Ухвала суду № 40498718, 12.09.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2014
Номер справи
808/5653/14
Номер документу
40498718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

12 вересня 2014 року Справа № 808/5653/14 м. Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Лілія Яковлівна, перевіривши матеріали адміністративного позову

за позовною заявою: Фізичної особи ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до відповідача: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, м. Запоріжжя

про: визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень,

та виконання вимог ст.ст. 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВСТАНОВИВ:

09.09.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати дії відповідача щодо складання податкових повідомлень-рішень протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 10.07.2014 №№ 1693-15, 1692-15, 1688-15, 1696-15, 1695-15, 1689-15, 1694-15, 1691-15, 1690-15 та від 29.08.2014 № 1802-15.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Статтею 106 КАС України передбачені обов'язкові вимоги до позовної заяви.

Суд вважає, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Зокрема, в адміністративному позові зазначено, що Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області листом від 29.08.2014 № 2099/0829/1501/208 на адресу позивача направлено податкове повідомлення-рішення від 29.08.2014 № 1802-15, яким визначено зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на суму 1 980,78 грн. Позивач, серед іншого, просить суд скасувати вищезазначене податкове повідомлення-рішення.

Однак, при перевірці матеріалів адміністративного позову судом з'ясовано, що позивачем не додано до позовної заяви податкового повідомлення рішення від 29.08.2014 № 1802-15. Суд звертає увагу на те, що дане податкове повідомлення-рішення зазначено позивачем в переліку додатків до адміністративного позову (додаток № 1 до позову).

Крім того, в матеріалах адміністративного позову відсутня копія виписки з ЄДР про реєстрацію ОСОБА_2 (додаток № 13 до позову), про що Запорізьким окружним адміністративним судом 09.09.2014 складено акт № 83 про нестачу матеріалів або недоліки у формуванні справи, яким засвідчено факт того, що при отриманні адміністративного позову від Фізичної особи ОСОБА_1 виявлено відсутність додатків, а саме копії податкового повідомлення рішення від 29.08.2014 № 1802-15 та виписки з ЄДР про реєстрацію ОСОБА_2, як для суду, так і для відповідача по справі.

Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України встановлено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Правові засади справляння судового збору, коло платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції чинній на момент підписання та надходження адміністративного позову до суду - далі Закон України № 3674-VI).

Як встановлено ч. 1 ст. 3 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Зокрема, відповідно до приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 1 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі - 1218 гривень.

Отже, з 01.01.2014 мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1827,00 грн., максимальний - 4872,00 грн., за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 73,08 грн.

Частиною 3 ст. 4 Закону України № 3674-VI визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної або відхиленої частини вимоги.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна физичної чи юридичної особи. Відповідно, оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного фізичній чи юридичній особі майна. За практикою Європейського суду з прав людини, вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.

З огляду на викладене, до адміністративних позовів майнового характеру належать вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій, тощо.

Таким чином, звернені до суду позовні вимоги безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, вважаються майновими.

Згідно прохальної частини позовних вимог, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо складання податкових повідомлень-рішень та скасувати податкові повідомлення-рішення.

Тобто, виходячи з предмету заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов Фізичної особи ОСОБА_1 містить вимоги з ознаками як майнового так і не немайнового характеру.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України № 3674-VI, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Таким чином, позивачем має бути сплачено судовий збір в розмірі та порядку, встановленому Законом України № 3674-VI для подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового та немайнового характеру.

Відтак, розмір судового збору, який повинен сплачуватися позивачем при зверненні до адміністративного суду з вимогою про визнання дій відповідача протиправними становить 73,08 грн. та за скасування податкових повідомлень-рішень - 1827,00 грн. (відповідно до приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI), а з урахуванням вимог ч. 3 ст. 4 Закону України № 3674-VI, позивач при зверненні до суду із такою вимогою повинен сплатити 10 % від зазначеної суми, тобто - 182,70 грн.

Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивач повинен був сплатити судовий збір в розмірі 255,78 грн. (з яких 73,08 грн. за немайнові вимоги та 182,70 грн. - за вимоги майнового характеру).

З матеріалів адміністративного позову, судом встановлено, що відповідно до квитанції від 08.09.2014 № 1810043 позивачем сплачено судовий збір в сумі 243,60 (двісті сорок три гривні 60 коп.) грн.

Тобто, це свідчить про те, що позивачем сплачено судовий збір не в повному обсязі.

Також, ч. 4 ст. 106 КАС України передбачено, що позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

Всупереч вимогам вищевказаної норми, позивачем в адміністративному позові не зазначено дати підписання позовної заяви.

Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

З огляду на викладені обставини, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання позивачем до суду доказів в обґрунтування заявлених позовних вимог, а саме податкового повідомлення рішення від 29.08.2014 № 1802-15, виписки з ЄДР про реєстрацію ОСОБА_2 (та їх копій для відповідача по справі), а у разі відсутності даних доказів письмово про це зазначити; доказів сплати суми судового збору в розмірі, що не вистачає та визначеному Законом України № 3674-VI для подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового та немайнового характеру, а саме в розмірі 12,18 (12 гривень 18 коп.) грн., шляхом перерахування коштів через установи банків чи відділення зв'язку на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області, р/р №31215206784006, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, за позовом «_______» (найменування позивача, ідентифікаційний код), Запорізький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35450335; уточненого адміністративного позову із зазначенням дати підписання позивачем позовної заяви (у двох примірниках).

При усуненні недоліків позовної заяви позивачу необхідно враховувати вимоги п. 4 «Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 1149 від 12.12.2007.

Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Фізичної особи ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.

Надати Фізичній особі ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 02 жовтня 2014 року .

Фізичній особі ОСОБА_1 у строк, встановлений судом для усунення недоліків позовної заяви, надати суду:

- докази в обґрунтування заявлених позовних вимог, а саме податкового повідомлення рішення від 29.08.2014 № 1802-15, виписки з ЄДР про реєстрацію ОСОБА_2 (та їх копій для відповідача по справі), а у разі відсутності даних доказів письмово про це зазначити;

- докази сплати суми судового збору в розмірі, що не вистачає, з урахуванням вимог викладених в мотивувальній частині даної ухвали;

- уточнений адміністративний позов із зазначенням дати підписання позивачем позовної заяви (у двох примірниках).

Роз'яснити позивачу, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Копію цієї ухвали надіслати позивачу, для виконання.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Я. Максименко