КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 758/1047/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Богінкевич С.М.
Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 серпня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б., Романчук О.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Подільського районного суду м. Києва від 09.04.13р. у справі №758/1047/13-а за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А0515, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача-1 надати довідку з перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру премії з 05.11.2010 р. та у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 13.08.2012 р., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії та виплатити несплачену її частину з урахуванням премії, надбавок, а саме: з 01.05.10р. з урахуванням розміру премії 25 відсотків місячного грошового забезпечення; з 01.01.11р. з урахуванням розміру премії 30 відсотків місячного грошового забезпечення; з 01.06.11р. з урахуванням розміру премії 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 13.08.12р. з урахуванням надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавками за вислугу років; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, у розмірі 50 відсотків посадового окладу.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 09.04.13р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального права та винести нову про задоволення адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням надбавок та премій.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Колегією суддів встановлено, що згідно виписки з наказу Міністра оборони України від 26.01.94р. №084 позивача звільнено з посади старшого помічника оперативного напряму військової частини А0295 (правонаступник військова частина А0515) за п.п. «б» п. 65.
Позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку з прийняттям Міністерством оборони України наказу від 13.08.12р. № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України»», яким прирівняно займану позивачем до звільнення посаду до посади офіцера військової частини А0515, яка є такою, на яку покладено здійснення розвідувальної роботи та згідно п. 5 Постанови №1294 передбачені надбавки, позивач звернувся до відповідача - 1 з заявою про надання довідки для перерахунку пенсії.
За результатом розгляду заяви позивача, відповідач-1 листом від 29.10.12р. №222/4/1586 повідомив позивача про відсутність правових підстав для такого перерахунку. Підставою для відмови слугувала відсутність рішень Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92р. № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.08р. (далі - Порядок).
У відповідності до п. 5 Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 постанови N 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Така правова позиція узгоджується з позицією Верхового Суду України, викладеною у постановах Верховного Суду України від 16.01.13р. та від 15.10.13р. у справі №21-315а13.
Так, з прийняттям Міністерством оборони України наказу від 13.08.12р. № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України»» позивач здобув право на такі види грошового забезпечення, як: надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавками за вислугу років; надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, у розмірі 50 відсотків посадового окладу.
Таким чином, відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на час звільнення його з військової служби, шляхом встановлення вказаних надбавок, а відтак колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача-1 надати довідку з перерахунку пенсії у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Разом з тим, не підлягає до задоволення позовна вимога в частині врахування при перерахунку пенсії розміру премії, з огляду на те, що премія, підлягає виплаті лише протягом встановленого проміжку часу, а тому не має постійного характеру і включення її розміру до грошового забезпечення при обчисленні пенсії не є можливим.
Такий висновок узгоджується з постановою Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року у справі № 21-5а13 з аналогічних правовідносин.
За правилами частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
За таких обставин, підстав для задоволення позову у цій частині не має.
Також колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача-2 провести перерахунок пенсії та виплатити несплачену її частину з урахуванням премії, надбавок, оскільки такі вимоги є передчасними, з огляду на те, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки виданої відповідною військовою частиною з зазначенням у ній розміру премій та надбавок, в даному випадку така довідка до ГУПФУ у м. Києві не подавалась, а тому відмова з перерахунку позивачу пенсії відсутня.
Відповідно до пунктів 1, 4 ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, колегія суду дійшла висновку про скасування постанови Подільського районного суду м. Києва від 09.04.13р. у справі №758/1047/13-а та ухвалення нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст.195, 197, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Подільського районного суду м. Києва від 09.04.13р. у справі №758/1047/13-а - задовольнити частково.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 09.04.13р. у справі №758/1047/13-а - скасувати та прийти нову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Військову частини А0515 надати ОСОБА_2 довідку з перерахунку пенсії, з врахуванням у ній розмірів надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Глущенко Я.Б.
Романчук О.М.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Романчук О.М
Глущенко Я.Б.