ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"17" вересня 2014 р. Справа № 817/1890/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю позивача ОСОБА_3,
представника відповідача та третьої особи Брагіної О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних дій ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 03 липня 2014 року звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо неприйняття у десятиденний строк рішення про призначення позивачу виплати одноразової грошової допомоги встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції» та зобов'язання прийняти у десятиденний строк рішення про призначення ОСОБА_3 виплати одноразової грошової допомоги і надіслати його разом із документами, зазначеними у пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України №707 від 12 травня 2007 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції», Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, для проведення виплати.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2014 року позов задоволено повністю.
Визнано неправомірними дії відповідача Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття у десятиденний строк рішення про призначення ОСОБА_3 виплати одноразової грошової допомоги встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції".
Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути матеріали та у десятиденний строк прийняти рішення про призначення ОСОБА_3 виплати одноразової грошової допомоги встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції" і надіслати його разом із матеріалами, зазначеними у пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції", Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, для проведення виплати.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що в документах, що надійшли з Управління МВС України в Рівненській області відсутнє документальне підтвердження отримання позивачем тілесних ушкоджень під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з охороною громадського порядку та боротьбою зі злочинністю. Зазначає, що ОСОБА_3 правомірно відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги встановленої Постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12 травня 2007 року «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції». Вважає, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в збройних силах з 19.04.1986 по 25.05.1988 та в органах внутрішніх справ з 06.02.1989 по 01.08.1989 та з 17.12.1991 по 28.08.2013 (а.с. 58).
Наказом начальника УМВС України в Рівненській області № 271 о/с від 28.08.2013 позивач звільнений з органів внутрішніх справ за пунктом 65 «б» (через хворобу) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 28.08.2013 (а.с. 57).
24.09.2013 позивач звернувся до начальника УМВС України в Рівненській області із заявою (рапортом) та необхідними документами для проведення виплати одноразової грошової допомоги у зав"язку з тим, що отримав травму при виконанні службових обов"язків, пов"язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки у боротьбі зі злочинністю (а.с.13-20).
Начальником управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Рівненській області 02.10.2013 для затвердження надіслано висновок та матеріали для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 на адресу МВС України (а.с. 12).
Міністерством внутрішніх справ України зазначені документи неодноразово повертались до УМВС України в Рівненській області для проведення повторного службового розслідування у зв"язку з відсутністю документального підтвердження факту отримання травми заявником під час проходження служби при виконанні службових обов"язків, пов"язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю.
Позивач, вважаючи такі дії неправомірними звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку про неправомірність дій відповідача та зобов"язав Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути матеріали та прийняти рішення про призначення ОСОБА_3 виплати одноразової грошової допомоги.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі - Порядок).
Згідно п. 1 Порядку одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі: установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
В пункті 2 Порядку передбачено, що виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є:
- несення постової чи патрульної служби;
- вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів;
- припинення або запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням;
- охорона і забезпечення громадського порядку;
- виявлення кримінальних правопорушень і участь у їх розкритті та розшуку осіб, які їх вчинили забезпечення безпеки дорожнього руху;
- участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій.
Згідно п. 7 Порядку орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Встановлено, ОСОБА_3 з травня 1994 року по червень 1998 року проходив службу на посаді старшого інспектора дорожньої міліції стаціонарного поста м. Корець Рівненського відділу УВС Рівненської області (а.с. 58).
Під час виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку старший інспектор дорожньої міліції стаціонарного поста м. Корець РВ ДМ УВС Рівненської області молодший лейтенант міліції ОСОБА_3 отримав легкі тілесні ушкодження. Зазначені обставини викладені у висновку за результатами службового розслідування по факту отримання тілесних ушкоджень старшим інспектором дорожньої міліції стаціонарного поста м. Корець Рівненського відділу дорожньої міліції УВС Рівненської області молодшим лейтенантом міліції ОСОБА_3 від 15.02. 2011 року. Службовим розслідуванням встановлено, ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження під час патрулювання на стаціонарному пості м. Корець від правопорушників, які намагались уникнути адміністративної відповідальності, звертався до обласного бюро судово-медичних експертиз з тілесними ушкодженнями, які були віднесені експертом до легких тілесних ушкоджень з короткостроковим розладом здоров'я та лікувався стаціонарно у Корецькій районній лікарні (а.с. 21-24).
03.07.2013 Військово-лікарською комісією здійснено медичний огляд ОСОБА_3, та встановлено його непридатність до військової служби із зняттям з військового облік. Медико-соціальною експертною комісією встановлено, що позивачем втрачено 75% професійної працездатності та як наслідок цього, надано ІІ групу інвалідності. (а.с. 18, 56).
Відповідно до Довідки серії РВН №001117 від 12.09.2013 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого травма ОСОБА_3 пов'язана з виконанням службових обов'язків (а.с. 14).
Діагнозом МСЕК, що зазначений у Виписці з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0014876 від 12.09.2013 підтверджено, що інвалідність наступила внаслідок перенесеної черепно-мозкової травми, струсу головного мозку отриманих у 1995 році (а.с. 15).
24.09.2013 позивач звернувся до начальника УМВС України в Рівненській області із заявою (рапортом) та необхідними документами для проведення виплати одноразової грошової допомоги у зав"язку з тим, що отримав травму при виконанні службових обов"язків, пов"язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки у боротьбі зі злочинністю (а.с.13-20).
02.10.2013 начальником управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Рівненській області для затвердження надіслано висновок та матеріали для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 на адресу МВС України (а.с. 12).
28.11.2013 заступником начальника департаменту кадрового забезпечення МВС України (ДКЗ МВС України) направлено копію висновку службового розслідування заступникові директора департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України (ДФЗБО МВС України) із зазначенням, що у ході службового розслідування факт отримання у 1995 році тілесних ушкоджень ОСОБА_3 підтверджено поясненнями свідків та учасників вказаної події, документально підтвердити обставини отримання ОСОБА_3 тілесних ушкоджень не надалось можливим в зв'язку з терміном часу, що минув та відсутністю відповідних документів (а.с. 26).
Заступник директора ДФЗБО МВС України повертає матеріали щодо виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги до УМВС України в Рівненській області і доручає провести повторне службове розслідування по факту отримання останнім тілесних ушкоджень у 1995 році, що виходить за межі його повноважень.
Як вбачається з Висновку службового розслідування від 11.12.2013 УМВС України в Рівненській області проведено повторне службове розслідування за інформацією Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України. У вказаному висновку зазначено, що факт наявності 28.05.1995 легких тілесних ушкоджень в ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження, підтвердити чи спростувати обставини отримання тілесних ушкоджень ОСОБА_3 а саме той факт, що він їх отримав під час проходження служби в ОВС України при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю, документально підтвердити неможливо, оскільки пройшов тривалий термін та матеріали, які б могли це підтвердити, знищені. Проте у цьому висновку наведено докази (покази свідків), які вказують на те, що ОСОБА_3 тілесні ушкодження 28.05.1995 отримав саме під час несення служби (а.с. 27-34).
Листом ДФЗБО МВС України № 15/5-315 від 23.01.2014 матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 повернуто до УМВС України в Рівненській області та повідомлено, що питання призначення одноразової грошової допомоги буде вирішено за результатами перевірки, яку проводить ДМЗ МВС України, про що буде повідомлено додатково (а.с. 36).
12.02.2014 за результатами повторного службового розслідування нещасного випадку, що стався зі старшим інспектором дорожньої міліції стаціонарного поста м. Корець Рівненського відділу дорожньої міліції УВС Рівненської області молодшим лейтенантом ОСОБА_3 складено висновок, який затверджений УМВС України. Вказаним висновком встановлено, що факт наявності 28.05.1995 легких тілесних ушкоджень ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження. Отримані тілесні ушкодження старшим інспектором дорожньої міліції стаціонарного поста м. Корець Рівненського відділу дорожньої міліції УВС Рівненської області молодшим лейтенантом міліції ОСОБА_3 в період проходження служби під час виконання службових обов'язків по охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбою зі злочинністю (а.с. 38-42).
14.02.2014 комісією складено Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 28 травня 1995 року об 23 год. 00 хв. Комісія зробила висновок, що у ході повторного розслідування нещасного випадку, що стався 28.05.1995 з молодшим лейтенантом міліції ОСОБА_3 комісією було отримано додаткові матеріали та свідчення, що підтверджують факт настання нещасного випадку та обставин, за яких він стався. Зазначено, що таким чином, ураховуючи вищевикладене та керуючись наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 нещасний випадок з ОСОБА_3 стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю (а.с. 43-45).
В акті №2 про нещасний випадок (у тому числі поранення) старшого інспектора дорожньої міліції стаціонарного поста м. Корець Рівненського відділу дорожньої міліції УВС Рівненської області молодшого лейтенанта міліції ОСОБА_3 від 12.02.2014 зазначено, що нещасний випадок з ОСОБА_3 стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю (а.с. 46-48).
Дані обставини свідчать про отримання травми ОСОБА_3 в період проходження ним служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, у боротьбі зі злочинністю та право останнього на отримання одноразової грошової виплати.
Після проведення усіх додаткових перевірок і розслідувань такого висновку дійшло і Управління МВС України в Рівненській області та повторно направило до МВС України висновок про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової виплати, для прийняття рішення про призначення допомоги.
Без прийняття рішення, ДФЗБО повторно, мотивуючи відсутністю документального підтвердження факту отримання травми заявником під час проходження служби при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, повернуло матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначені дії відповідача є неправомірними.
З системного аналізу норм Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 випливає, що рішення про можливість призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції фактично приймає місцевий орган внутрішніх справ в даному випадку - УМВС України в Рівненській області, який збирає усі необхідні відомості та документи на підставі, яких робить відповідний висновок про можливість призначення одноразової грошової виплати та направляє його до Міністерства внутрішніх справ України, для прийняття рішення про призначення. МВС надано повноваження затверджувати такого роду висновки та направляти матеріали до УМВС для проведення відповідних виплат. Відповідно до цього Порядку рішення про призначення виплати МВС приймає на підставі висновку щодо можливості проведення грошової допомоги та відповідних документів, які готуються та перевіряються органом, у якому працівник міліції проходив службу.
Встановлено, що Управління МВС України в Рівненській області в межах своїх повноважень та у строки визначені Порядком зібрано всі необхідні документи на підставі яких складено висновок про можливість призначення ОСОБА_3 одноразової грошової виплати та направлено разом з документами, зазначеними у пункті 4 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом каліцтва ОСОБА_3, установлення ІІ групи інвалідності.
Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції, що в порушення вимог законодавства міністерством не прийнято відповідного рішення, а вказані матеріали відсилалось по різним департаментам і службам.
Зазначеними діями відповідача порушено право ОСОБА_3 на своєчасне отримання одноразової грошової допомоги, яке підлягає захисту.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов'язати МВС України повторно розглянути матеріали та у десятиденний строк прийняти рішення про призначення ОСОБА_3 виплати одноразової грошової допомоги встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 707 від 12 травня 2007 року "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції" і надіслати його разом із матеріалами, зазначеними у пункті 4 даної Постанови Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, для проведення виплати.
Суд першої інстанції правомірно вийшов за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" липня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "19" вересня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Цукровиків,14,с.Бабин,Гощанський район, Рівненська область,35431
3- відповідачу/відповідачам: Міністерство внутрішніх справ України вул. Богомольця, 10,м.Київ,01024
4-третій особі: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області - вул.М.Хвильового , 2,м.Рівне,33028,