Постанова № 40490521, 28.07.2014, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
28.07.2014
Номер справи
644/2165/14-а
Номер документу
40490521
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя Маслов М. І.

Справа № 644/2165/14-а

Провадження № 2-а/644/148/14

28.07.2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 .07.2014 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова

в складі: головуючого судді -Маслова М.І.

при секретарі Шпиця Л.В.

за участю представника відповідача - Дмитренко Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м .Харкові адміністративний позов ОСОБА_2. до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова « про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії »,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить прийняти постанову про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова по неналежному розгляду звернення ОСОБА_2 від 04.02.2014 року з питання перерахунку пенсії; визнати неправомірними дії і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова від 05.02.2014 р., яким відмовлено у задоволенні звернення від 04.02.2014 року про перерахунок пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Харківської області від 04 вересня 2012 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності з довідкою прокуратури Харківської області від 04 вересня 2012 року виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, з дотриманням ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та роз'яснень Верховного Суду України у справі №21-420а13 від 10.12.2013 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_2 виплату різниці недоотриманої пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку, вказаного у довідці прокуратури Харківської області від 04 вересня 2012 року № 18-728, з лютого 2013 року по лютий 2014 року включно.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що йому у квітні 2010 року, на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначена пенсія за вислугою років з розрахунку 90 % від суми місячного (чинного) заробітку. У вересні 2012 року ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова надано довідку прокуратури Харківської області №18-728 від 04.09.2012 року про заробітну плату прокурора, для здійснення перерахунку пенсії

04 лютого 2014 року, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова з письмовими проханнями про здійснення перерахунку його пенсії у розмірі 90% розміру посадового окладу, вказаного у довідці про заробітну плату від 04.09.2012 № 18-728, видану прокуратурою Харківської області, у зв'язку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», а також здійснення виплати різниці недоотриманої пенсії за 12 місяців, які передували зверненню із заявою від 04.02.2014 року, як це передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», але Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова за результатами розгляду його звернення прийняло 05.02.2014 року рішення, яким відмовило в задоволенні звернення, порушивши його охоронювані законом права на перерахунок пенсії з дотриманням вимог чинного законодавства України.

Позивач ОСОБА_2 до суду не з»явився, подав заяву в якій позов просив задовольнити та просив справу слухати у його відсутність.

В своїх запереченнях на адміністративний позов, наданих як в судовому засіданні, так викладених письмово, відповідач посилається на те, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова та отримує пенсію за вислугу років призначену з квітня 2010 року обчислену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Приймаючи рішення про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з розрахунку 90% від середньомісячної заробітної плати прокурора, Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова діяло відповідно до чинного законодавства та з дотриманням вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами, які внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року.

На думку відповідача, ОСОБА_2 дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів у вересні 2012 року, коли було проведено перерахунок його пенсії з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, оскільки саме у цей період отримав новий розмір пенсії. Вважав, що позивач пропустив, передбачений ст.99 КАС України шестимісячний строк на судове оскарження рішення суб'єкта владних повноважень і тому суд з цих підстав повинен залишити позов без розгляду.

Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення сторін, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 працював в органах прокуратури Харківської області з 16 серпня 1994 року по 6 квітня 2010 року, у тому числі з 08 серпня 2005 року по день звільнення на посаді старшого помічника прокурора Жовтневого району м. Харкова, та набув права на пенсію за вислугу років. З 08.04.2010 року позивачу, на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначена пенсія за вислугою років з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

У лютому 2014 року позивач дізнався, що відповідачем з 01.07.2012 року здійснений перерахунок його пенсії, з порушенням його прав, виходячи з розміру 80%, а не 90% від суми заробітної плати, тому він 06.03.2014 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова із заявою про приведення розміру його пенсії у відповідність до вимог ч.ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснення виплати різниці недоотриманої пенсії за 12 місяців, які передували зверненню із заявою від 04.02.2014 року, додавши до заяви копію постанови Верховного Суду України 10.12.2013 року у справі №21-420а13(з питання перерахунку пенсій прокурорам).

20.02.2014 року позивач отримав лист Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м. Харкова від 05.02.2014 року, яким з посиланням на ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» відповідачем не знайдено підстав для здійснення ОСОБА_2 перерахунку пенсії з розрахунку 90 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного у довідці №18-728 від 04.09.2012 виданої прокуратурою Харківської області.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»від 08.07.2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. (...) Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ..

Разом з цим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» підвищені посадові оклади працівників прокуратури.

Оскільки пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури, що є підставою для перерахунку уже призначеної пенсії, відповідачем неправомірно було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2012 року пенсії у розмірі 80 % із заробітку, а не 90%, як цього вимагає Закон.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру"). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Аналогічним правовідносинам вже надавалася правова оцінка Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року №21-420а13, висновки якої є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, котрі застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.

Відповідач фактично обмежив право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 відсотків, яку позивачу вже було призначено і даний розмір не міг бути зменшений до 80 відсотків, як це зробив відповідач.

Згідно вимог частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Зазначеною нормою Закону на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок перерахунку призначеної пенсії за минулий час до звернення з відповідною заявою, якщо у пенсіонера виникло право на такий перерахунок раніше ніж він звернувся з такою вимогою до пенсійних органів. При цьому, Закон обмежує строк виплати різниці в пенсії за минулий час 12 (дванадцятьма) місяцями. Тобто, Закон допускає, що право на перерахунок пенсії може виникнути і поза межами цього строку, не обмежуючи його будь-якими термінами, однак різницю в пенсії за минулий час пенсіонеру може бути виплачено не більш як за 12 місяців.

У позивача ОСОБА_2 обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії настали з 01.07.2012 року після прийняття урядом Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.

Із заявою з питання перерахунку пенсії в порядку, передбаченому ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90% від суми заробітної плати позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова 04.02.2014 року. Тому, згідно положень зазначеної норми Закону відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату позивачу недоотриману різницю в пенсії за минулий час за 12 (дванадцять) місяців, які передували зверненню, тобто з 04.02.2013 по 04.02.2014.

Зазначений у ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» строк виплати недоотриманої різниці пенсії за минулий час (за 12 місяців) не обмежений нормами процесуального права, зокрема, ст.99 КАС України, яка визначає строк звернення до суду.

Підстави та порядок застосування норм матеріального та процесуального законодавства при реалізації громадянином права на оскарження протизаконних дій суб'єкта владних повноважень в судовому порядку різні за змістом та механізмом їх застосування і не виключають та не підміняють одна одну.

Стаття 99 КАС України (частина 2) визначає строк, протягом якого особа має право на звернення за захистом своїх порушених прав до суду. При цьому, ця норма не містить обмежень щодо періоду, за який судом може бути поновлено порушене право позивача. Цей період регулюють норми матеріального права (у даному випадку ч.18 ст.50 Закону України «Про прокуратуру»).

Стаття 99 КАС України обмежує лише строк, у який особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права протиправними діями з боку суб'єкта власних повноважень. Тому, у разі своєчасного звернення до суду з адміністративним позовом, права позивача підлягають поновленню у строки, передбачені нормами матеріального права, без обмеження їх процесуальним строком на право звернення до суду.

Судом також досліджені доводи відповідача, надані під час розгляду справи та у письмових запереченнях щодо порушення позивачем строків, передбачених ст.99 КАС України, на звернення в суд.

Встановлено, після надання ОСОБА_2 відповідачу у вересні 2012 року довідки про заробітну плату прокурора, сума отримуваної пенсії значно збільшилася. Позивач був впевнений, що органами Пенсійного фонду перерахунок пенсії здійснено з дотриманням чинного законодавства, на підставі Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Коли у лютому 2014 року ОСОБА_2 дізнався з Постанови Верховного Суду України №21-420а 13 від 10.12.2013 року, що перерахунок пенсії відповідачем у 2012 році здійснений без дотримання чинного законодавства України, саме ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», він одразу 04.02.2014 року звернувся до Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м. Харкова з відповідною заявою, рішення прийняте по якій 04.02.2014 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку, є предметом судового розгляду.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судові витрати у вигляді судового збору по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 122, 137, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова « про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити повністю .

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова від 05 лютого 2014 року, яким ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні звернення від 04.02.2014 року про перерахунок пенсії, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90 відсотків від суми місячного заробітку прокурора, зазначеного у довідці прокуратури Харківської області від 04 вересня 2012 року № 18-728.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідність з довідкою прокуратури Харківської області від 04.09.2012 року № 18-728 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії з 04 лютого 2013 року по 04 лютого 2014 року включно.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 73 ( сімдесят три) грн. 08 коп..

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасною подачею копії апеляції до апеляційної інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя : Маслов М.І.