ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"11" вересня 2014 р. Справа № 817/1416/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Марчук Ю.А. ,
за участю представників військової частини А0796
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Військової частини А0796 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" липня 2014 р. у справі за позовом Військової частини А0796 до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання дій неправомірними та скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року військова частина А 0796 звернулася до суду з вказаним позовом та просила визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області щодо винесення рішення від 28.04.2014 року за № 0008051704 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та скасувати вказане рішення.
В обґрунтування вимог позивач зазначав, що ним вірно обрано рахунок на який сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування у листопаді 2013 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2014 року відмовлено в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі військова частина А 0796, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове - про задоволення позовних вимог. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, та норми податкового законодавства не застосовуються до вказаних правовідносин.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Виходячи з приписів статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 (далі - Закон) позивач є платником єдиного соціального внеску - страхувальником.
Як убачається з матеріалів справи, 20.12.2013 року Військовою частиною А0796 до ДПІ у м.Рівне подано звіт форми №Д4 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2013 року (а.с.50-54).
Згідно поданого звіту у вказаному періоді нараховано єдиного внеску за ставкою 33,2% в сумі 11013,02 грн., утримано єдиного внеску із застрахованих осіб (2%) 663,43 грн., загальна сума єдиного внеску 11675,45 грн.
Вказані суми сплачено Військовою частиною №0796 згідно платіжних доручень:
- від 15.11.2013 року №1057 на суму 8625,25 грн. призначення "єдиний соціальний внесок до ПФ 33,2%, нарахований на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами за листопад 2013";
- від 15.11.2013 року №1053 на суму 519,60грн. призначення "єдиний соціальний внесок до ПФ 2%, утриманий з державної допомоги сім'ям з дітьми за листопад 2013";
- від 28.11.2013 року №1118 на суму 2387,77 грн. призначення "єдиний соціальний внесок до ПФ 33,2%, нарахований на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами за листопад 2013";
- від 28.11.2013 року №1120 на суму 143,84 грн. призначення "єдиний соціальний внесок до ПФ 2%, утримання з державної допомоги сім'ям з дітьми за листопад 2013";
Рішенням №0008051704 від 28.01.2014 року ДПІ у м.Рівне на підставі ч. 10 та п. 1 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну салату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до Військової частини №А0796 штраф у розмірі 1959,73 грн. та нараховано пеню в 97,98 грн. (а.с.7).
Суд першої інстанції надаючи правову оцінку спірному рішенню, дійшов висновків, що податковий орган при його прийнятті діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Пунктом 2 ст.1 зазначеного Закону визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
В свою чергу, п.41.1. ст..41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
З урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" та наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 "Про бюджетну класифікацію та її запровадження" в органах Державної казначейської служби України відкриті рахунки в розрізі адміністративно-територіальних одиниць та кодів класифікації доходів бюджету, на які платники податків повинні перераховувати відповідні кошти.
В органах Державної казначейської служби України для зарахування сплачених сум єдиного внеску на ім'я територіальних органів Міндоході було відкрито відповідні не бюджетні рахунки 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.
Зі змісту повідомлення управління Державної казначейської служби України у м. Рівному Рівненській області від 28.08.2013 року №04-04-01/2585 убачається, що таких рахунків відкрито десять, із них, є як рахунок за № 37192202001716, на який військова частина, у строки, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплатила єдиний внесок єдиний за листопад 2013 рік та рахунок № 37193201001716, який на думку податкового органу, є належним рахунком для сплати єдиного внеску.
Так само, зазначені розрахункові рахунки продовжували існувати і після 01.10.2013 року.
Згідно розшифровки розрахункових рахунків для зарахування коштів за видами загальнообов»язкового державного соціального страхування на розрахунковий рахунок № 37193201001716 платниками є:
роботодавці з класом професійного ризику від 1 до 67, бюджетні установи, роботодавці з сум винагород за договорами ЦПХ, роботодавці з сум допомоги по тимчасовій непрацездатності, для підприємств, установ та організацій за працюючих інвалідів (у тому числі на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності), для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів УТОГ та УТОС (у тому числі на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та суми винагороди фізичним особам за виконані роботи за договорами ЦПХ), для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів за працюючих інвалідів (у тому числі на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності), утримання з найманих працівників, утримання з осіб, які виконують роботи за договорами ЦПХ, утримання з осіб, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, утримання з найманих працівників-інвалідів, які працюють на підприємствах УТОГ, УТОС, утримання з осіб, які працюють на посадах, роботи на яких зараховується до стажу, що дає право на одержання пенсії відповідно до окремих законів України.
По розрахунковому рахунку № 37192202001716 платниками є: військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення; утримання з осіб, які отримують грошове забезпечення.
Отже, посилання податкового органу, що рахунок, на який внесено кошти по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування збору у листопаді 2013 року не є належним рахунком, є безпідставними та спростовуються повідомленнями Державного казначейства.
Як убачається з матеріалів справи, військова частина сплачувала єдиний внесок, що нарахований на допомогу у зв»язку з вагітністю та пологами жінок-військовслужбовців, яка виплачувалася саме з грошового забезпечення, а не з рахунків оплати праці працівників Збройних сил України.
Окрім того, відповідальність згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» наступає в разі:несплати єдиного внеску, неперерахування єдиного внеску, несвоєчасної сплати єдиного внеску та несвоєчасного перерахування єдиного внеску. Проте, як вбачається з матеріалів справи, жодної з вказаних підстав, позивачем не порушено.
З огляду на викладене, доводи податкового органу, що позивачем допущено порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», не підтверджено матеріалами справи, а тому військова частина А0796 не може нести відповідальність, передбачену пп.2 п.11 ст.25 вказаного Закону.
Суд першої інстанції на вказані обставини не звернув уваги, що призвело до постановлення судового рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до вимог ст.202 КАС України, судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового - про задоволення позовних вимог військової частини А0796 щодо визнання протиправним та скасування рішення від 28.04.2014 року за № 0008051704 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1959,73 грн. та нарахування пені у розмірі 97,98 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Військової частини А0796 задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" липня 2014 р. скасувати та прийняти нову.
Позов військової частини А0796 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 28 квітня 2014 року №0008051704.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" вересня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Військова частина А0796 вул.Дубенська, 2,м.Рівне,33000
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023
- ,