Постанова № 40495611, 03.09.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2014
Номер справи
820/10226/14
Номер документу
40495611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

03 вересня 2014 р. № 820/10226/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,

за участі:

представника відповідача - Маховицького М.Є.,

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточнень, наказ ГУМВС України в Харківській області від 26.02.2014 року № 42 о/о та наказ ГУМВС України в Харківській області від 14.02.2014 року за № 114, в частині звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_2 скасувати; поновити ОСОБА_2 на займаній посаді.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає дії відповідача по звільненню ОСОБА_2 протиправними та такими, що порушують його права, а оскаржувані накази такими, що підлягають скасуванню.

Протокольною ухвалою суду позивачу було поновлено пропущений строк для звернення з позовною заявою до суду.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив суд відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Судом встановлено, що начальнику ДКЗ МВС України 28.11.2013 року надійшла довідка про причетність до скоєння кримінального правопорушення окремих працівників ГУМВС України в Харківській області, серед яких і ОСОБА_2 (а.с.127).

На підставі цього начальником ГУ МВС України в Харківській області було прийнято наказ від 06.12.2013 року №1029 "Про призначення службового розслідування за фактом повідомлення міліціонеру БМОП "Беркут" Соколову Л.М. та міліціонеру СБСМ "Грифон" ОСОБА_2 про підозру в учиненні ними кримінальних правопорушень" (а.с.46), строк якого 27.12.2013 року було продовжено начальником ГУМВС України в Харківській області на підставі рапорту інспектора ВІОС УКЗ ГУМВС України в Харківській області (а.с.126).

14.01.2014 року наказом начальника №11 о/с ОСОБА_2 було відсторонено від посади строком до 17.03.2014 року (а.с.42).

За наслідками проведення службового розслідування було складено висновок службового розслідування за фактом повідомлення міліціонеру БМОП "Беркут" Соколову Л.М. та міліціонеру СБСМ "Грифон" ГУМВС в області ОСОБА_2 про підозру в учиненні ними кримінальних правопорушень від 04.02.2014 року, за результатами якого позивача, за порушення службової дисципліни, що виразились у порушенні своїх функціональних обов'язків, вимог ст.7 Дисциплінарного статуту ОВС України, п.п.2.2, 3.2 розділу ІІІ Правил поведінки та професійної етики осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, затверджених наказом МВС України від 22.02.2012 року №155 було вирішено звільнити з органів внутрішніх справ України (а.с.54-64).

14.02.2014 року начальником ГУМВС України в Харківській області було прийнято наказ "Про порушення службової дисципліни працівниками СБСМ "Грифон" та БМОП "Беркут" ГУМВС України в Харківській області та покарання винних" №114, відповідно до якого ОСОБА_2 за порушення службової дисципліни, що виразились у порушенні своїх функціональних обов'язків, вимог ст.7 Дисциплінарного статуту ОВС України, п.п.2.2, 3.2 розділу ІІІ Правил поведінки та професійної етики осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, затверджених наказом МВС України від 22.02.2012 року №155 було вирішено звільнити з органів внутрішніх справ України (а.с.65-74).

На підставі цього 26.02.2014 року позивача наказом №42 о/с було звільнено згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України в запас Збройних сил за ст.63 п. "Є" (за порушення дисципліни) (а.с.75).

Проте, суд не може погодитись із такими діями відповідача, виходячи з такого.

Відповідно до п.2.1 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 12.03.2013 року № 230, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2013 року за № 541/23073 (далі - Інструкція), підставами для проведення службового розслідування є порушення особами РНС службової дисципліни, у тому числі скоєння кримінальних або адміністративних правопорушень, знищення або втрата службових документів, доручених або охоронюваних матеріальних цінностей, вчинення особами РНС діянь, які порушують права і свободи громадян, службову дисципліну, інші події, пов'язані із загибеллю (смертю) осіб РНС чи їх травмуванням (пораненням), а також події, які сталися за участю осіб РНС і можуть викликати суспільний резонанс.

Згідно з п.5.1 Інструкції службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності за мотивованим рапортом (доповідною запискою) виконавця або голови комісії визначений строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.

Відповідно до вимог п.5.2-5.4 Інструкції початок службового розслідування визначається датою видання наказу про його призначення. Завершення службового розслідування визначається датою затвердження начальником, який призначив службове розслідування, висновку за результатами службового розслідування (далі - висновок службового розслідування). Якщо вину особи РНС повністю доведено, начальник приймає рішення про її притягнення до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ. Оголошувати дисциплінарне стягнення особі начальницького складу в присутності його підлеглих заборонено. Зміст наказу доводиться до відома особи РНС, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис. У разі звільнення з посади або звільнення з органів внутрішніх справ особі рядового або начальницького складу видається витяг з наказу. Особа РНС, стосовно якої проводилось службове розслідування, має право оскаржити рішення щодо накладення на нього дисциплінарного стягнення у порядку, визначеному законодавством України.

Вимогами п.7.1-7.5 Інструкції передбачено, що особа РНС, щодо якої проводиться службове розслідування, може бути відсторонена від виконання службових обов'язків за займаною посадою зі збереженням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавок за вислугу років та безперервну службу, інших надбавок і виплат. Рішення про відсторонення особи РНС від посади можуть приймати начальники, яким надано право прийняття на службу або призначення цієї особи на посаду, шляхом видання письмового наказу. Тривалість відсторонення від виконання службових обов'язків за посадою не повинна перевищувати часу, передбаченого для проведення службового розслідування. Особа РНС може бути відсторонена від посади в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України. Питання про виплату грошового забезпечення особі РНС, відстороненій від посади в порядку, установленому Кримінальним процесуальним кодексом України, а також стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою, вирішується відповідно до законодавства.

Згідно зі ст. 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року N 3460-IV, службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України. Службова дисципліна в органах внутрішніх справ досягається: створенням належних умов проходження служби особами рядового і начальницького складу; набуттям високого рівня професіоналізму; забезпеченням гласності та об'єктивності під час проведення оцінки результатів службової діяльності; дотриманням законності і статутного порядку; повсякденною вимогливістю начальників до підлеглих, постійною турботою про них, виявленням поваги до їх особистої гідності; вихованням в осіб рядового і начальницького складу високих оральних і ділових якостей; забезпеченням соціальної справедливості та високого рівня соціально-правового захисту; умілим поєднанням і правильним застосуванням заходів переконання, примусу, дисциплінарного та громадського впливу; належним виконанням умов контракту про проходження служби.

Відповідно до статті 2 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

Статтею 5 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Особи рядового і начальницького складу, яких в установленому законодавством порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або матеріальної відповідальності, водночас можуть нести і дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Особи рядового і начальницького складу не несуть дисциплінарної відповідальності в разі, якщо шкода завдана правомірними діями внаслідок сумлінного виконання наказу начальника або виправданого за конкретних умов службового ризику.

Відповідно до статті 6 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України облік заохочень і дисциплінарних стягнень, що застосовуються що осіб рядового і начальницького складу, ведуть підрозділи по роботі з персоналом органів внутрішніх справ на підставі відповідних наказів. Відомості про заохочення та дисциплінарні стягнення, застосовані до осіб рядового і начальницького складу, заносяться в місячний строк до особових справ цих осіб із зазначенням таких даних: хто, коли та на якій підставі застосував заохочення або наклав дисциплінарне стягнення; номер і дата наказу про заохочення або накладення дисциплінарного стягнення, відмітка про ознайомлення з наказом та інформація про те, чи не оскаржувався наказ про накладення дисциплінарного стягнення (а в разі оскарження - яке рішення прийнято, ким і коли); номер і дата наказу про зняття дисциплінарного стягнення або відмітка про закінчення строку його дії. Форма та порядок ведення особових справ осіб рядового і начальницького складу затверджуються міністром внутрішніх справ України.

Відповідно до статті 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: усне зауваження; зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну посадову відповідність; звільнення з посади; пониження в спеціальному званні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ.

Згідно з вимогами статті 14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей термін може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць. Забороняється проводити службове розслідування особам, які є підлеглими порушника, а також особам - співучасникам проступку або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника порушника. Порядок проведення службового розслідування встановлюється міністром внутрішніх справ України. Перед накладенням дисциплінарного стягнення начальник або особа, яка проводить службове розслідування, повинні зажадати від порушника надання письмового пояснення. Небажання порушника надавати пояснення не перешкоджає накладенню дисциплінарного стягнення. Про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ. Оголошувати дисциплінарне стягнення особі начальницького складу в присутності його підлеглих заборонено. Зміст наказу доводиться до відома особи рядового або начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис. У разі звільнення з посади або звільнення з органів внутрішніх справ особі рядового або начальницького складу видається витяг з наказу. За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення. У разі порушення службової дисципліни кількома особами дисциплінарне стягнення накладається на кожного окремо. При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо. У разі вчинення незначного порушення службової дисципліни начальник може обмежитись усним попередженням особи рядового або начальницького складу щодо необхідності суворого додержання службової дисципліни. У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб рядового і начальницького складу, які мають дисциплінарне стягнення і знову допустили порушення службової дисципліни, дисциплінарне стягнення, що накладається, має бути більш суворим, ніж попереднє. У разі повторного вчинення особою рядового або начальницького складу незначного проступку з урахуванням його нетяжкості, сумлінного ставлення цієї особи до виконання службових обов'язків, нетривалого перебування на посаді (до шести місяців) та з інших поважних причин начальник може обмежитися раніше накладеним на таку особу дисциплінарним стягненням. Дисциплінарні стягнення у вигляді пониження в спеціальному званні на один ступінь на осіб, які мають перші спеціальні звання, і звільнення з посади на осіб, які обіймають посади найнижчого рівня, не накладаються.

Звільнення осіб рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ як вид стягнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.

З аналізу зазначених норм закону вбачається, що звільнення з органів внутрішніх справ є крайнім заходом дисциплінарного впливу.

Судом оглянуто послужний список ОСОБА_2, відповідно до якого останній має 2 заохочення, а саме: почесну грамоту начальника Головного управління та 600 грн. за сумлінне виконання службових обов'язків, та жодного дисциплінарного стягнення.

Щодо причетності ОСОБА_2 до кримінального правопорушення, суд зазначає, що відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача крайній захід дисциплінарного впливу - звільнення з органів внутрішніх справ, оскільки позивач має два заохочення та жодного стягнення, а його вина у вчиненні кримінального правопорушення не встановлена обвинувальним вироком суду. Тому, звільнення ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ суд вважає передчасним та необгрунтованим.

Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Оскільки відповідачем не доведено, що звільняючи ОСОБА_2 за порушення трудової дисципліни, він діяв правомірно, суд знаходить достатньо підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному.

Скасувати наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 14.02.2014 року за №114 в частині звільнення (у порядку дисциплінарного стягнення) старшого сержанта міліції ОСОБА_2 з посади міліціонера відділення № 2 взводу № 1 роти № 1 СБСМ "Грифон" Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Скасувати наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 26.02.2014 року № 42 о/с в частині звільнення з органів внутрішніх справ старшого сержанта міліції ОСОБА_2 з посади міліціонера відділення № 2 взводу № 1 роти № 1 СБСМ "Грифон" Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Поновити ОСОБА_2 на службі в органах внутрішніх справ на посаді міліціонера відділення № 2 взводу № 1 роти № 1 СБСМ "Грифон" Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Постанова суду в частині поновлення на роботі підлягає негайному виконанню..

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 05.09.2014 року.

Суддя Н.А. Полях