ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 серпня 2014 р. Справа №804/12664/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., розглянувши клопотання Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про звільнення від сплати судового збору, -
ВСТАНОВИВ:
19.08.2014 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Зеленбуд», в якому позивач просить:
- стягнути з Закритого акціонерного товариства «Зеленбуд» штраф у розмірі 85 000,00 грн., до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Разом з адміністративним позовом було надано клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору від 19.08.2014 р. в задоволені якого ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2014 р. було відмовлено обґрунтовуючи тим, що до наданого кошторису позивача на 2014 рік, згідно до якого позивач посилається на тяжкий фінансовий стан, не було надано жодних доказів відсутності достатніх коштів на рахунках заявника для оплати судових витрат або документального підтвердження блокування руху коштів внаслідок їх арешту, отже сам факт наявності такого кошторису у вигляді, наданому для ознайомлення до суду, не є беззаперечним доказом в розумінні ст.70 КАС України підтвердження наявності обставин щодо звільнення позивача від сплати судового збору в порядку ст.88 КАС України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2014 р. даний адміністративний позов було залишено без руху з огляду на невідповідність зазначеного адміністративного позову вимогам ст.106 КАС України, та надано позивачу строк до 10 вересня 2014 року для усунення зазначених в ухвалі недоліків, а саме: сплати судового збору у розмірі 170,00 грн., за позовні вимоги майнового характеру.
27.08.2014 р. за вх.№54538/14, позивачем, через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду було надано повторне клопотання про звільнення від сплати судового збору, обґрунтоване наступним.
Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повністю фінансується з Державного бюджету України та має в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області один казначейський рахунок. Позивач зазначає, що відповідно до пп.1 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 р. №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» державній казначейській службі належить здійснювати платежі:
- у першочерговому порядку в повному обсязі - за видатками загального фонду державного бюджету на оплату праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів; забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв, оплату видатків, пов'язаних з реалізацією проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій і виконанням зобов'язань сторін Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату; забезпечення роботи спеціалізованих санітарних автомобілів екстреної медичної допомоги (забезпечення пально-мастильними матеріалами, запасними частинами, послугами зв'язку); обслуговування державного боргу; поточні трансферти населенню; поточні трансферти місцевим бюджетам; оплату послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу; дослідження і розробки, окремі заходи з виконання державних (регіональних) програм, субсидії та трансферти підприємствам, установам та організаціям в частині оплати праці з нарахуваннями, стипендій, оплати комунальних послуг та енергоносіїв; видатками за рахунок коштів резервного фонду бюджету; видатками спеціального фонду державного бюджету на оплату праці працівників бюджетних установ та нарахування на заробітну плату, оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
- за іншими видатками, крім видатків, зазначених в абзаці першому цього підпункту, та наданням кредитів державного бюджету - з урахуванням ресурсної забезпеченості загального фонду державного бюджету, наявних та прогнозних залишків коштів на єдиному казначейському рахунку, зареєстрованих бюджетних зобов'язань та пріоритетності проведення видатків і надання кредитів.
У відповідності до вищезазначеної Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 р. №65 позивач зазначає, що здійснення таких платежів як сплата судового збору не відноситься до платежів першочергового порядку, що підлягає здійсненню Державною казначейською службою України.
На теперішній час територіальні органи Державної казначейської служби України платіжні доручення щодо сплати судового збору від державних органів приймають, але операції з цих питань не проводять.
У позивача на час звернення до суду відсутня можливість виконати вимоги закону щодо сплати судових витрат та сплати судового збору, згідно наданого кошторису на 2014 рік.
Також заявник посилається на ч.1 ст.88 КАС України згідно якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, позивач просить суд звільнити Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від сплати судового збору за його позовом до Закритого акціонерного товариства «Зеленбуд» про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 85 000,00 грн.
Суд звернувши увагу на підстави заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, дослідивши матеріали адміністративної справи, зазначає наступне.
Згідно ст.5 ЗУ «Про судовий збір» Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не відноситься до жодної з зазначених категорій осіб, які звільнені від сплати судового збору.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674 - VI, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, судовий збір сплачується у розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати - 1827 грн., та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати - 4872 грн.
Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Так, з тексту адміністративного позову Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Зеленбуд» вбачається, що предметом зазначеного позову є стягнення штрафних санкцій у розмірі 85 000,00 грн. Відтак, позовні вимоги є вимогами майнового характеру, а отже за подання такого позову судовий збір повинен бути сплачений у розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати.
Виходячи з того, що відповідно до норм чинного законодавства України, станом на 01.01.2014 року розмір мінімальної заробітної плати складає 1 218,00 грн., а позовні вимоги заявлені на суму 85 000,00 грн., позивачем повинен бути сплачений судовий збір за подання зазначеного вище адміністративного позову майнового характеру у сумі 170 грн. на підставі п.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір».
Щодо посилання заявника на ч.1 ст.88 КАС України, згідно з якою суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, суд зазначає наступне.
Не виключається можливість застосування умов зазначеної вище статті і до юридичних осіб і зокрема, Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, але за умови, якщо у них відсутні достатні кошти на рахунках для оплати витрат чи їх рух заблоковано внаслідок арешту.
При цьому повне звільнення від оплати усіх судових витрат застосовується судом лише до тих осіб, рівень статків яких не дозволяє взагалі робити будь - які судові витрати, інакше вони неспроможні будуть забезпечити свої найнеобхідніші життєві потреби (житло, харчування тощо).
Часткове звільнення передбачає надання особі можливості не сплачувати певних судових витрат (судовий збір), але нести всі інші судові витрати передбачені вимогами ст.87 КАС України.
Суд не бере до уваги посилання позивача, що сума на сплату судового збору за кошторисом на 2014 р. в розмірі 1170 грн. в плані асигнувань входить до складу КЕКВ 5000 «Інші видатки», а станом на 21.08.2014 року недофінансування по КЕКВ 5000 складає 11,09 тис. грн., а на час звернення позивача до суду, Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку має кредиторську заборгованість поточного та минулого років по видаткам на утримання теруправління по КЕКВ 5000 у сумі 17,000 грн. отже, позбавлено фінансової можливості виконати вимоги закону, щодо сплати судового збору, згідно наданого кошторису на 2014 рік, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 10 КАС України, усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 106 КАС України визначаються вимоги до позовної заяви, та чітко зазначається, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Враховуючи зазначене, суд не вбачає правових підстав для задоволення поданого позивачем клопотання і, як наслідок, надання переваг будь-якій особі при зверненні нею до адміністративного суду, порушуючи при цьому ст.ст. 10, 11, 106 КАС України.
Також суд зауважує що, відповідно до ч.1 ст.88 КАС України звільнення від сплати судових витрат є правом, а не обов`язком суду.
На підставі зазначеного вище, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості та безпідставності заявленого клопотання Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про звільнення від сплати судового збору Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за його адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Зеленбуд» про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 85 000,00 грн., а отже відмовляє в його задоволенні.
Керуючись ст.ст.88, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання позивача - Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про звільнення від сплати судового збору Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за його адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Зеленбуд» про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 85 000,00 грн. - відмовити.
Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви до 15 вересня 2014 року.
Роз'яснити позивачу, що недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до суду документу про сплату судового збору у розмірі 170,00 грн. за позовні вимоги майнового характеру, сплаченого за наступними реквізитами:
Отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, Дніпропетровської області;
Код ЄДРПОУ: 37989253;
Рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001;
Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ;
МФО: 805012.
Суд роз'яснює позивачу, що у випадку, якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Є.О. Жукова