Постанова № 40484957, 10.09.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
815/2266/14
Номер документу
40484957
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/2266/14

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарі Мадюді В.В.,

за участю представника позивача Копиченка К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року по справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Еко-строй-град» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2014 року приватне підприємство «Еко-строй-град» (далі ПП «Еко-строй-град») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області). З урахуванням уточнень до адміністративного позову позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо:

- визнання правочинів, укладених ПП «Еко-строй-град» та контрагентами за період січень-лютий 2014 року такими, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків та є нікчемними;

- встановлення не реальності здійснення господарських операцій між ПП «Еко-строй-град» та контрагентами у січні-лютому 2014 року;

- визнання завищеною суми ПДВ, яка віднесена до складу податкових зобов'язань січня-лютого 2014 року на загальну суму 20773740 коп. та визнання завищеною суми ПДВ, яка віднесена до складу податкового кредиту січня-лютого 2014 року, на загальну суму 8687020 грн.;

- проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01 квітня 2014 року складено акт за № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період січень-лютий 2014 року»;

- коригування податкових зобов'язань податкового кредиту з ПДВ ПП «Еко-строй-град» в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі акта від 01 квітня 2014 року № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року».

Позивач також просив зобов'язати ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі акта від 01 квітня 2014 року № 1809/15-53-22-3/38227174 (т. 1 а. с. 62-63).

В обґрунтування позову зазначалось, що 01 квітня 2014 року посадовою особою відповідача складено акт за № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град» щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період січень-лютий 2014 року», яким встановлено ознаки порушення позивачем п. 198.1 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України та неможливість підтвердити факт реального здійснення господарських операцій при придбанні товарів (послуг) у контрагентів-постачальників та продажу цих товарів (послуг) контрагентам-покупцям у період січень-лютий 2014 року. Висновки названого вище акта були внесені до електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів. На думку позивача, дії відповідача зі складання акта від 01 квітня 2014 року а також внесення висновків акта до електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів є неправомірними, оскільки суперечать ч. 2 ст. 19, ст. 55 Конституції України та положенням чинного податкового законодавства.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року позовні вимоги ПП «Еко-строй-град» задоволено частково. Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01 квітня 2014 року складено акт № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження взаємовідносин з контрагентами, реальності та повноти відображення в обліку за період січень-лютий 2014 року». Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі ГУ Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі акта від 01 квітня 2014 року № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження взаємовідносин з контрагентами, реальності та повноти відображення в обліку за період січень-лютий 2014 року» та зобов'язано відповідача вилучити із діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту інформацію, внесену на підставі зазначеного вище акта.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник ДПІ у Приморському районі ГУ Міндоходів в Одеській області в апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права, а саме п. 71.1 ст. 71, п. 73.5 ст. 73, ст. 74, п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України. Так, на думку апелянта, вчинення заходів щодо проведення зустрічної звірки, які оформлені актом «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження взаємовідносин з контрагентами, реальності та повноти відображення в обліку за період січень-лютий 2014 року» не призвели до настання будь-яких юридичних наслідків для позивача, не мали вплив на реалізацію його прав, свобод, інтересів та не призвели до їх порушення. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постановленого по справі судового рішення з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.

Судом встановлено, що 01 квітня 2014 року посадовою особою відповідача складено акт за № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град» щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період січень-лютий 2014 року», яким встановлено ознаки порушення п. 198.1 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України та неможливість підтвердити факт реального здійснення господарських операцій при придбанні товарів (послуг) у контрагентів-постачальників та продажу цих товарів (послуг) контрагентам-покупцям у період січень-лютий 2014 року.

Висновки названого вище акта були внесені до електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів.

Постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог в апеляційному порядку не оскаржено.

Вирішуючи справу в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправними дій ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01 квітня 2014 року складено акт № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження взаємовідносин з контрагентами, реальності та повноти відображення в обліку за період січень-лютий 2014 року», суд першої інстанції виходив з того, що зустрічна звірка була проведена з порушенням порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року за № 1232 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок».

Проте, з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ПП «Еко-строй-град» у вказаній частині погодитись не можна.

Так, відповідно до п. п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

На підставі п. 73.5 ст. 73 названого Кодексу з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 4.4 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України. При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Зі змісту наведених вище положень чинного податкового законодавства випливає, що дії податкового органу з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки вказаного акта не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Таким чином, у контексті наведених приписів, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, позаяк підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання окремого доручення ГУ Міндоходів в Одеській області від 20 березня 2013 року щодо забезпечення встановлення та припинення протиправної діяльності СГ, які входять до конвертаційних центрів («податкових ям», шиканерів та транзитерів від них), зокрема доведених в межах наказу Міндоходів України від 05 липня 2013 року за № 245, завдання ГУ Міндоходів в Одеській області від 24 лютого 2014 року № 1860/7/15-32-15-01-18, доведеного наказом Міндоходів України від 24 лютого 2014 року за № 4547/7/99-99-15-02-02-17 «Щодо компанії декларування податку на прибуток за 2013 рік», на підставі довідки від 25 січня 2014 року за № 2061/П/15-53-04-0-25 та згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України відповідачем здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град» щодо документального підтвердження господарських відносин із контрагентами, їх реальності та повноти відображення в обліку за період січень-лютий 2014 року.

01 квітня 2014 року посадовою особою відповідача складено акт за № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град» щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за період січень-лютий 2014 року».

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку, що оскільки дії з проведення зустрічної звірки та зі складання зазначеного вище акта від 01 квітня 2014 року не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для ПП «Еко-строй-град» жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, а також беручи до уваги, що податковий орган має законодавчо визначене право на проведення такої звірки, дії щодо проведення зустрічної звірки не можуть вважатись протиправними, а відтак рішення суду першої інстанції в цій частині не є обґрунтованим.

В той же час, задовольняючи позовні вимоги ПП «Еко-строй-град» в частині визнання протиправними дій відповідача щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі акта від 01 квітня 2014 року № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження взаємовідносин з контрагентами, реальності та повноти відображення в обліку за період січень-лютий 2014 року», а також зобов'язання відповідача вилучити із діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту інформацію, внесену на підставі зазначеного вище акта, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що висновки акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість.

Матеріалами справи встановлено, що на підставі зроблених у акті від 01 квітня 2014 року висновків, відповідачем здійснено коригування податкових зобов'язань податкового кредиту з ПДВ ПП «Еко-строй-град» в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Згідно п. 86.1 ст. 86 названого вище Кодексу, результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Пунктом 58.1 ст. 58 та п. 86.8 ст. 86 Кодексу передбачено, що на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.

З метою удосконалення процесу адміністрування податків було створено інформаційну систему «Податковий блок», що включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, таких як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.

Ця система призначена для виконання основних завдань органів доходів та зборів, а саме: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; вирішення спірних питань щодо сум податкових донарахувань та податкового боргу тощо.

Оскільки зустрічна звірка не є податковою перевіркою, то висновки податкового органу, зроблені за наслідками проведення такої звірки, не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу.

За таких обставин, суд першої інстанції надійшов до обґрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог ПП «Еко-строй-град» в цій частині.

Враховуючи, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині заявлених позовних вимог, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги приватного підприємства «Еко-строй-град» задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань податкового кредиту з ПДВ приватного підприємства «Еко-строй-град» в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі акта від 01 квітня 2014 року № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року».

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі акта від 01 квітня 2014 року № 1809/15-53-22-3/38227174 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «Еко-строй-град», код за ЄДРПОУ 38227174, щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року».

В іншій частині відмовити приватному підприємству «Еко-строй-град»у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 15 вересня 2014 року.

Головуючий:

Судді: