ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2009 року Справа №2а-3774/09/1370
15 год. 47 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Занов'як О.П.
за участю представників сторін:
прокурор - Мельничук Ю.І. (посвідчення №54 від 27.03.2008 року)
від позивача - ОСОБА_1(довіреність від 01.01.2009 року №12/139-3584)
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Сокальського району в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження України до Державного підприємства «Львіввугілля» Відокремлений підрозділ «Шахта «Межирічанська» про стягнення підвищеної плати за неефективне використання енергетичних ресурсів в розмірі 504 242,94 грн., -
в с т а н о в и в :
Прокурор Сокальського району звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження України, в якому просить стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля» Відокремлений підрозділ «Шахта «Межирічанська» в дохід держави підвищеної плати за неефективне використання енергетичних ресурсів в розмірі 504 242,94 грн.
Ухвалою від 02 червня 2009 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду на 01 липня 2009 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 27.02.2009 року під час комплексної перевірки використання паливно - енергетичних ресурсів виявлено факти нераціонального використання паливно - енергетичних ресурсів ВП «Шахта «Межирічанська»» ДП «Львіввугілля», чим порушено вимоги п. «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження». За вказане порушення, на підставі акта перевірки №15-13/11 від 27.02.2009 року позивачем винесено постанову про застосування підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів від 02.03.2009 року №15/13-10, та застосовано до відповідача подвійну плату за виявлені перевитрати паливно - енергетичних ресурсів в розмірі 504 242, 94 грн. На момент розгляду справи сума заборгованості відповідача перед державним бюджетом складає 504 242, 94 грн., в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просять їх задоволити.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, заперечень на позов не подав.
Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних доказів.
Постанова в повному обсязі складена 06 липня 2009 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про енергозбереження» № 74/94-ВР від 01.07.1994, державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві" здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями) покладено на Державну інспекцію з енергозбереження.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області 27 лютого 2009 року проведено комплексну перевірку використання паливно - енергетичних ресурсів. За результатами перевірки складено акт №15- 13/11 від 27.02.2009 року (далі - акт перевірки). Відповідач отримав акт перевірки 27.02.2009 року вхідний номер 36-184, що підтверджується відміткою в акті перевірки.
Як зазначено в акті перевірки, перевіркою встановлено перевищення відповідачем фактичних зовнішніх витоків повітря у системі головного провітрювання над розрахунковими:фактичні витоки повітря 3249 м. куб./хв. при розрахункових 1980 м. куб./хв. , що призводить до перевитрат електричної енергії.
На підставі акта перевірки №15- 13/11 від 27.02.2009 року, територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області винесено постанову №15-13/10 від 02.03.2009 року про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів в розмірі 504 242, 94 грн. Вказану постанову відповідач отримав 06.03.2009 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №1148958 та листом від 02 березня 2009 року №15-13/03-03-436 (копії є в матеріалах справи).
Відповідно до п. «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» № 74/94-ВР від 01.07.1994 , економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Статтею 27 Закону України «Про енергозбереження» № 74/94-ВР від 01.07.1994 встановлено, що порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у разі використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів. Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 17 Закону України «Про енергозбереження» № 74/94-ВР від 01.07.1994 року встановлено, економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.
Згідно абз. 1,2 розділу 2 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів в народному господарстві», за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
На час розгляду справи відповідач не надав суду доказів сплати підвищеної плати за неефективне використання паливно - енергетичних ресурсів.
Згідно пунктів 11,13 Постанови Кабінету Міністрів України № 935 від 22.10.2008 року "Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів", юридична особа повинна сплатити кошти в обсязі, визначеному постановою, не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення. Постанова вважається такою, що виконана, після надходження інформації про зарахування коштів.
Відповідно до п.14 Постанови Кабінету Міністрів України № 935 від 22.10.2008 року "Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів", у разі несплати коштів у зазначений строк їх сума стягується в судовому порядку.
Відповідно до п.п. 16, 17 Наказу Держкоменергозбереження «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання", підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
За наведених обставин, суд вважає, що позов є підставний та обґрунтований, а тому підлягає до задоволення.
Кошти, отримані внаслідок застосування економічних заходів за неефективне використання паливно - енергетичних ресурсів, стягуються до Державного бюджету України.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог частин 2,4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати
Керуючись ст. ст. 71, 86, 87, 94, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля» (юридична адреса:80000, Львівська область, м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26; ЄДРПОУ 32323256, р/р26004302345 у Червоноградському відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 385112) на користь Державного бюджету України підвищеної плати за неефективне використання енергетичних ресурсів в розмірі 504 242 (п'ятсот чотири тисячі двісті сорок дві) гривні 94 коп.
3. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Карп'як О.О.