ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2014 року № 813/5460/14
Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кам’янка-Бузькому районі Головного управління Міндоходів у Львівській області до Кам’янка-Бузької районної організації Української народної партії про припинення підприємницької діяльності, -
в с т а н о в и в :
Державна податкова інспекція у Кам’янка-Бузькому районі Головного управління Міндоходів у Львівській області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кам’янка-Бузької районної організації Української народної партії про припинення юридичної особи.
Справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Ухвалою про відкриття скороченого провадження від 05 серпня 2014 року відповідачу було надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для подання заперечення. У вказаний строк відповідачем не було подано заперечення на адміністративний позов та заяви про визнання позову.
Давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Встановлено, що Кам’янка-Бузька районна організацію Української народної партії зареєстровано Кам’янка-Бузькою районною державною адміністрацією 29.01.2001 року та взято на облік платника податків у ДПІ у Кам’янка-Бузькому районі 22.04.2004 року.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач за своєю організаційно-правовою формою господарювання є політичною партією, яка згідно із правовим статусом є неприбутковою організацією.
Статтею 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" №2365-ІІІ від 05.04.2001 року політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України ( 23 Закону "Про політичні партії в Україні").
Слід зазначити, що з врахуванням положень Закону України "Про громадські об"єднання" політична партія є одним з видів громадського об"єднання.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 25 вказаного закону припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється:
1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого громадського об'єднання такого самого статусу;
2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Припинення діяльності громадського об'єднання зі статусом юридичної особи має наслідком припинення цієї юридичної особи у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-VI від 15.05.2003, який є спеціальним законом з питань державної реєстрації, припинення суб'єктів підприємницької діяльності.
За правилом, встановленим частиною першою статті 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Частина друга цієї норми містить застереження про можливість встановлення законом особливостей державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
З огляду на викладене норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" є загальними відносно спеціальних норм Законів України "Про громадські об'єднання" та "Про політичні партії в Україні", які регулюють питання реєстрації громадського об'єднання, їх ліквідації, ліквідації (саморозпуску) політичної партії і не суперечать загальним нормам.
Із положень ч.1 ст.33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вбачається, що юридична особа припиняється, зокрема за судовим рішенням.
Згідно з ч.2 ст.38 вказаного закону підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
На думку суду, підстави припинення юридичної особи, визначені статтею 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", є незалежними від випадків ліквідації громадського об'єднання, ліквідації (саморозпуску) політичної партії.
З’ясуванням наявних у справі доказів судом встановлено, що впродовж останнього календарного року відповідач у встановленому порядку перед державним податковим органом не звітувався, податкові декларації, звіти та інші документи, пов’язані з обчисленням та сплатою податків, не подавав.
Вказаним відповідач як платник податків порушив приписи п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України (згідно з якою платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів ), а також приписи п.1.3 Порядку складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 31.01.2011 N 56, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2011 р. за N192/18930 ( згідно з яким податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій складається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 31.01.2011 N 56, та подається неприбутковою установою, організацією, їх відокремленими підрозділами (далі - неприбуткові організації) за кожний звітний (податковий) період ).
У відповідача немає заборгованості по сплаті внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування, податках, зборах, інших обов’язкових платежах до бюджетів та державних цільових фондів, про що свідчать відповідні довідки наявні в матеріалах справи.
Як вже зазначалось, у даній справі з позовом про припинення юридичної особи (політичної партії ) саме у зв’язку з неподанням звіту протягом року звернулась Державна податкова інспекція.
Згідно з пп. 20.1.37. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України у випадках, встановлених законом, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб’єктів господарювання.
Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Суд вважає, що контролюючий орган з врахуванням норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" має право звертатися до адміністративного суду з позовом про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, оскільки ст.38 цього закону не містить імперативного застереження щодо кола осіб, які мають право звернутися до суду з позовом про припинення юридичної особи з підстави, зокрема неподання нею документів фінансової звітності протягом року, а подання такого позову органом державної податкової служби обумовлено виконанням покладеного на нього законом обов'язку щодо аналізу причин і оцінки даних про факти порушень податкового законодавства, що нерозривно пов'язано з набуттям платником податків цивільної правосуб'єктності.
Враховуючи вищенаведене, на думку суду, органи податкової служби наділені правом звернення до суду з позовом про припинення громадської організації чи політичної партії за неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, а, отже, позивач у даній справі правомірно звернувся до суду з відповідною вимогою, отже позов належить до задоволення.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Припинити юридичну особу Кам’янка-Бузьку районну організацію Української народної партії (80411, Львівська область, Кам’янка-Бузький район, смт.Добротвір, вул.Івана Мазепи 18, код ЄДРПОУ 25261753).
3. Копію постанови суду, після набрання нею законної сили, направити Державному реєстратору, за місцем реєстрації фізичної - особи підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Постанова виконується негайно відповідно до п. 9 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Кухар Н.А.