.2014 року № 175/20-36-22-03-07/24670053.

Враховуючи, що акт від 25.03.2014 року № 175/20-36-22-03-07/24670053 не може бути підставою для вчинення будь - яких дій щодо корегування даних податкового обліку та дії відповідача по проведенню зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО, як встановлено вище, є протиправними, суд вважає, що відповідач повинен виключити з Інформаційної системи "Податковий блок" інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053, а тому в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ЕКСПО" до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків з 01.12.2013 року по 04.02.2014 року, за результатами якої складено акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053.

Зобов'язати Індустріальну об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити з Інформаційної системи "Податковий блок" інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053.

Стягнути з Державного бюджету України через УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова (код 37999628, адреса: 61010, м. Харків, Червоношкільна набережна, буд. 16) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" (49024, м. Дніпропетровськ, вул. Каруни, б. 49, кв. 128, код ЄДРПОУ 24670053) судові витрати у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22.09.2014 року.

Суддя Піскун В.О.