Постанова № 40494178, 22.08.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2014
Номер справи
813/4561/14
Номер документу
40494178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2014 року м. Львів № 813/4561/14

09 год. 35 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув;

відповідача: представник не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Дрогобицький завод автомобільних кранів» до Дрогобицької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Дрогобицький завод автомобільних кранів» (далі – ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів») звернулося до адміністративного суду з позовом до Дрогобицької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі – Дрогобицька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0007421730 від 19.12.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийнято на підставі ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та застосовано до ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» штраф у розмірі 197589,84 грн., нараховано пеню в розмірі 148681,03 грн., всього на загальну суму 346270,87 грн.

Позивач з такими висновками не погоджується, оскільки вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням пп. 7.2.2. п. 7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, оскільки за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафник санкцій та нарахування пені. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожен період, за який сплачується єдиний внесок в незалежності від кількості випадків сплати за вказаний період.

Відтак, контролюючим органом приймається тільки одне рішення про сплату фінансових санкцій та пені виключно після сплати (погашення) недоїмки у повному розмірі. Таке рішення приймається окремо за кожний період за який сплачується єдиний внесок. Проте, в порушення вимог пп. 7.2.2. п. 7.2. Інструкції, контролюючим органом застосовано до ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» штрафні санкції та нараховано пеню до фактичного погашення суми недоїмки.

Тому прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є протиправним і підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надіслав до суду клопотання, в якому просить розгляд справи здійснювати у відсутності представника, позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.

Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях на позовну заяву, зміст яких зводиться до такого. Станом на 01.10.2013 р., згідно даних Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, заборгованість по єдиному внеску ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» становить 5756532,50 грн., в тому числі недоїмка - 5502073,69 грн., фінансові санкції - 141841,05 грн. та пеня - 112617,76 грн. Борг по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за грудень 2012 р. відповідач погасив протягом жовтня, листопада 2013 р. Відтак, за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за період з 21.12.2012 року по 16.12.2013 року, Дрогобицькою ОДПІ винесено рішення про застосування санкцій та нарахування пені від 19.12.2013 р. №0007421730, яким позивачу нараховано штрафну санкцію в розмірі 197589,84 грн. та пеню - 148681,03 грн. На думку представника відповідача підстав для скасування рішення про застосування штрафних санкцій немає, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату судового засідання.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з неприбуттям сторін у судове засідання, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та вважає позовні вимоги обґрунтованими, враховуючи наступне.

Вирішуючи спір, суд керується наступним.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

З урахуванням наведеного положення, ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» є платником єдиного внеску.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до ч. 7, 8, 11 ст. 9 Закону України № 2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Частинами 2, 3, 10 ст. 25 Закону України № 2464-VI визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до пп. 7.2.2 п. 7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 455, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Як вбачається із долученої відповідачем до матеріалів справи облікової картки платника по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» протягом жовтня, листопада 2013 року сплатив недоїмку по єдиному внеску за грудень 2012 року.

З урахуванням зазначеного та на виконання вимог ч. 14 ст. 25 Закону України № 2464-VI, 19.12.2013 року Дрогобицькою ОДПІ було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Відтак, покликання позивача на те, що штрафні санкції та пеня відповідачем нараховані до фактичного погашення суми недоїмки, не знайшли підтвердження і не ґрунтуються на вимогах Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд відмічає, що позивачем не подано допустимих та належних в розумінні ст.70 КАС України доказів протиправності рішення відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем були дотримані.

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.

За приписами ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Відповідно до квитанції №ПН292 від 25.06.2014 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 487,20 грн., відтак решта несплаченої суми судового збору становить 4384,80 грн.

Керуючись ст.ст. 17-19, 69-71, 94, 160-163, 167 КАС України суд, –

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Дрогобицький завод автомобільних кранів» (вул. Гайдамацька, 22, м. Дрогобич, Львівська область, 82106, код ЄДРПОУ 00240158) ) решту суми судового збору в розмірі 4384 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 80 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 29.08.2014 року.

Суддя Клименко О.М.