Ухвала суду № 40525012, 21.08.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.08.2014
Номер справи
810/2309/13-а
Номер документу
40525012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2014 року м. Київ К/800/65182/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Олендера І.Я. (доповідача), Головчук С.В., Ємельянової В.І.,

провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом Радикальної Партії Олега Ляшка до начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни, начальника реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Перепелиці Леоніда Олеговича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Борковської Світлани Павлівни на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2013 року та постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року, -

В С Т А Н О В И В:

У травні 2013 року позивач - Радикальна Партія Олега Ляшка звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправними дії начальника реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Перепелиці Леоніда Олеговича щодо затвердження правового висновку головного спеціаліста Власенко А.О. від 18.04.2013 року та погодження наказу Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/27 від 18.04.2013 року; визнати протирпавними дії начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни щодо видачі наказу Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/27 від 18.04.2013 року; визнати протиправними дії начальника реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Перепелиці Леоніда Олеговича щодо відмови Радикальній Партії Олега Ляшка у реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка; визнати протиправною бездіяльність начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області Борковської Світлани Павлівни, що виявилась у незабезпеченні виконання Васильківським міськрайонним управлінням юстиції Київської області покладених законодавством завдань щодо реалізації державної політики у частині реєстрації місцевих організацій політичних партій.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2013 року, адміністративний позов задоволено.

Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що при підготовці документів для реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка у відповідачів не було правових підстав для здійснення перевірки установчих документів на відповідність статуту партії, а лише на відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, внаслідок чого допустили протиправну бездіяльність щодо реєстрації такої.

У поданій касаційній скарзі начальник Васильківського міськрайонного управління юстиції Борковська С.П. заявив вимоги про скасування рішень судів попередніх інстанцій, як таких, що ухвалені із порушенням норм матеріального і процесуального права, провадження в справі закрити.

У доводах касаційної скарги скаржник зазначає, що проведення легалізації (реєстрації) міської організації політичної партії без перевірки її установчих документів щодо відповідності до вимог Статуту партії, Конституції та іншим актам законодавства України неможлива. Зокрема, в документах які були надані для реєстрації, в заяві про реєстрацію назва структурного підрозділу відрізнялась від назви зазначеної в Протоколі конференції від 04.04.2013 року, в Протоколі Засідання Президії політичної партії від 03.04.2013 року та 05.04.2013 року, що суперечить ч. 4 ст. 9 Закону України «Про політичні партії в Україні». Крім того, позивачем не було надано належним чином завірену копію Статуту Партії всупереч вимог п. 77 Типової інструкції з діловодства в центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів АРК, місцевих органах влади, затвердженої постановою КМ України від 30.11.2011 року № 1242. Також, зазначив, що існують підстави для закриття провадження в справі, оскільки питання щодо реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка було розглянуто на підставі поданих документів та наказом Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/47 від 18.04.2013 року також відмовлено у реєстрації. Вказаний наказ є чинним.

Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.

09.04.2013 року керівник структурного утворення Радикальної Партії Олега Ляшка звернулась до Васильківського міськрайонного управління юстиції із заявою про реєстрацію структурного утворення політичної партії - Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області.

Разом із заявою було подано установчі документи на реєстрацію структурного утворення політичної партії: протокол Засідання Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка № 67-04/13 від 03.04.2013 року, яким постановлено організувати та провести установчу конференцію для створення Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка; протокол установчої конференції Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка № 1 від 04.04.2013 року, яким вирішено створити Васильківську міську організацію Радикальної Партії Олега Ляшка, обрати головою новоствореної Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка ОСОБА_8, заступником голови ОСОБА_9 та керівний орган-бюро у складі 3-х осіб, а також вирішено доручити голові організації ОСОБА_8 подати рішення установчої конференції на затвердження та погодження до Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка через обласну партійну організацію і після затвердження рішень зареєструвати організацію в органах юстиції; протокол Засідання Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка № 68-04/13 від 05.04.2013 року, яким затверджено рішення установчої конференції Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка про створення міської партійної організації та погоджено рішення установчої конференції Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка про обрання головою партійної організації ОСОБА_8, а ОСОБА_9 на посаду заступника голови; копію статуту Радикальної Партії Олега Ляшка.

В заяві про реєстрацію структурного утворення політичної партії зазначено місцезнаходження керівного органу Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка - 08600, Київська область, м. Васильків, вул. Декабристів, 44, кв. 24.

18.04.2013 року Наказом начальника управління Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/27 «Про відмову в реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області» відмовлено в реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області, що вмотивовано невідповідністю установчих документів, поданих для реєстрації, вимогам ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» та Статуту Радикальної Партії Олега Ляшка.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.

Відповідно до ч. 2 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Згідно з ч. 15 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» у реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України.

Підставою для відмови в реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області, згідно наказу Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/27 від 18.04.2013 року, є: невідповідність установчих документів, поданих для реєстрації, вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні» та Статуту Радикальної Партії Олега Ляшка, а саме: відсутність назви керівного органу структурного утворення політичної партії та зазначення назви структурного утворення політичної партії «Васильківська міська організація Радикальної Партії Олега Ляшка в Київській області» відмінного від зазначеного в протоколі Конференції; порушення порядку створення місцевої організації партії, передбаченої абз. 1 п. 11.3 Статуту, та порядку обрання членів бюро Конференції, передбаченого підпунктом 14.4.2 Статуту; копія статуту не завірена керівним органом партії.

Відповідно до п. 4 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 08.07.2011 року № 1828/5 (далі - Порядок) легалізація (реєстрація) громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, а у випадках, передбачених законодавством, також статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, занесенні відомостей до відповідного реєстру та присвоєнні реєстраційного номера, видачі свідоцтва (крім громадських формувань, яким законодавством не передбачено видачу свідоцтва) або довідки.

Пунктом 9 Порядку визначено вичерпний перелік повноважень легалізуючих органів щодо обсягів перевірки документів, поданих для реєстрації громадських формувань. Зокрема, подані документи перевіряються на відповідність їх законам, а також прийнятим на їх виконання актам Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України.

В свою чергу, вказаним пунктом Порядку передбачено, що лише у разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів - подані заявником документи перевіряються на відповідність статуту (положення) відповідного громадського формування.

З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що у відповідачів відсутні підстави щодо перевірки відомостей, які стосуються створення місцевої організації партії та обрання членів бюро конференції районної організації партії, на відповідність вимогам Статут Партії, оскільки такі повноваження надані лише у разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів політичних партій.

Крім того, суд касаційної інстанції відхиляє доводи касаційної скарги про те, що в заяві про реєстрацію назва структурного підрозділу відрізнялась від назви зазначеної в протоколі конференції від 04.04.2013 року та в Протоколі Засідання Президії політичної партії від 03.04.2013 року та 05.04.2013 року всуперечить ч. 4 ст. 9 Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для відмови у реєстрації, оскільки вказана обставина не була зазначена в наказі № 42/27 від 18.04.2013 року та в правовому висновку від 18.04.2013 року (а.с. 10-12).

Відповідно до ч. 17 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» до заяви (про легалізацію/реєстрацію) додаються копія статуту політичної партії та протокол установчих зборів або конференції, на яких було утворено обласну, міську, районну організацію або інше структурне утворення політичної партії.

В свою чергу, норми Закону України «Про політичні партії в Україні» та Порядку не встановлюють обов'язку щодо завірення копії статуту політичної партії.

Суд касаційної інстанції відхиляє доводи касаційної скарги з приводу того, що питання щодо реєстрації Васильківської міської організації Радикальної Партії Олега Ляшка було розглянуто на підставі поданих документів наказом Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/47 від 18.04.2013 року і такий не оскаржено, а тому необхідно закрити провадження в справі, оскільки предметом спору в даній справі є наказ Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області № 42/27 від 18.04.2013 року, а не № 42/47 від 18.04.2013 року.

Доводи касаційної скарги спростовуються викладеними вище нормами права та установленими обставинами справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування оскаржуваного судового рішення.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 220-1, 230, 231 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Касаційну скаргу начальника Васильківського міськрайонного управління юстиції Борковської Світлани Павлівни відхилити, а ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2013 року та постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року у справі № 810/2309/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді: І.Я. Олендер

С.В. Головчук

В.І. Ємельянова