Постанова № 40495065, 28.08.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2014
Номер справи
818/2053/14
Номер документу
40495065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 серпня 2014 р. 16:36 Справа №818/2053/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

представника позивача - Шамоніна Є.О.,

представника відповідача 1 - Дмитрієвої М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторозапчастина" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Роменський завод "Тракторозапчастина" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - відповідач 1), Головного управління державного казначейства України в Сумській області (далі - відповідач 2), в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (а.с. 193-194, т. 1), просить стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 274 701 грн. 00 коп.

Уточнені позовні вимоги мотивовані тим, що ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» має підтверджену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 274 701, 00 грн. згідно поданих декларацій з податку на додану вартість, а саме: за січень 2014 року в сумі 399 274,00 грн., за лютий 2014 року в сумі 602 978,00 грн. та за березень 2014 року в сумі 272 449,00 грн.

Позивач звертався до відповідача 1 листом від 03.07.2014 № 16431/07 з проханням надати причини не відшкодування податку на додану вартість. Відповідач 1 надав відповідь листом від 11.07.2014 № 4294, в якому підтвердив наявність невідшкодованої суми податку на додану вартість та не пояснив причин невідшкодування ПДВ.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. У письмовому запереченні, поданому до суду зазначив, що позивач з жовтня 2013 року щомісячно заявляє до відшкодування ПДВ з бюджету в зв'язку з проведенням експортних операцій з реалізації продукції власного виробництва (тракторних запчастин).

Відповідачем, відповідно до вимог пункту 10 Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ в розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування, затвердженого наказом ДПС України від 06.11.2012 № 991, підтверджені по ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» суми бюджетного відшкодування ПДВ щомісячно включалися до Інформації про можливі обсяги відшкодування ПДВ та направлялися до Головного управління Міндоходів у Сумській області для подальшого погодження у Міністерстві доходів і зборів України.

На даний час, заявлена в позовній заяві невідшкодована сума ПДВ в розмірі 2278551, 42 грн. зменшилася на суму 1003849, 42 грн. в зв'язку з відшкодуванням 849, 42 грн. на розрахунковий рахунок ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» згідно висновку від 28.07.2014 № 1161-20 та відшкодуванням 1003000, 00 грн. шляхом оформлення облігаціями внутрішньої державної позики згідно висновку від 28.07.2014 № 1.

Залишок невідшкодованих сум ПДВ в розмірі 1 274 701, 00 грн. у тому числі за січень 2014 року в сумі 399274,00 грн., за лютий 2014 року в сумі 602979,00 грн., за березень 2014 року в сумі 272449, 00 грн. у встановлені строки включено до можливих обсягів відшкодування, інформацію про які направлено до Головного управління Міндоходів у Сумській області для подальшого погодження у Міністерстві доходів і зборів України.

Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, про день, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що до повноважень ГУДКУ в Сумській області не належить відшкодування ПДВ.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

19.02.2014 ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» подало до Роменської ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за січень 2014 року з зазначенням загальної суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, в сумі 669 456 грн. (а.с. 29-37, т. 1).

Роменською ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за січень 2014 року, за результатами якої був складений акт від 14.04.2014 № 183/151/00235890 (а.с. 8-27, т. 1), яким встановлено завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2014 року на 750, 00 грн.

Як зазначив у судовому засіданні представник позивача та підтвердив представник відповідача 1, невідшкодованою залишилась підтверджена сума бюджетного відшкодування згідно податкової декларації за січень 2014 року у розмірі 399 274, 00 грн.

19.03.2014 ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» подало до Роменської ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за лютий 2014 року з зазначенням загальної суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, в сумі 602 979 грн. (а.с. 59-67, т. 1).

Роменською ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2014 року, за результатами якої складено довідку від 14.05.2014 № 216/151/00235890 (а.с. 39-57, т. 1), якою підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2014 року у розмірі 602 979, 00 грн.

18.04.2014 ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» подало до Роменської ОДПІ декларацію з податку на додану вартість за березень 2014 року з зазначенням загальної суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету шляхом перерахування на розрахунковий рахунок, в сумі 272 449 грн. (а.с. 95-102, т. 1).

Роменською ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень 2014 року, за результатами якої складено довідку від 12.06.2014 № 263/151/00235890 (а.с. 69-93, т. 1), якою підтверджено суму бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2014 року у розмірі 272 449, 00 грн.

На підтвердження реальності здійснення експортних господарських операцій з реалізації продукції власного виробництва (тракторних запчастин) у перевіряємий період, позивач надав копії договорів поставки, платіжних доручень, рахунків, податкових накладних, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, вантажно-митних декларацій (а.с. 195-250, т. 1, а.с. 1-61, т. 2).

Як зазначив в судовому засіданні представник відповідача 1, залишок невідшкодованих сум ПДВ у загальному розмірі 1 274 701, 00 грн. у тому числі за січень 2014 року в сумі 399274,00 грн., за лютий 2014 року в сумі 602979,00 грн., за березень 2014 року в сумі 272449, 00 грн. у встановлені строки включено до можливих обсягів відшкодування, інформацію про які направлено до Головного управління Міндоходів у Сумській області для подальшого погодження у Міністерстві доходів і зборів України.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України.

Згідно із п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до п. 200.8 ст. 200 ПК України до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Згідно із п. 200.8 ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.).

Відповідно до п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Згідно із п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України закріплено, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Згідно із п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Отже, вказаними нормами права, зокрема, визначено час набуття статусу бюджетної заборгованості суми, заявленою до бюджетного відшкодування. У тому числі, такий статус сума, заявлена до бюджетного відшкодування, набуває після закінчення процедури судового оскарження.

Таким чином, суд вважає встановленим факт не виконання відповідачем обов'язку, передбаченого п. 200.15 ст. 200 ПК України, що фактично позбавляє позивача права на бюджетне відшкодування за січень, лютий та березень 2014 року на загальну суму 1 274 701, 00 грн.

За таких обставин, позовні вимоги ПАТ «Роменський завод «Тракторозапчастина» щодо стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 274 701, 00 грн. визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, суд виходить з того, що правовідносини щодо повернення з бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) з підстав, передбачених законом, виникає між платником податків, зборів (обов'язкових платежів) та державою в особі відповідного органу державної податкової служби, на який згідно із вимогами Податкового кодексу України покладені повноваження по здійсненню контролю за своєчасною та правильною сплатою до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів), та відповідного територіального органу Державного казначейства України з огляду на запроваджену Бюджетним кодексом України казначейську форму обслуговування Державного бюджету.

Статтею 48 Бюджетного кодексу України в Україні передбачено, що застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету. Зміст статті 25 Бюджетного кодексу України свідчить, що Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування. Відповідно до п. 4 ч. 5 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011, казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторозапчастина" до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість - задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області (код ЄДРПОУ 37970404) на користь Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторозапчастина" (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 2 В, ідентифікаційний код 00235890, розрахунковий рахунок № 2600101215457 в СВ ЦФ ПАТ "Кредобанк" м. Суми, МФО 325365) суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 274 701 (один мільйон двісті сімдесят чотири тисячі сімсот одна) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторозапчастина" (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 2 В, ідентифікаційний код 00235890, розрахунковий рахунок № 2600101215457 в СВ ЦФ ПАТ "Кредобанк" м. Суми, МФО 325365) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 02.09.2014.