Постанова № 40552951, 15.09.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.09.2014
Номер справи
826/6460/14
Номер документу
40552951
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 вересня 2014 року 08 год. 23 хв. № 826/6460/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Лемма» до Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платниківпро скасування податкового повідомлення-рішення від 30 квітня 2014 року № 000060432, - В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Лемма» (далі по тексту - позивач, ПАТ «СК «Лемма») з позовом до Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі по тексту - відповідач, Міжрегіональне ГУ Міндоходів) про скасування податкового повідомлення-рішення від 30 квітня 2014 року № 000060432.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на безпідставність висновків відповідача, викладених в Акті документальної позапланової перевірки від 15.04.2014р. № 460/28-10-43-20/22623173, та незаконність винесеного на його підставі податкового повідомлення-рішення від 30.04.2014р. № 000060432. Згідно вказаного податкового повідомлення-рішення ПАТ «СК «Лемма» визначений штраф у розмірі 496 980, 79 грн. за порушення вимог норм п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України по платежу «податок на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» (код 11020700). При цьому контролюючим органом неправомірно не був врахований факт наявності у підприємства законно сформованої протягом 2013 року переплати по податку на прибуток в сумі 11 390 920, 00 грн., що в силу норми п. 87.1 ст. 87 зазначеного Кодексу могло бути використано в якості джерела погашення грошових зобов'язань по авансовим внескам з податку на прибуток страхових організацій по поточним зобов'язанням 2013 року.

Відповідач проти позову заперечував, надавши суду письмові заперечення проти позову від 24.06.2014р. № 2097/9/28-10-10-2-25 та додаткові документи. В обґрунтування своїх заперечень ДПІ посилається на те, що в квітні 2014 року працівником Міжрегіонального ГУ Міндоходів була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «СК «Лемма» з питання дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій за 2013 року. За результатами проведення вказаної перевірки перевіряючий прийшов до висновку про порушення ПАТ «СК «Лемма» вимог норми п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасної сплати податкового зобов'язання по податку на прибуток страхових організацій за 2013 рік на суму 4 969 807, 94 грн. (із затримкою сплати на 7 днів), та склав Акт від 15.04.2014р. № 460/28-10-43-20/22623173. На підставі даного Акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 30.04.2014р. № 000060432 (форми «Ш»), яким підприємству у відповідності до абз. 1 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України донараховано грошове зобов'язання в сумі 496 980, 79 грн. (а саме: штраф у розмірі 496 980, 79 грн., що складає 10% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання у розмірі 4 969 807, 94 грн.).

В судових засіданнях, призначених у даній справі, представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в призначених судових засідань заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.

30 липня 2014 року в судовому засіданні судом було ухвалено перейти до письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

В ході судового розгляду було встановлено, що 04 березня 2014 року ПАТ «СК «Лемма» (ідентифікаційний код 22623173) подало до Міжрегіонального ГУ Міндоходів податкову декларацію з податку на доходи (прибуток) страховика за 2013 рік (звітна) з додатками, в тому числі: Додатком ЦП (Таблиця 1. Операції з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі), де підприємство задекларувало наступні показники:

- податкове зобов'язання за звітний (податковий) період (ряд. 13 - ряд. 14) - 4 975 541 грн. (ряд. 15 Декларації);

- податок на прибуток від операцій з цінними паперами - 2 816 грн. (ряд. 10 Табл. 1 + ряд. 10 Табл.2 Додатка ЦП до Декларації). Вказана Податкова декларація за 2013 рік з додатками була прийнята та зареєстрована в Міжрегіональному ГУ Міндоходів як належна податкова звітність, що не заперечується представником відповідача.

Одночасно, ПАТ «СК «Лемма» скориставшись правом згідно норми п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, доповнило подану Декларацію заявою, в якій вказала на причини виникнення надміру сплачених платежів з податку на прибуток протягом 2013 року (сплачених з березня по грудень 2013 року) в сумі 11 390 920, 00 грн., та попросила у відповідності до норми п. 87.1 ст.87 Податкового кодексу України здійснити зарахування суми надміру сплачених платежів в рахунок зобов'язань зі сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток по поточним зобов'язанням 2013 року та майбутнім зобов'язанням протягом 2014 року до повного вичерпання.

Крім того, в цей же день ПАТ «СК «Лемма» подало до канцелярії Міжрегіонального ГУ Міндоходів заяву від 04.03.2014р. № 14030402 про зарахування суми надміру сплаченого протягом 2013 року авансу на прибуток страхових організацій по коду платежу - 11023700 в сумі 9 458 398, 78 грн. в рахунок сплати грошових зобов'язань з податку на прибуток страхових організацій за 2013 рік по коду 11020700 в сумі 4 978 357,00 грн., задекларованих у Податковій декларацій з податку на доходи (прибуток) страховика за 2013 рік, та про зарахування суми надміру сплачених протягом 2013 року авансів з податку на прибуток страхових організацій по коду платежу - 11023700 в розмірі 4 480 041, 78 грн. в рахунок сплати грошових зобов'язань з податку на прибуток страхових організацій за 2013 рік по коду 11020700 в сумі 4 978 357,00 грн. в якості джерела самостійної сплати грошових зобов'язань в рахунок погашення податкових зобов'язань зі сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій протягом 2014 року до повного їх вичерпання.

В квітні 2014 року у відповідь на вказану заяву позивача відповідач своїм листом від 24.03.2014р. № 6234/10/28-10-20-3-20 повідомило Товариство про зміст норм пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17, пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14, п. 43.1, п. 43.3 і п. 43.4 ст. 43, п. 57.1 ст. 57, п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України. При цьому контролюючий орган зазначив наступне: «…ПКУ не визначає чіткого механізму подальшого врахуванні сплачених авансових внесків. Форма декларації з податку на прибуток передбачає їх зарахування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку. Якщо за результатами року нарахований підприємством податок на прибуток виявиться меншим за суму сплачених внесків або діяльність підприємства взагалі виявляється збитковою, то сплачені авансові внески можуть набути статусу переплати. При цьому слід врахувати, що авансові внески є сумою узгоджених податкових зобов'язань. Статусу переплати вони можуть набути тільки після того, як буде задекларовано менший податок на прибуток, ніж сума сплачених авансових внесків відповідно до пп. 153.3.4 п. 153.3 ст. 153 ПКУ. З моменту набуття сплаченими авансовими внесками статусу переплати до них застосовуються загальні правила щодо повернення або врахування надміру сплачених податків.

Отже, після проведення компанії декларування по податку на прибуток, кожна декларація відповідно до ст. 76 ПКУ підлягає камеральній перевірці на достовірність та повноту задекларованих показників. За результатами проведених перевірок контролюючий орган може розглянути питання щодо наявності або відсутності сум переплат. Враховуючи вищезазначене, питання перерахування коштів може бути розглянуто після закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки.». Вказаний лист Міжрегіонального ГУ Міндоходів від 24.03.2014р. був відправлений на адресу позивача 25 квітня 2014 року, що не заперечується представником відповідача.

При цьому 15 квітня 2014 року працівником Міжрегіонального ГУ Міндоходів була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з питання дотримання ПАТ «СК «Лемма» вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій за 2013 року, за результатами якої складений Акт від 15.04.2014р. № 460/28-10-43-20/22623173. В ході проведення такої документальної перевірки перевіряючим було встановлено, що позивачем порушено термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: сума самостійно визначеного платником у Податковій декларації з податку на доходи (прибуток) страховика за 2013 рік грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій в сумі 4 978 357, 00 грн. терміном сплати 11.03.2014р. було частково сплачено підприємством 18.03.2014р. в сумі 4 969 807, 94 грн. (тобто із затримкою сплати на 7 днів шляхом подання Уточнюючого розрахунку реєстр. № 9091244689).

Не погоджуючись з висновками Акта документальної перевірки позивач подав 18 квітня 2014 року до канцелярії Міжрегіонального ГУ Міндоходів письмові заперечення від 18.04.2014р. № 14041801 на висновки вказаного Акта перевірки з обґрунтуванням своєї позиції.

Своїм листом від 28.04.2014р. № 8878/10/28-10-43-2-15 відповідач залишив висновки Акта перевірки без змін, а заперечення ПАТ «СК «Лемма» - без задоволення.

30 квітня 2014 року Міжрегіональне ГУ Міндоходів на підставі вказаного Акта документальної перевірки та з урахуванням розглунити заперечень підприємства прийняла спірне у даній справі податкове повідомлення-рішення (форми «Ш») за № 0000604302, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України, за порушення вимог п. 57.1 ст. 57 цього Кодексу, визначило ПАТ «СК «Лемма» за затримку сплати на 7 календарних днів суми грошового зобов'язання у розмірі 4 969 807, 94 грн. штраф у сумі 496 980, 79 грн. (тобто, у розмірі 10% від зазначеної суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання).

Будь-яких документальних доказів на підтвердження фактів проведення камеральних перевірок з питання достовірності та повноти декларування позивачем податку на прибуток страхових організацій в 2012 - 2013 роках відповідачем до суду надано не було.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

В розумінні норми пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) «податкове зобов'язання» - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

У відповідності до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу «грошове зобов'язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Особливості оподаткування доходів страховиків податком на прибуток підприємств починаючи з 2013 року визначені ст. 156 Податкового кодексу України.

При цьому нормами загального характеру (абз. 4 п. 57.1 ст. 57 ПК України) встановлено, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Відповідно до абз. 9 п. 57.1 ст. 57 ПК України у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Статтею 33 цього ж Кодексу визначено, що базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.

За загальним правилом нарахування та сплати податків, визначеним у абз. 1 п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Одночасно, відповідно до абз. 4 - 10 п. 57.1 ст. 57 ПК України нарахування та сплата податку на прибуток платників (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) відбувається за особливими правилами нарахування та сплати податку на прибуток. Зокрема, звітним податковим періодом, встановленим для нарахування податку на прибуток, відповідно до абз. 3 п. 57.1 ст. 57 Кодексу, є річний податковий період, а звітним податковим періодом, встановленим для сплати податку на прибуток, є місячний податковий період.

При цьому спеціальний порядок зарахування авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій в рахунок зменшення щомісячних авансових внесків з цього ж податку у наступних звітних місяцях до повного її погашення, як у випадку з сумами авансових внесків з податку на прибуток, сплачених при виплаті дивідендів, (п. 153.3.4 п. 153.3 ст. 153 ПК України) нормами зазначеного Кодексу не передбачений.

Натомість в силу положень норм пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України встановлено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

В свою чергу порядок зарахування наявних у платника податків переплат в рахунок інших платежів встановлений у п. 43.1 ст. 43 ПК України, де зазначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Зокрема, в силу норм п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків можуть бути, зокрема, суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. В даному випадку сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ст. 43 цього Кодексу).

При цьому згідно п. 43.3 ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до положень п. 43.4 ст. 43 ПК України платником податків подається заява на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначається напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (абз. 1 п. 43.5 ст. 43 ПК України).

З контексту вищенаведених норм вбачається надання позивачу права спрямувати наявні переплати по податку на прибуток підприємств на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, в тому числі й авансового внеску з податку на прибуток приватних підприємств (страхових організацій), наступних звітних періодів (в даному випадку місяців).

За результатом дослідження наявних матеріалів справи судом встановлено, що попередньо, 11 лютого 2013 року, ПАТ «СК «Лемма» подало до СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові ДПС Податкову декларацію з податку на доходи (прибуток) страховика за 2012 рік (реєстр. № 1300000008 від 11.02.2013р.) по формі, затвердженій Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика» від 22.06.2012 р. № 759, чинній на момент її подання, та у відповідності до п. 48.1 ст. 48 ПК України, без врахування змін, внесених Наказом Міністерства фінансів України від 05.12.2012 р. № 1281 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України» (дата набрання чинності 22.01.2013р.). Як наслідок у Податковій декларації з податку на доходи (прибуток) страховика за 2012 рік авансові внески, які підлягатимуть сплаті щомісяця у березні-грудні 2013 р. та січні-лютому 2014 р. визначені не були.

Згодом 18 березня 2014 року позивач подав до Міжрегіонального ГУ Міндоходів Податкову декларацію з податку на доходи (прибуток) страховика за 2012 року (уточнюючу)(реєстр. № 9087783424), яка була прийнята 18 березня 2014 року, по формі, затвердженій Наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012р. № 759 з урахуванням змін внесених Наказом Міністерства фінансів України від 05.12.2012 р. № 1281. В даній Уточнюючій податковій декларації за 2012 рік в підприємство, зокрема, задекларувало:

- в ряд. 36. «Загальна сума нарахованого до сплати податку на прибуток за звітний (податковий) рік (рядок 15) - 11 350 048, 00 грн.;

- в ряд. 37 «Авансовий внесок (1/12 нарахованої до сплати суми податку на прибуток за звітний (податковий) рік), що підлягатиме сплаті щомісячно у березні-грудні 2013 року та січні-лютому 2014 року (рядок 36/12)» - 945 837, 00 грн.

Протягом березня-грудня 2013 року позивачем до бюджету були сплачені авансові внески з податку на прибуток за березень-грудень 2013 року, всього на загальну суму 9 976 822, 00 грн. Суми авансів з податку на прибуток страхових організацій за 2013 рік сплачувались по коду платежу - 11023700, що підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками по особовому рахунку позивача в ПАТ «АКБ Банк» (МФО 331100) за період січень-грудень 2013 року. Надходження вказаної суми коштів до бюджету в повному обсязі відповідачем не заперечується.

Крім того згідно витягу з облікової картки платника податку - ПАТ «СК «Лемма» по авансовим внескам з податку на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій (код бюджетної класифікації 11023700) за позивачем станом обліковувалася переплата в сумі 9 458 398, 78 грн., яка виникла у зв'язку зі сплатою ним протягом 2013 року авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням наявних матеріалів справи суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для зменшення ПАТ «СК «Лемма» розміру податкового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій за 2013 рік на суму сплачених позивачем до бюджету протягом січня-грудня 2013 року авансових внесків з цього податку у розмірі 9 458 398, 78 грн. шляхом зарахування такої сплаченої підприємством суми в рахунок сплати податку на прибуток страхових організацій в розмірі 4 969 807, 94 грн. за 2013 рік.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про необхідність на підставі ч. 2 ст. 11, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України визнання протиправним і скасування спірного у справі податкового повідомлення-рішення.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Лемма» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 30 квітня 2014 року № 0000604302.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова