Постанова № 40510424, 26.08.2014, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.08.2014
Номер справи
242/2448/14-а
Номер документу
40510424
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 242/2448/14-а

Провадження 2-а/242/161/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 26 серпня 2014 року Селидівський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., за участю представника позивача ОСОБА_1., представника відповідача Стельника Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області, за участю зацікавленої особи - Відокремленного підрозділу «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» - про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області протиправними та зобов,язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В позові та в уточненні до нього зазначив, що 16.02.2014 р. йому була призначена пенсія за віком згідно п.А ст..13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Отримавши пенсію і не погодившись з її розміром, він звернувся до відповідача за роз'ясненням. Згідно відповіді УПФУ в м.Селидове йому при призначенні пенсії не був врахований до страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії період з 01.03.2010 р. по 31.12.2010 р. та з 01.12.2013 р. по 28.04.2014 р., оскільки зацікавлена особа у зазначений період не сплатила єдиний внесок. Також підприємства, на яких працював позивач вже ліквідовані. Також відповідач не прийняв до уваги періоди роботи згідно трудової книжки та не застосував ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Просив дії УПФУ в м.Селидове щодо нарахування та призначення йому пенсії протиправними; зобов'язати відповідача зарахувати йому до страхового стажу роботу на підприємстві з 29.10.1990 р. по 17.10.1991 р. на підприємстві ТВЦ «Піраміда» та 21.10.1991 р. по 25.07.1992 р. МП «Топ»; зобов'язати УПФУ в м.Селидове здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за віком у відповідності до вимог ст..ст.40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії.

Позивач у судове засідання не з'явився, про день слухання справи повідомлявся належним чином. Надав заяву, в якій просив розглянути справу в його відсутності.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала заявлені вимоги та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФУ в м.Селидове та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст..13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з 16.02.2014 р., яка призначена відповідно до його особистого звернення. Згідно отриманих відомостей з системи персоніфікованого обліку відомостей від 17.03.2014 р. про сплату страхових внесків при призначенні пенсії період роботи з 01.03.2010 р. по 31.12.2010 р. та з 01.12.2013 р. по 28.04.2014 р. було враховано виключно на право при призначенні пенсії, що обумовлено несплатою страхових та єдиного внеску підприємством ДП «Селидіввугілля» в особі ВП «Шахта Україна». Вважає, що неможливість здійснення перерахунку позивачу викликана неправомірними діями з боку ВП «Шахта Україна» ДП «Селидіввугілля», а не порушенням вимог чинного законодавства з боку відповідача, тому УПФУ в м.Селдиове не повинно нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків страхувальниками. Крім того, ОСОБА_3 звернувся до УПФУ в м.Селидове із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. На період звернення із заявою страховий стаж позивача склав 21 рік 08 місяців 10 днів, в тому числі стаж підземної роботи за ст..13 Список 1, що дає право на призначення пенсії складає 14 років 00 місяців 18 днів. Наявність такого пільгового стажу обумовлена: не зарахуванням періоду роботи в Техніко-виробничому центрі Концерн «Піраміда» з 29.10.1990 р. по 17.10.1991 р., оскільки відсутні пільгові довідки, які підтверджують факт роботи в пільгових умовах; не зарахуванням періоду роботи в ТОВ Гірниче підприємство «ТОП» оскільки підприємство ліквідоване і зарахування періодів ліквідованих підприємств покладається на Комісії при головних управліннях ПФУ. Позивачем не надавалася до УПФУ в м.Селидове довідка, уточнююча пільговий характер роботи. Підстави підтвердження пільгового стажу покладені на Комісії, які утворюються при Головних управліннях ПФУ в Донецькій області. Позовні вимоги полягають у призначенні пенсії відповідно до ст..8 ЗУ «Про престижність шахтарської праці», але при цьому не вбачається обставини, у чому саме полягає порушення УПФУ в м.Селидове. Так, стаж пільгової роботи позивача складає 14 років 00 місяців 18 днів, тоді як для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про престижність шахтарської праці» позивачу необхідно мати 15 років пільгової роботи, на підставі чого у позивача відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за цими нормами. Як вбачається з довідок, наданих ДП «Селидіввугілля» в особі ВП «Шахта 1/3 Новогродівська» ОСОБА_3 на підприємстві «Піраміда» з 29.10.1990 р. по 17.10.1991 р. мав таку кількість спусків в шахту: жовтень 1991 р. - відомості відсутні; листопад 1990 р. - 20 спусків; грудень 1990 р. - 15 спусків; січень 1991 р. - 20 спусків; лютий 1991 р. - 18 спусків; березень 1991 р. - 12 спусків; квітень 1991 р. - 18 спусків; травень 1991 р. - 0 спусків; червень 1991 р. - 20 спусків; липень 1991 р. - 17 спусків; серпень 1991 р. - о спусків; вересень 1991 р. - 11 спусків; жовтень 1991 р. - 13 спусків. Згідно довідки ДП «Селидіввугілля» в особі ВП «Шахта Україна» містяться відомості, що ОСОБА_3 в якості робітника «ТОП» за період роботи з 21.10.1991 р. по 25.07.1992 р. мав таку кількість спусків до шахти «Україна»: жовтень 1991 р. - 7 спусків; листопад 1991 р. - 1991 р. - 15 спусків; грудень 1992 р. - 12 спусків; січень-лютий 1992 р. - відсутній табель; березень 1992 р. - 17 спусків; квітень 1992 р. - 14 спусків; травень 1992 р. - 13 спусків; червень 1992 р. - 5 спусків; липень 1992 р. - 0 спусків. Зазначені довідки також надають підстави про те, що підприємства, на яких працював позивач не мали власних робочих місць, що доводить їх неритмічну роботу та розповсюдження вимог п.6 Порядку № 383. Тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи - ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта «Україна» - у судове засідання не з'явився. Про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Селидове та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», яка була призначена з 16.02.2014 р. На момент звернення із заявою загальний страховий стаж позивача склав 21 р. 08 м. 10 д., стаж на пільгових умовах - 14 р. 00 міс. 18 днів. Період роботи з 01.03.2010 р. по 31.12.2010 р. та з 01.12.2013 р. по 28.04.2014 р. було враховано виключно на право при призначенні пенсії, що обумовлено несплатою страхових та єдиного внеску підприємством ДП «Селидіввугілля» в особі ВП «Шахта Україна». Також не були зараховані періоди роботи в Техніко-виробничому центрі Концерн «Піраміда» з 29.10.1990 р. по 17.10.1991 р., оскільки відсутні пільгові довідки, які підтверджують факт роботи в пільгових умовах; та в ТОВ Гірниче підприємство «ТОП» оскільки підприємство ліквідоване і зарахування періодів ліквідованих підприємств покладається на Комісії при головних управліннях ПФУ.

Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України включно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 цього Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхувальники (роботодавці) зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, на якому працює працівник.

Згідно ст..3 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом:

а) особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів*,- за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України; { Пункт "а" статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3284-12 від 17.06.93 }

Статтею 13 зазначеного Закону передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 ( 36-2003-п ) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Згідно ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п ), затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за

віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом про трудову діяльність є трудова книжка.

Відповідно до п.10 чинного Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Діюче пенсійне законодавство України не містить в своєму складі постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Судом встановлено, що відповідно до оформлених належним чином записів трудової книжки БТ - І № 5917101 позивач має стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці.

Згідно п. 10 оглядового листа ВАСУ від 14.08.2008 N 1406/100/13-08 „Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)" роз'яснено що: «статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637».

Згідно з п.1,2 Порядку проведення атестації робочих місць, за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ за № 442 від 01.08.1992 р., атестація проводиться на підприємствах незалежно від форм власності, де технологічний процес та сировина є потенційними джерелами шкідливих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником і працівником у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення. Ч.2 п.4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства.

Законодавством покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»

Позиція представника відповідача в частині безпідставності вимог позивача ґрунтується виключно на твердженні, що позивач не доказав що він має необхідні 15 років пільгової роботи.

З огляду на вищевказані норми пенсійного законодавства України, суд вважає цю позицію представника відповідача помилковою та такою, що не ґрунтується на вимогах закону, та спростовується наявними в справі документами.

На думку суду є очевидним і доказаним матеріалами справи (трудова книжка) той факт що у спірні періоди позивач був безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземнихроботах (в шахті).

Також суд вважає, що посилання представника відповідача на те, що підприємством, на якому працює позивач несвоєчасно сплачуються страхові внески, є безпідставними, оскільки із заробітної плати позивача щомісячно утримуються суми страхових внесків і він не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов»язків підприємством, на якому працює, тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Суд приходить до висновку, що в даній конкретній справі по належним чином оформленим записам трудової книжки відповідач мав реальну можливість визначити не тільки загальний стаж роботи позивача, але й встановити відомості, які надають позивачу право на пенсію на пільгових умовах.

На думку суду вказане свідчить про обмеження відповідачем трудових прав позивача, які пов'язані з його роботою в особливих умовах - з повним робочим днем в шахті, на роботахза списком № 1робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, що є не припустимим.

Що стосується вимог позивача щодо зобов'язання УПФУ в м.Селидове здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком у відповідності до вимог ст. 40,42 ЗУ «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», застосувавши ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії, то суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки перерахунок пенсій у зв»язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ч. 4 ст.42 вищевказаного закону, та передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати(доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до ч.1 ст.58 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, призначення і виплата пенсії є виключною компетенцією відповідача і не може бути зобов'язанням за рішенням суду.

Статтею 11 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки вразі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Враховуючи викладене, суд користується даним принципом адміністративного судочинства у зв»язку з чим вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково: визнати дії УПФУ в м.Селидове щодо нарахування та призначення пенсії ОСОБА_3 протиправними; зобов'язати відповідача зарахувати йому до страхового стажу роботу на підприємстві з 29.10.1990 р. по 17.10.1991 р. на підприємстві ТВЦ «Піраміда» та 21.10.1991 р. по 25.07.1992 р. МП «Топ»; зобов'язати УПФУ в м.Селидове здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за віком з урахуванням зазначених періодів роботи.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 88, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області протиправними та зобов,язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області щодо нарахування та призначення пенсії ОСОБА_3 протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_3 періоди роботи на підприємстві ТВЦ «Піраміда» з 29.10.1990 р. по 17.10.1991 р. та з 21.10.1991 р. по 25.07.1992 р. на підприємстві МП «Топ».

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії за віком з урахуванням зазначених періодів роботи.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до апеляційного адміністративного суду через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя