ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Діброва О.В.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"03" вересня 2014 р. Справа № 284/603/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області на постанову Народицького районного суду Житомирської області від "07" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, третя особа управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 07 липня 2014 року позов задоволено. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закону №796-ХІІ), на неї та її неповнолітню дочку: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що дорівнює 50% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік", кожному, щомісячно, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.
Зобов'язано територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести ОСОБА_3 донарахування доплати до заробітної плати (ст.39 Закону №796-ХІІ) за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області повернуто особі, яка її подала, тому постанова в частині проведення перерахунку і виплати доплати згідно ст.37 Закону №796-ХІІ судом апеляційної інстанції не перевіряється.
В апеляційних скаргах територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області та управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просять вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши доводи апеляційних скарг та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що вони не підлягають до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 відноситься до категорії осіб, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, працює в Народицькому районному суді Житомирської області, що розташований на території зони безумовного відселення, в спірний період їй виплачувалась доплата до заробітної плати, передбачена ст.39 Закону №796-ХІІ, проте у розмірі, визначеному постановою КМУ.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст.39 Закону №796-ХІІ громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати, гарантованого відселення - дві мінімальні заробітні плати, посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом № 796-XII, визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.
Суд вірно зазначив, що в спірний період норма статті 39 Закону №796-ХІІ не скасована та не зупинена, а тому підлягає застосуванню.
Крім того, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону), у вказаний період не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру доплати застосуванню підлягає саме ст. 39 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ від 26.07.1996 р. за №836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Згідно із п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, соціальні виплати за ст.39 Закону №796-ХІІ проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Відтак, саме на відповідачів покладено обов'язок по нарахуванню і виплаті доплати, передбаченої ст.39 Закону №796-ХІІ.
Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира і територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Народицького районного суду Житомирської області від "07" липня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 136,смт.Народичі,Народицький район, Житомирська область,11400 Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області майдан Соборний, 1,м.Житомир,10014
4-третій особі: Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира - вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014,