Справа № 639/8952/14-ц
6/639/239/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2014 року Жовтневий районний суд м. Харкова
в складі : головуючого - судді Труханович В.В.
за участю секретаря - Антохіної О.С.
розглянувши подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду у адміністративній справі №639/10601/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військкомату про зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Харкова звернувся державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1 із заявою про зміну способу виконання рішення суду у адміністративній справі №639/10601/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військкомату про зобовязання вчинити певні дії.
Просив суд змінити спосіб виконання рішення суду по справі №639/10601/13-а, шляхом його зміни на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області на користь ОСОБА_2 суму нарахованої, але невиплаченої пенсії у розмірі 5 834,70 грн.
В обґрунтування заяви державний виконавець вказала, що у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, повязаних із соціальними виплатами.
Представник Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області в судове засідання не з'явився, ОСОБА_1 просила суд розглядати заяву без участі представника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області.
Інші сторони в судове засідання не з'явились, про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, що, відповідно до положень ст. 263 КАС України, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні заяви слід відмовити, виходячи з наступних обставин.
Так, судом встановлено, що постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 18.12.2013 року позов у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військкомату про зобовязання вчинити певні дії було відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.02.2014 року постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 18.12.2013 року було скасовано, та прийнято нову постанову, якою позов було задоволено частково.
Зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі наданих уповноваженим органом Міністерства Оборони України фінансово-розрахункових документів з 01.08.2008 року по 01.07.2012 року, провести відповідні донарахування та виплатити різницю пенсії з 01.01.2008 року по 01.07.2012 року (з урахуванням виплачених сум).
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області знаходиться виконавче провадження №42587088 з виконання виконавчого листа №639/10601/13-а, виданого 21.02.2014 року Харківським апеляційним адміністративним судоми, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі наданих уповноваженим органом Міністерства Оборони України фінансово-розрахункових документів з 01.08.2008 року по 01.07.2012 року, провести відповідні донарахування та виплатити різницю пенсії з 01.01.2008 року по 01.07.2012 року (з урахуванням виплачених сум).
Державний виконавець в тексті подання вказувала, що відповідно до повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, виплати на користь ОСОБА_2 будуть проведені за наявності бюджетного фінансування.
Дана обставина, на думку державного виконавця, робить неможливим подальше виконання рішення суду.
Але, суд не погоджується із вказаними доводами державного виконавця, та зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 даної статті передбачено, що суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
З наведеної норми вбачається, що суд може змінити спосіб виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.07.2014 року, відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Харківській області було повідомлено, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2008 року по 07.07.2012 року у сумі 5 834,70 грн., та відповідні виплати будуть проведені за наявності бюджетного фінансування.
Так, державний виконавець вважає, що для виконання рішення суду необхідно змінити зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Отже, законом чітко передбачено, що виплати на виконання рішення суду можуть проводитися виключно за рахунок Державного бюджету України, за умови наявності відповідного фінансування витрат.
Згідно з ч. 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Частинами 1 та 2 статті 3 зазначеного Закону передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження» із заявою про виконання рішення суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.
Відповідно до п. п. 24, 25 зазначеного Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.
Таким чином, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на який посилається заявник, а також зазначеним вище Порядком № 845 встановлено певний механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників-державних підприємств, установ, організацій, яким не передбачено стягнення коштів з вказаних боржників шляхом звернення стягувача або державного виконавця до суду із заявою або з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення.
За змістом вищевикладених норм, для безспірного списання коштів з Державного бюджету України на підставі судового рішення стягувач або державний виконавець повинні звертатись безпосередньо до органів Державної казначейської служби, а не до суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення подання відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 263 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 23 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
УХВАЛИВ:
У задоволенні подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду у адміністративній справі №639/10601/13-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військкомату про зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання її копії.
СуддяВ.В. Труханович