Постанова № 40517149, 26.08.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2014
Номер справи
808/4006/14
Номер документу
40517149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2014 року 15:45Справа № 808/4006/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі Білоусі А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Служби автомобільних доріг у Запорізькій області до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання нечинним та скасування рішення № 002541703 від 06 червня 2014 року,

за участю представників:

від позивача - Євстратенко С.Ю. (дов. № 15 від 20.06.2014),

від відповідача - Клименка А.О. (дов. № 2 від 17.01.2014),

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Служби автомобільних доріг у Запорізькій області (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя), в якому позивач просить суд визнати нечинним та скасувати рішення № 0002541703 від 06 червня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, які винесені відповідачем.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (недоїмка), яка виникала у зв'язку з тим, що Служба автомобільних доріг у Запорізькій області отримувала бюджетні кошти із затримкою, а саме 31 березня 2014 року, 08 квітня 2014 року, 23 квітня 2014 року, 30 квітня 2014 року, 06 травня 2014 року, 26 травня 2014 року, 27 травня 2014 року сплата (перерахування) єдиного внеску здійснювалась позивачем у вказані дати по мірі надходження коштів з бюджету. У позові також зазначено, що Служба автомобільних доріг у Запорізькій області зобов'язана сплачувати єдиний внесок одночасно з видачею (виплатою) сум заробітної плати, що і було зроблено позивачем, а тому пропуск терміну сплати єдиного внеску виник не з вини позивача, а отже спірне рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя № 0002541703 від 06 червня 2014 року підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, зазначених у позові та прохала суд задовольнити його повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на письмові заперечення, в яких зазначено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням платником задекларованих сум єдиного соціального внеску у до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області застосовані штрафні санкції та пеня, оскільки згідно вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум. Відповідно статті 25 цього Закону, одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Вислухавши представників сторін, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

09 квітня 2002 року Служба автомобільних доріг у Запорізькій області (ідентифікаційний номер 25891336), зареєстрована в якості юридичної особи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АД № 151951 від 15 травня 2014 року та є платником єдиного внеску за № 08/01-3010.

Судом встановлено, що суми єдиного внеску, які підлягали сплаті позивачем до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя за період з лютого по квітень 2014 року сплачені позивачем частками та із спливу установлених термінів, що підтверджується наступними платіжними дорученнями: № 10 від 26 березня 2014 року на суму 189,11 грн., № 96 від 08 квітня 2014 року на суму 55 057,50 грн., № 97 від 08 квітня 2014 року на суму 640,00 грн., № 98 від 08 квітня 2014 року на суму 12 267,50 грн., № 99 від 08 квітня 2014 року на суму 70,00 грн., № 100 від 08 квітня 2014 року на суму 6 184,96 грн., № 101 від 08 квітня 2014 року на суму 9,10 грн., № 102 від 08 квітня 2014 року на суму 140,94 грн., № 13 від 10 квітня 2014 року на суму 228,29 грн., № 110 від 23 квітня 2014 року на суму 30 083,63 грн., № 111 від 23 квітня 2014 року на суму 265,34 грн., № 112 від 23 квітня 2014 року на суму 2 207,19 грн., № 16 від 24 квітня 2014 року на суму 191,17 грн., № 131 від 06 травня 2014 року на суму № 32 693,46 грн., № 132 від 06 травня 2014 року на суму 199,82 грн., № 133 від 06 травня 2014 року на суму 51,45 грн., № 134 від 06 травня 2014 року на суму 3 770,37 грн., № 19 від 08 травня 2014 року на суму 173,50 грн., № 143 від 13 травня 2014 року на суму 20,00 грн., № 145 від 13 травня 2014 року на суму 2 993,00 грн., № 22 від 21 травня 2014 року на суму 235,48 грн., № 174 від 27 травня 2014 року на суму 57 928,88 грн., № 175 від 27 травня 2014 року на суму 942,54 грн., № 176 від 27 травня 2014 року на суму 10 320,69 грн., № 177 від 27 травня 2014 року на суму 121,45 грн., № 178 від 27 травня 2014 року на суму 5 981,49 грн., № 179 від 27 травня 2014 року на суму 9,10 грн., № 180 від 27 травня 2014 року на суму 294,27 грн., № 194 від 27 травня 2014 року на суму 67 555,12 грн., № 195 від 27 травня 2014 року на суму 954,88 грн., № 196 від 27 травня 2014 року на суму 10 115,49 грн., № 197 від 27 травня 2014 року на суму 121,45 грн., № 198 від 27 травня 2014 року на суму 7 108,56 грн., № 199 від 27 травня 2014 року на суму 9,10 грн., № 200 від 27 травня 2014 року на суму 200,39 грн.

Заробітна плата сплачена позивачем за спірний період підтверджується наступними платіжними дорученнями: № 12 від 26 березня 2014 року на суму 7 876,46 грн. (лікарняні за лютий 2014 року), № 104 від 08 квітня 2014 року на суму 100,00 грн. (З/П за лютий 2014 року), № 105 від 08 квітня 2014 року на суму 99 900,00 грн. (З/П за лютий 2014 року), № 15 від 10 квітня 2014 року на суму 9 508,56 грн. (лікарняні за березень 2014 року), № 114 від 23 квітня 2014 року на суму 83 419,27 грн. (З/П за лютий - травень 2014 року), № 18 від 24 квітня 2014 року на суму 7 962,78 грн. (лікарняні за березень 2014 року), № 138 від 06 травня 2014 року на суму 189,76 грн. (З/П за лютий 2014 року), № 139 від 06 травня 2014 року на суму 111 327,51 грн. (З/П за лютий - березень 2014 року), № 21 від 08 травня 2014 року на суму 7 226,39 грн. (лікарняні за квітень 2014 року), № 145 від 13 травня 2014 року на суму 2 993,00 грн. (мат. допомога за травень 2014 року), № 24 від 21 травня 2014 року на суму 9 807,78 грн. (лікарняні за квітень 2014 року), № 184 від 27 травня 2014 року на суму 289,76 грн. (З/П за березень 2014 року), № 185 від 27 травня 2014 року на суму 148 885,16 грн. (З/П за березень 2014 року), № 204 від 27 травня 2014 року на суму 289,76 грн. (З/П за квітень 2014 року), № 205 від 27 травня 2014 року на суму 169 587,03 грн. (З/П за квітень 2014 року).

Крім того, листом Державного агентства автомобільних доріг України від 21 березня 2014 року № 11-12-29 (відповідь на лист № 15/444 від 18 березня 2014 року «Щодо виділення коштів на утримання установи») повідомлено позивача, що кошти державного бюджету за вказаним напрямом будуть виділені після затвердження паспорта бюджетної програми на 2014 рік.

11 квітня 2014 року, позивач знову звертався до Державного агентства автомобільних доріг України із листом № 15/653 із проханням посприяти у вирішенні проблемного питання щодо виділення коштів, що необхідні для виплати заробітної плати та єдиного соціального внеску за період з лютого по березень 2014 року.

У свою чергу, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя застосовано до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплаченого єдиного внеску у розмірі 30 632,24 грн. та нарахована пеня на суму недоїмки з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу у розмірі 6 994,35 грн., у зв'язку з чим податковим органом винесено рішення від 06 червня 2014 року № 0002541703.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Частина 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до приписів пункту 1 частини 1 статті 7 даного Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно вимог частини 5 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Таким чином, в контексті даних норм права, судом встановлено, що державна організація - Служба автомобільних доріг у Запорізькій області є розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів та перебуває в оперативному управлінні Державного агентства автомобільних доріг України.

Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону № 2464-VІ та розділі VI Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 р. за №1622/24154 (надалі - Інструкція №455)

У пункті 4.1 статті 4 Інструкції № 455 зазначено, що єдиний внесок нараховується на суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. (частина 8 статті 9 Закону № 2464-VІ).

Дані положення кореспондуються з підпунктом 4.3.6. пункту 4.3 Інструкції № 455, яким передбачено, що нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платником шляхом перерахування безготівкових коштів з його банківського рахунку не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом, є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплати незалежно від фінансового стану платника.

За нормами пункту 6.2 Інструкції № 455 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Так, відповідно до підпункту 7 пункту 4.3 Розділу ІV Інструкції № 455, платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 6 цього пункту, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.

Фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

При цьому, відповідно до пп. 6 п. 4.3 Розділу ІV цієї Інструкції, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

Відповідно до положень статті 25 Закону № 2464-VІ суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державну податкову та митну політику надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з лня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Зазначеним нормам законодавства відповідає положення Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.

Наведені норми права дають підстави вважати, що положення абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI, відповідно до якого сплата нарахованого єдиного внеску здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у двадцятиденний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку із неодержанням страхувальником цих коштів.

Суд зі змісту вищезазначених норм вбачає, що нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску, що сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця є винятковими випадками, оскільки згідно частиною 6 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування єдиного внеску зокрема за працівників (платників, зазначених у пункті 2 частини першої статті 4 цього Закону), здійснюється роботодавцями (платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону), до яких належить Служба автомобільних доріг України у Запорізькій області за рахунок сум, на які єдиний внесок нарахований, тобто за рахунок заробітної плати.

В свою чергу, оскільки фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, то згідно положень чинного законодавства Служба автомобільних доріг у Запорізькій області правомірно сплачувало єдиний внесок у період з лютого 2014 року по квітень 2014 року під час виплати заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум.

При винесенні рішення, судом враховано здійснення несвоєчасної сплати не з вини позивача, та що сума недоплати по єдиному внеску за лютий - квітень 2014 року, погашена в період з квітня по травень 2014 року, разом з виплатою заробітної плати за лютий - квітень 2014 року, що не заперечувалось представником відповідача під час розгляду справи, та підтверджується платіжними дорученнями за вказані періоди, копії яких наявні в матеріалах справи.

Аналізуючи вищевказані норми діючого законодавства України, з урахуванням наявності у позивача заборгованості по виплаті заробітної плати, суд приходить до висновку, що у відповідності до частини 2 статті 9 Закону № 2464, якою передбачено, зокрема, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу), позивачем відбувалась сплата єдиного внеску за квітень - травень 2014 року разом з виплатою заробітної плати за лютий - квітень 2014 року.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та зважаючи на те що.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, враховуючи вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09 вересня 2013 року та з огляду на встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що рішення № 002541703 від 06 червня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2, 4, 7-12, 14, 86, 94, 98, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 002541703 від 06 червня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області.

Судові витрати у розмірі 182,70 (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок) грн. присудити на користь Служби автомобільних доріг у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 25891336) з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.

Суддя Д.В. Татаринов.