Постанова № 40530913, 13.08.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2014
Номер справи
810/4439/14
Номер документу
40530913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 серпня 2014 року 810/4439/14

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ельф»

до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного

управління Міндоходів у Київській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішеннь,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Ельф» (далі – позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області (далі – відповідач), про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії.

Ухвалами суду від 28.07.2014 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового слухання на 08.08.2014.

8 серпня 2014 року у судове засідання було відкладне на 13.08.2014, у зв’язку з першою неявкою позивача в судове засідання.

13 серпня 2014 року, сторони повідомлені належним чином про розгляд справи, в судове засідання не з’явились. Від представника позивача до суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Зміст позову складають позовні вимоги позивача визнати протиправними дій відповідача щодо проведення зустрічної звірки та щодо внесення змін до бази даних відповідача АІС «Співставлення податкових зобов?язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», а також – вимоги про зобов?язання відповідача внести відповідні зміни до зазначеної вище бази даних.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, відповідач вказав на те, що висновки, викладені в акті звірки є неправомірними та не відповідають фактичним обставинам справи, а складання такого Акту є не законним.

Відповідач, суб’єкт владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, в судові засідання по даній справі, про які був повідомлений судом належним чином, двічі не з?явився та про причини неявки суд не повідомив. Таким чином відповідач виявив ігнорування свого процесуального обов?язку щодо доведення у разі, якщо відповідач заперечує проти позову.

Норма статті 71 Кодексу адміністративного судочинства приводить суд до висновку, що у випадку відсутності вказівки суду від відповідача, який є суб?єктом владних повноважень, про те, що він заперечує проти позову та за умов не подачі таким відповідачем будь-яких пояснень та доказів, які б суд міг оцінити в порядку статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України та протиставити доводам позовної заяви, - то доводи позивача та подані ним докази правомірності позовних вимог є достатніми для вирішення справи по суті.

Враховуючи наведене, судом досліджено матеріали подані позивачем в обґрунтування позовних вимог, з яких слідує наступне.

Відповідачем було проведено зустрічну звірку позивача, за результатами якої було складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ельф» (код ЄДРПОУ 19423329) з питань дотримання вимог податкового законодавства з контрагентами-постачальниками та контрагентами-покупцями за березень 2014 р. №321/10-13-22-03/19423329 від 07.07.2014 (далі - Акт звірки).

Зі змісту Акту звірки вбачається, що відповідачем було здійснено висновки про відсутність об’єктів оподаткування, які підпадають під визначення ст. 135, 138, 187, 198, 201 Податкового кодексу України, а дані, що відображені ТОВ «Ельф» у декларації з податку на прибуток та податку на додану вартість внаслідок господарських операцій за період березень 2014 року - є недійсними.

Згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, - з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

При цьому зустрічною звіркою вважається зіставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання. Зустрічна звірка здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків і зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічна звірка не є перевіркою, а порядок проведення зустрічних звірок окремо регулюється Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232, передбачає наступне регулювання проведення зустрічних звірок.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена і органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).

Всупереч зазначеним нормам відповідач не надав суду надав суду копію письмового запиту до позивача про надання відомостей, які передбачені для податкових звірок і надають податковому органу повноваження для проведення звірки саме в обсягах запитуваної інформації.

Разом з тим, в супереч вимогам Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232, відповідачем не було надано жодного доказу, що до відповідача надійшла інформація, яка б свідчила про правопорушення позивача як платника податків та докази складення довідки про отримання та облік такої інформації.

Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач взагалі надсилав запит про надання інформації позивачу чи про вихід на місце для вручення запиту позивачу, в супереч нормі п.73.3. Податкового кодексу України.

З таких умов, суд приходить до висновку, що всі дії відповідача, пов’язані зі складенням акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть створювати для позивача негативних наслідків, зокрема і у вигляді використання необгрунтованих та непідтверджених відомостей, викладених в цьому акті третіми особами, а тому - позов підлягає задоволенню в частині визнання дій відповідача протиправними.

Разом з тим позовні вимоги в частині зобов?язання відповідача до вчинення певних управлінських дій не можуть бути задоволені судом, оскільки суд своїм рішенням не може підміняти управлінські повноваження відповідача, що, в свою чергу призвело б до порушення вимог статті 19 Конституції України.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним дії ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Ельф», за результатами якої складено Акт № №321/10-13-22-03/19423329 від 07.07.2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ельф» (код ЄДРПОУ 19423329) при фінансово-господарських взаємовідносинах з контрагентами постачальникам та контрагентами покупцями за період березень 2014 року;

3. Визнати протиправним дії ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області щодо внесення змін до АІС «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», бази АІС «Аудит» на підставі Акту від 07.07.2014 року № 321/10-13-22-03/19423329 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Ельф» (код ЄДРПОУ 19423329) при фінансово-господарських взаємовідносинах з контрагентами постачальникам та контрагентами покупцями за період березень 2014 року»;

4. В решті позовних вимог - відмовити.

5. Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Терлецька О.О.