Ухвала суду № 40537489, 11.09.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2014
Номер справи
286/2814/14-а
Номер документу
40537489
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"11" вересня 2014 р. Справа № 286/2814/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "04" липня 2014 р. у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 04 липня 2014 року позов управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задоволено.

Постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 40979034 від 28.05.2014 року, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Корнєєвим М.М. скасовано.

В апеляційній скарзі управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою повністю відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 29 листопада 2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відкрито виконавче провадження № 40979034 по виконанню виконавчого листа № 617/7737/12, виданого 29.07.2013 року Овруцьким районним судом , яким зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_4 за період з 1 березня 2011 року по 22 липня 2011 року: підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про державний бюджет україни на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі, визначеному ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25% мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_4 за період з 1 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року державної соціальної допомоги як дитині війни в розмірі, визначеному ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що дорівнює 30% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет україни на 2011 рік", щомісячно, з урахуванням проведених виплат.

Управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області 11 грудня 2013 року, на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.11.2013 року за виконавчим листом №617/7737/12, ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року у відповідності до ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та доплата перерахованих сум в розмірі 9969,44 грн. Виплату коштів не проведено у зв"язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету на виплату доплат по рішенню судів.

28.05.2014 року головним державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу на управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в сумі 680 грн. за невиконання рішення Овруцького районного суду та вимог державного виконавця від 03.04.2014 року. Крім того, в описовій частині постанови зазначено, що станом на 28.05.2014 року інформація щодо виконання рішення суду до відділу не надходила, що не узгоджується із доводами представника відповідача, викладеними в запереченні на позов, а саме, що штраф накладено по причині не повного виконання рішення суду боржником.

Суд першої інстанції надаючи правову оцінку обставинам, які стали підставою для винесення спірної постанови, дійшов висновку, що причини невиконання позивачем рішення суду в повному обсязі поважні, правових підстав для накладення штрафу не має, а тому позов підлягає задоволенню.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів частини 1 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" (далі Закон) державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до частин першої - третьої статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Відповідно до положень частини першої статті 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Частиною другою цієї ж статті встановлено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Виходячи з приписів зазначених правових норм, обов"язковою ознакою, яка надає право державному виконавцю застосувати заходи, передбачені ст.89 Закону України "Про виконавче провадження" є невиконання рішення без поважних причин.

Як убачається з матеріалів справи та не заперечується державним виконавцем, підставою для накладення штрафу стало те, що управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_4 згідно рішення суду, проте не було здійснено виплату перерахованих сум, таким чином, на думку виконавця, не виконало рішення суду в повному обсязі.

Проте, зазначені обставини не свідчать про неналежне виконання судового рішення.

Відповідно до вимог Закону Пенсійний фонд України та його територіальні органи є єдиним органом державної влади, який реалізує державну політику у сфері пенсійного забезпечення, до основної функції якого належить призначення (перерахунок) та виплата пенсій

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011 передбачено, що Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.

За змістом ст.63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, виплата пенсій, надбавок, підвищень, які здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету, проводиться органами Пенсійного фонду України з виділених бюджетних асигнувань для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.

Статтею 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 №3491-VI, який набрав чинності 19.06.2011 року внесено зміни до п.4 Прикінцевих положень, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

На виконання вимог зазначеного Закону, 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, яка набула чинності 23.07.2011 року, а тому, управлінням Пенсійного фонду України в Малинському районі, саме на виконання вимог зазначеного Закону та постанови проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки саме органи Пенсійного фонду України зобов"язані здійснювати такі нарахування до втрати позивачем такого права, або змін в законодавстві.

З огляду на викладене, відсутні підстави для накладення штрафу на управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі у зв"язку з невиконанням рішення суду.

З огляду на вищезазначене, доводи апеляційної скарги не спростовують зазначених висновків суду першої інстанції та не містять фактів невірного застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.

Ухвалою судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.09.2014 року відстрочено сплату судового збору до винесення рішення по справі. Оскільки апеляційна скарга задоволенню не підлягає, судовий збір підлягає стягненню з апелянта у розмірі 36,54 грн. за наступними реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір за позовом ____ ( П.І.Б. чи назва установи, організації позивача), ЖААС, код 37446362, код платника - платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "04" липня 2014 р. без змін.

Стягнути з управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 36,54 грн. за наступними реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір за позовом ____ ( П.І.Б. чи назва установи, організації позивача), ЖААС, код 37446362, код платника - платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

3- відповідачу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний, 1,м.Житомир,10014

- ,