Постанова № 40547139, 11.09.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2014
Номер справи
818/1691/14
Номер документу
40547139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2014 р. Справа №818/1691/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю секретаря судового засідання - Іуткіна І.С.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Нестерова Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом в якому , з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд зобов'язати Управління Державної Міграційної служби України в Сумській області продовжити (надати) ОСОБА_1 дозвіл на перебування в Україні строком на 3 (три) місяці з дня набрання чинності рішення суду в даній справі з метою подачі ОСОБА_1 документів для отримання дозволу на імміграцію, визнавши перевищення ОСОБА_1 90-денного терміну перебування в Україні з 9.05.2014р. по день набрання чинності рішення суду по цій справі таким, що допущено з поважних причин.

В судовому засіданні позивач в повному обсязі підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача вимоги позивача не визнає з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.25-26), просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні докази по даній справі, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з урахуванням наступного:

Судом було встановлено, що в травні 2014 року позивач звернувся до Зарічного РВ в м. Суми УДМС Укра їни в Сумській області з документами для отримання дозволу на імміграцію та продовження строків законного перебування на території України відповідно до ч.І п.5 «Порядку продовження строків перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства на території України», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №2150 від 15.02.2012 року.

14.05.2014 року старшим спеціалістом Зарічного РВ Мойсеєнко Т.А. - в прийомі документів Позивачу було відмовлено з тих підстав, що наданий заявником документ - свідоцт во про шлюб його бабусі, уродженки України, не є належною підставою для прийняття документів при вирішенні питання про надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі п.З ч.З ст.4 Закону України «Про імміграцію».

При цьому Позивач був позбавлений можливості якимось чином змусити посадову особу Відповідача надати йому письмову відмову, оскільки відсутня на віть канцелярія в Зарічноллу РВ в м. Суми УДМС України в Сумській області, до якої ві би мав можливість надати документи.

15.05.2014р. позивач повторно звернувся з письмовою заявою до керівни ка Зарічного РВ УДМС України в Сумській обл. про надання дозволу на імміграцію відповідно до вимог діючого законодавства.

Листом №К-10/10-03/5592-05 від 23.05.14р. (отриманий позивачем 26.05.2014 р.) відповідач фактично підтвердив наявність законних підстав для задоволення звернення позивача до органів міграційної служби щодо отримання дозволу на імміграцію. Так, у відповідному листі (а.с.7) відповідачем зазначено, що свідоцтво про шлюб діда та бабці, де вказано місце народження бабусі позивача, може бути документом, що підтверджує факт її народження в Україні. Тобто, даний документ надає позивачу правові підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст..8 Закону України «Про громадянство України». З урахуванням викладеного, відповідачем було рекомендовано позивачу, перебуваючи на території на законних підставах, повторно звернутися до Зарічного РВ у м.Суми УДМС України в Сумській області з необхідним переліком документів для отримання дозволу на імміграцію в Україну на підставі п.3 ч.3 ст.4 Закону України «Про імміграцію» та документуванням посвідкою на постійне проживання.

Як свідчить з матеріалів справи, після отримання письмової відповіді від відповідача, 26.05.2014р. позивач з урахуванням наданих відповідачем рекомендацій повторно звернувся до Зарічного РВ у м.Суми УДМС України в Сумській області з клопотанням про прийом документів на продовження термінів пропущених з поважної причини(а.с.9). Так, у своєму письмовому клопотанні позивач зазначав про те, що відповідна заява про надання дозволу на імміграцію була подана позивачем в належні терміни, однак за час очикування письмової відповіді на свої письмові звернення від відповідача закінчився перебіг 90-денного строку перебування Позивача в Україні. Ця обставина була достеменно відома відповідачу, оскільки була доведена до його ві дома під час особистого прийому працівниками відділу по роботі з іноземцями УДМС України в Сумській області 19 травня 2014 року.

16.06.2914р. Позивачем було отримано чергового листа від Відповідача (вих. К 12/10-03/5859-05 від 06.06.2014 р.) про те, що хоча він неодноразово звертався з приводу отримання дозволу на імміграцію станом на 06.06.2014 р. відповідних до кументів не надав, а письмової відмови в прийомі документів не отримував.

В подальшу, позивачем було подано до суду докази звернення до відповідача з відповідною заявою від 02.09.2014р. з проханням прийняти до оформлення відповідні документи щодо отримання дозволу на імміграцію, однак позивачем було отримано відповідь від 10.09.2014р. в якій зазначалося про те, що процедурі подання заяви та документів про надання дозволу на імміграцію в Україну передує адміністративній послузі з продовження терміну перебування на території України. Отже, позивачу було рекомендовано вирішити питання щодо законності перебування ОСОБА_1 на території України, після чого, звернутися до Зарічного РВ у м.Суми УДМС України в Сумській області з необхідним пакетом документів для отримання дозволу на імміграцію в України на підставі п.3 ч.3 ст.4 ЗУ «Про імміграцію».

Задовольняючи позовні вимоги, суд керується наступним:

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" продовження строку перебування на території України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедура продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначена Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 р. № 150 (далі - Порядок № 150).

Так, відповідно до п.п. 1 п. 1 вказаного Порядку іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території протягом наданого візою дозволу.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону визначено, що віза - дозвіл, наданий уповноваженим органом України в установленій законодавством формі, необхідний для в'їзду або для транзитного проїзду через територію України протягом відповідного строку.

Відповідно до п. 2 Порядку № 150 іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території: 1) протягом наданого візою дозволу в разі в'їзду з держав з візовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України; 2) не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України; 3) на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду за візою, оформленою до 11 вересня 2011 року.

Згідно п. 6 зазначеного Порядку № 150 строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України продовжується у разі, коли вони прибули: 1) за короткостроковою візою, а також з держав з безвізовим порядком в'їзду за наявності обґрунтованих підстав (лікування, вагітність чи пологи, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України тощо) та за умови подання підтверджувальних документів - на період існування таких підстав, але не більш як 180 днів з дати останнього в'їзду в Україну. До короткострокових віз прирівнюються візи типу С-2, С-3, Б, Л, М, Н, Р, Г, К, Т, П-1, ОП і П-2, оформлені до 11 вересня 2011 р. (до закінчення строку їх дії); 2) за транзитною візою в разі вимушеної зупинки на території України у зв'язку з надзвичайними обставинами (стихійне лихо, хвороба, ремонт транспортного засобу тощо) за наявності документа, що підтверджує причину та тривалість вимушеної зупинки, - на період, необхідний для усунення таких обставин. До транзитних віз прирівнюються візи типу ТР-1 і ТР-2, оформлені до 11 вересня 2011 р. (до закінчення строку їх дії); 3) за довгостроковою візою, якщо протягом строку дії візи з поважних причин не оформлено посвідки на постійне чи тимчасове проживання, за умови подання підтверджувальних документів - на період не більш як один місяць. До довгострокових віз прирівнюються візи типу О, ІМ-1, ІМ-2, ІМ-3 і Ф, оформлені до 11 вересня 2011 р. (до закінчення строку їх дії).

Відповідно до п.п. 8-9 зазначеного Порядку № 150 заяви про продовження строку перебування на території України (далі - заяви) подаються іноземцями та особами без громадянства і приймаючою стороною не раніше ніж за десять та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення такого строку до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем проживання. Зразок заяви та порядок її розгляду затверджуються МВС.

Як свідчить з матеріалів справи, позивачем вчасно було подано заяву та відповідний пакет документів до Зарічного РВ у м.Суми УДМС України в Сумській області, тобто 14.05.2014р. - не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення строку перебування на території України (який мав скінчитися 19.05.2014р.).

Отже, на момент звернення позивача до відповідача з відповідним пакетом документів на імміграцію 14.05.2014р. позивач на законних підставах перебував на території України. В подальшому, очикуючи відповіді відповідача на письмове звернення позивача від 15.05.2014р. щодо надання роз'яснень про причини відмови у прийнятті документів на реєстрацію, строк законного перебування позивача на території України (19.05.2014р.) скінчився, відповідь було отримано лише 26.05.2014р. Однак, дана обставина виникла не з вини позивача, що позбавило ОСОБА_1 законного права на своєчасне повторне звернення до відповідача з заявою про реєстрацію відповідного пакету документів на отримання дозволу на імміграцію в Україну. Вищезазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про імміграцію» заяви про надання дозволу на імміграцію подаються лише особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції.

За таких обставин, з урахуванням приписів ст..162 КАС України, суд вважає за необхідне визнати перевищення ОСОБА_1 90-денного терміну перебування в Україні з 19.05.2014р. по день набрання рішення суду по даній справі таким, що допущено з поважної причини та зобов'язати Управління Державної Міграційної служби України в Сумській області продовжити (надати) ОСОБА_1 дозвіл на перебування в Україні строком на 3 (три) місяці з дня набрання чинності рішення суду в даній справі з метою подачі ОСОБА_1 документів для отримання дозволу на імміграцію.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії -задовольнити в повному обсязі.

Визнати перевищення ОСОБА_1 90-денного терміну перебування в Україні з 19.05.2014р. по день набрання чинності рішення суду в цій справі таким, що допущено з поважної причини.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області продовжити (надати) ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) дозвіл на перебування в Україні строком на 3 (три) місяці з дня набрання чинності рішенням суду в цій справі з метою подачі ОСОБА_1 документів для отримання дозволу на імміграцію.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 16.09.2014р.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець