ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2014 р. Справа № 923/949/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Чернявського В.В. при секретарі Борхаленко О.А., за участю представників учасників процесу:
від позивача: Предейна А.К., Глоби І.В.
від відповідача: Андрюка А.М.
від третіх осіб:
- ОСОБА_4
- Тонкошкурова В.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", м.Херсон
до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Херсон
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_4, м.Херсон
третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Херсонська міська рада, м.Херсон
про скасування рішення.
Описова частина рішення.
Про обставини справи зазначено в ухвалах суду від 10.07.2014р. та 27.08.2014р., яким розгляд справи відкладався.
Провадження у справі порушено за позовом про скасування рішення Херсонського обласного територіального відділення АМК України № 30-р/к від 28.04.2014р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
В обґрунтування вимог позивач стверджує, що плата за опломбування засобів обліку води та за виготовлення технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води відповідає чинному законодавству. Позивач зазначив, що у спірному питанні притримується рекомендацій відповідача, які надійшли 20.01.2009р. за № 31-13-1. Ці рекомендації не скасовано, про їх незаконність, неправомірність не повідомлялось. Позивач стверджує, що порушень не скоював, а покарано його відповідачем за належне виконання обов'язкових рекомендацій того ж відповідача № 31-13-1 від 20.01.2009р.
Відповідач заперечує проти позову з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях, стверджуючи про законність та обґрунтованість оспорюваного рішення.
Третя особа - Херсонська міська рада - підтримує позовні вимоги позивача у справі, вважає, що оспорюваним рішенням вчинюється незаконне втручання у господарську діяльність суб'єкта господарювання, а на орган місцевого самоврядування покладено обов'язок здійснити повноваження, йому не надані.
Третя особа - ОСОБА_4 проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях у справі, стверджуючи, що чинним законодавством передбачено безоплатність для споживача опломбування водоканалом лічильника води та не передбачено необхідності (а відтак і оплатності) створення технічних умов при встановленні лічильника води для споживачів у квартирах у багатоквартирних будинках, тому справляння відповідачем плати за опломбування лічильників та за названі технічні умови є незаконним як і саме створення, існування таких технічних умов.
С у д в с т а н о в и в:
Рішенням Херсонського обласного територіального відділення (ХОТВ) Антимонопольного комітету (АМК) України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14:
- визнано, що МКП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (далі - МКП "ВУВКГ м.Херсона") протягом 2012-2013р. та по час рішення займало монопольне (домінуюче) становище на ринках послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на території міста Херсона в територіальних межах водопровідних та каналізаційних мереж, які експлуатує, з часткою 100% (п.1 рішення);
- визнано, що МКП "ВУВКГ м.Херсона" протягом того ж періоду займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж в територіальних межах м.Херсона (у межах району обслуговування МКП "ВУВКГ м.Херсона") з часткою 100% (п.2 рішення);
- визнано, що МКП "ВУВКГ м.Херсона" стягуючи зі споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (населення) плату за опломбування засобів обліку води, що не передбачено чинними нормативно-правовими актами, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п.2 ст.50, визначене п.1 ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринках послуг з централізованого водопостачання і водовідведення шляхом встановлення таких умов придбання товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (п.3 рішення), та накладено на МКП "ВУВКГ м.Херсона" за це порушення штрафу у розмірі 2тис.грн. (п.4 рішення);
- визнано, що МКП "ВУВКГ м.Херсона", нав'язуючи споживачам послуг з централізованого водопостачання та водовідведення платні послуги з виготовлення технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води, які не передбачені нормативно - правовими актами, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п.2 ст.50, визначене ч.1 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж шляхом вчинення таких дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.5 рішення), та накладено на МКП "ВУВКГ м.Херсона" за це порушення штраф у розмірі 1000грн. (п.6 рішення);
- зобов'язано МКП "ВУВКГ м.Херсона" припинити стягнення зі споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення плати за послуги з опломбування (переопломбування) засобів обліку води (п.8 рішення) та нав'язування споживачам (населенню) платних послуг з виготовлення технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води, які не передбачені нормативно-правовими актами (п.9 рішення);
- визнано порушенням п.7 ст.50, ст.17 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді створення умов для вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції бездіяльність Херсонської міської ради, що ухилилась від здійснення належного контролю за дотриманням стандартів, норм, порядків і правил МКП "ВУВКГ м.Херсона" під час надання споживачам (населенню) додаткових послуг, зокрема, при вводі в експлуатацію, взятті на облік та опломбуванні засобів обліку води (п.7 рішення) та зобов'язано Херсонську міську раду припинити це порушення, зокрема, шляхом визначення та затвердження Порядку встановлення квартирних засобів обліку води (п.10 рішення).
Позовні вимоги задовольняються частково з таких підстав.
ХОТВ АМК України кваліфікувало як порушення наступні обставини, застосовуючи таким чином до них законодавство.
Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" центральне водопостачання холодної води та водовідведення є комунальними послугами; МКП "ВУВКГ м.Херсона", надаючи платні послуги, здійснює господарську діяльність та у розумінні ст.1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" є суб'єктом господарювання.
МКП "ВУВКГ м.Херсона" протягом 2012-2013р. та у 2014р. по 28.04.2014р. (час прийняття оспорюваного рішення) займає монопольне (домінуюче) становище на ринках послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на території м.Херсона в територіальних межах водопровідних та каналізаційних мереж, які експлуатує МКП "ВУВКГ м.Херсона" з часткою 100%, оскільки на цих ринках у нього в зазначених межах нема конкурента.
Роботи з опломбування засобів обліку води безпосередньо пов'язані з діяльністю водоканалу, зокрема, з обліком наданих послуг з централізованого постачання холодної води, та можуть здійснюватися виключно працівниками підприємства. Здійснення робіт з прийняття засобів обліку води (опломбування) визначено МКП "ВУВКГ м.Херсона" як платна послуга для споживача, що надається за ціною 44,51грн., визначеною згідно з калькуляцією № 3/1, затвердженою 20.02.2013р. директором підприємства. Вартість послуги розроблено затверджено на підставі проведених фотографій робочого часу та чинної системи оплати на підприємстві.
Неопломбовані засоби обліку споживання холодної води до експлуатації не допускаються. Споживач зобов'язаний обладнати вузол обліку за власний рахунок та надати виконавцю можливість здійснити його опломбування з метою захисту від несанкціонованого втручання в роботу засобу обліку. Після цього засіб обліку вважається прийнятим в експлуатацію, дата введення в експлуатацію фіксується контролером в абонентській книжці споживача, що надає можливість споживачеві оплачувати отримані послуги з водопостачання за показниками засобу обліку. Прийняття засобу обліку води в експлуатацію та опломбування лічильника води є однією дією і проводиться одночасно. Тобто пломбування засобів обліку не є послугою водоканала споживачеві та послугою, необхідною споживачеві при отриманні послуги централізованого водопостачання. Опломбування необхідно водоканалу з метою дотримання вимог правил користування системами та достовірного обліку кількості отриманої води. Споживач же з метою отримання послуги централізованого водопостачання здійснює обладнання вузла обліку води та оплачує за отримані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення згідно із затвердженими в установленому порядку тарифами.
Опломбування засобів обліку води є функцією контролю за належним місцерозташуванням засобу обліку води на мережі водопостачання, гарантією невтручання споживача в роботу приладу обліку води, достовірним обліком споживання, в чому має бути зацікавленим підприємство, яке надає послуги.
Оплата робіт з опломбування засобів обліку споживачами послуг - населенням чинними нормативними актами не передбачена, стягнення вартості таких робіт МКП "ВУВКГ м.Херсона" з населення є неправомірним.
Крім основної діяльності МКП "ВУВКГ м.Херсона" надає споживачам додаткові платні послуги, зокрема, з оформлення та видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж. Ці послуги безпосередньо пов'язані із основною діяльністю МКП "ВУВКГ м.Херсона", зокрема, з наданням послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення. МКП "ВУВКГ м.Херсона" протягом 2012-2013рр. та у 2014р. до 28.04.2014р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж в межах м.Херсона, оскільки на цьому ринку та в цих межах у нього нема конкурентів.
Законодавством України передбачено лише видачу технічних умов для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Вихідні дані (технічні умови) на проектування водомірного вузла для комерційного обліку в квартирах, що видаються МКП "ВУВКГ м.Херсона", не потребують виконання робіт щодо проведення розрахунків потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання і водовідведення, здійснення креслень з врахуванням особливостей об'єкта будівництва, земельної ділянки; вони є типовими (однаковими) для всіх споживачів, не містять індивідуальної інформації, яка б мала цінність для окремого випадку. Зразки вихідних даних (технічних умов) на проектування водомірного вузла для комерційного обліку в квартирах та житлових будинках приватного сектора розроблено МКП "ВУВКГ м.Херсона" та затверджено власним наказом. Ні водоканалом, ні органом місцевого самоврядування не розроблялися документи, якими б визначався порядок встановлення приладів обліку води.
МКП "ВУВКГ м.Херсона", займаючи монопольне становище на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж має здійснювати свою господарську діяльність з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції, які регламентують економічну поведінку монополістів на відповідному ринку. Отримання населенням технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води чинними нормативно-правовими актами (в т.ч. й Правилами користування системами № 190) не передбачено, стягнення МКП "ВУВКГ м.Херсона" зі споживачів плати за такі роботи є неправомірним.
Вартість робіт на отримання технічних умов на встановлення водолічильника у сумі 9,27грн. встановлена відповідно до калькуляції № 3, затвердженої 20.02.2013р. директором підприємства. Вартість послуги розроблено та затверджено на підставі проведених фотографій робочого часу та чинної системи оплати на підприємстві.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські раді є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до абз.11 ст.1 цього Закону виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
На території м.Херсона повноваження органів місцевого самоврядування здійснюються Херсонською міською радою та її виконавчим комітетом.
Орган місцевого самоврядування має керуватись у своїй діяльності законодавством України, в тому числі і принципами державної політики, які закладені у вказаних законах. Діяльність органів місцевого самоврядування не повинна суперечити нормам чинного законодавства України. Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування" зазначено, що одним із основних принципів місцевого самоврядування є законність.
Статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стаття 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" передбачає, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, які перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, Необхідного рівня та якості послуг населенню.
Такі ж повноваження органу місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг визначено й ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Цією ж статтею крім того визначено, що до повноважень органу місцевого самоврядування належить забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості та здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг.
Крім того, ст.9 цього Закону встановлено, що органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень здійснюють контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг.
Отже, на виконання приписів чинного законодавства України, зокрема, Законів України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про місцеве самоврядування в Україні", Херсонська міська рада зобов'язана, зокрема здійснювати контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил територіальної громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Натомість, Херсонська міська рада, не дотримуючись вищенаведених положень чинного законодавства України та не виконуючи належним чином своїх обов'язків в межах наданих їй повноважень, усунулася від контролю за діяльністю МКП "ВУВКГ м.Херсона" частині дотримання ним вимог чинного законодавства при наданні споживачам (населенню! додаткових платних послуг, зокрема при вводі засобу обліку води в експлуатацію, взятті на облік та опломбуванні.
Жодних документів із зазначених питань, Херсонською міською радою не розроблялося та не затверджувалося, зокрема не визначено й Порядок встановлення квартирних засобів обліку води.
Порядок встановлення квартирних засобів обліку води є компетенцією органів місцевого самоврядування, оскільки, як зазначено вище, згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", повноваження щодо управління об'єктами житлово- комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню, організація реконструкції і ремонту жилих будинків, а також контроль за технічним станом, використанням та утриманням об'єктів нерухомого майна усіх форм власності покладено на органи місцевого самоврядування.
Позивачем не спростовано висновків органу АМК України про займання ним монопольного становища на ринку послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на території м.Херсона в територіальних межах водопровідних та каналізаційних мереж, які експлуатує МКП "ВУВКГ м.Херсона" та на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж в територіальних межах м.Херсона (у межах району обслуговування МКП "ВУВКГ м.Херсона") з часткою 100%.
Відтак, підстав для спростування п.1, 2 оспорюваного рішення за позовом, відповідно, підстав для скасування цих пунктів рішення нема.
Пункти 7 та 10 оспорюваного рішення не порушують прав чи охоронюваних законом інтересів саме позивача, визнають порушенням законодавства про захист економічної конкуренції певну бездіяльність Херсонської міської ради при здійсненні контролю у певних відносинах за участю МКП "ВУВКГ м.Херсона" та спонукають її (раду) припинити порушення шляхом визначення і затвердження Порядку встановлення квартирних засобів обліку води. Безпосередньо ці пункти не містять ні висновків про вчинені саме МКП "ВУВКГ м.Херсона" порушення, ні приписів, які б порушували права, охоронювані законом інтереси позивача.
Херсонська міська рада у справі має статус третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, залучена до участі у справі за ініціативою суду.
Відповідно до ст.60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зацікавлена особа має право оскаржити рішення органів АМК України у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Херсонська міська рада у зазначений 2-місячний строк у цій справі з позовом щодо оскарження п.7, 10 рішення ХОТВ АМК України № 30-р/к від 28.04.2014р. до суду не зверталася.
Враховуючи викладене, достатніх підстав скасовувати і п.7, 10 за позовом МКП "ВУВКГ м.Херсона" у справі № 923/949/14 нема.
Висновки ХОТВ АМК України про неправомірність справляння МКП "ВУВКГ м.Херсона" з населення вартості роботи з опломбування засобів обліку води та про те, що справляння такої плати є проявом зловживання монопольним становищем судом оцінюється як неправильні.
При цьому відповідач цілком вірно вказав, що вчиняючи ці роботи (надаючи послуги з опломбування засобів обліку води населенню), позивач - МКП "ВУВКГ м.Херсона" здійснює господарську діяльність.
Відповідно до ст.42 "Підприємництво як вид господарської діяльності" ГК України, якою розпочинається гл.4 "Господарська комерційна діяльність (підприємництво)" цього Кодексу, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Чинним законодавством не передбачено безкоштовність отримання споживачами послуг з централізованого водопостачання та водовідведення - населенням послуг з первинного опломбування засобів обліку води, безкоштовність виконання роботи з такого первинного опломбування та безкоштовність для споживача власне матеріалів, використовуваних при такому опломбуванні, в т.ч. пломби.
А з огляду на наведений зміст господарської діяльності, в умовах ринкової економіки нема підстав вимагати безкоштовної роботи, матеріалів, використовуваних в такій роботі, якщо безпосередньо законом така безкоштовність не передбачена.
Відповідно до ч.2, 3 ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали; така періодична повірка таких засобів (в т.ч. й засобів обліку води) здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Проте, поряд з цією передбаченою ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" безоплатністю для споживача саме періодичної повірки засобів вимірювальної техніки, безоплатності для споживача робіт з первинного опломбування таких засобів при її установленні, безоплатності для споживача матеріалів, використовуваних при первинному опломбуванні засобу вимірювальної техніки законом не передбачено.
Викладене дає висновок про оплатність споживачем в умовах ринкової економіки роботи з первинного опломбування засобу обліку води та матеріалів, використовуваних при такому опломбуванні.
Калькуляція вартості первинного опломбування ХОТВ АМК України за оспорюваним рішенням не спростована, застосована як вчинена обґрунтовано, що прийнято судом до уваги.
Додатково слід зауважити, що поряд з цим вчинення первинного опломбування засобу обліку споживання води населенням слідує і зі змісту "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008р. (Правила № 190), за п.5.3 яких обладнання вузла обліку здійснюється за рахунок споживачів. При цьому під обладнанням розуміється процедура, що закінчується введенням вузла в експлуатацію з його опломбуванням, про що вірно зазначено ХОТВ АМК України в оспорюваному рішенні.
Суд зазначає, що точка зору ХОТВ АМК України в частині оспорюваного рішення та точка зору третьої особи - ОСОБА_4 на коло осіб, до яких застосовуються названі Правила № 190 є хибною, оскільки штучно звужує це коли всупереч змісту Правил.
Зміст ч.2 п.1.1 Правил № 190 ("Ці правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення, і з якими виробником укладено договір та отримання питної води, скидання стічних вод") слід розуміти так, що правила обов'язкові і для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців також, але коло осіб, на яких Правила поширюють свою дію цими суб'єктами не обмежується, оскільки відповідно до п.1.2 Правил терміни вживаються в них у зазначенні, наведеному у Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а у значенні цього Закону споживачами є фізичні (не лише суб'єкти підприємницької діяльності) та юридичні особи, які отримують або мають намір отримати житлово-комунальні послуги.
Певна незваженість юридичної техніки при викладенні наведеної ч.2 п.1.1 Правил № 190 не створює обмежень у колі осіб, на відносини з якими ці Правила поширюються, та, відповідно, обмежень відносин, які регулюються правилами, - обмежень понад врегульовані Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Як зазначено, оспорювана МКП "ВУВКГ м.Херсона" відповідальність застосована до нього за порушення, кваліфіковане зловживанням монопольним становищем. Ні в якому разі не є зловживанням монопольним становищем справляння позивачем поміркованої плати за опломбування населенню засобів обліку води, визначеної (плати) МКП "ВУВКГ м.Херсона" на виконання письмових рекомендацій того ж Херсонського обласного територіального відділення АМК України у документі № 51-13-1 від 20.01.2009р. за результатами однієї з попередніх перевірок з цього ж питання (копії рекомендацій на а.с.24-25). За цими рекомендаціями необґрунтована ціна за опломбування лічильника води (26,74грн.) приписувалась до приведення до обґрунтованого розміру, при цьому зауважувалось, що відповідно до ч.3 ст.46 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за умов виконання цих рекомендацій і при тому, що порушення не привело до суттєвого обмеження чи спотворення конкуренції, не завдало значних збитків окремим особам чи суспільству та вжито відповідних заходів для усунення наслідків порушень, провадження у справі не розпочинається.
Висновок ХОТВ АМК України про те, що нормативно-правовими актами не передбачено необхідності технічних умов (вихідних даних) на встановлення квартирних засобів обліку води і надання платних послуг з виготовлення таких технічних умов (вихідних даних) є зловживанням монопольним становищем, також є неправильними. Як правильно зазначив позивач за викладенням позовної заяви:
"відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005р. "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення":
- 9. У квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
- 15. Засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
- 31. Виконавець має право: 3) вимагати від споживача дотримання нормативно правових актів у сфері житлово-комунальних послуг;
Основним нормативно-правовим актом у випадку заміни частин при встановленні лічильників внутрішньодомових мереж є ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація" затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.10.2012р. №553.
Відповідно до ДБН В.2.5-64:2012 "Внутрішній водопровід та каналізація" затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.10.2012р. № 553:
- 1.1. Ці норми встановлюють вимоги до проектування та будівництва внутрішнього холодного та гарячого водопостачання, каналізації та водостоків при новому будівництві, реконструкції, капітальному ремонті, технічному переоснащені та реставрації будинків, будівель, споруд різного призначення.
- 3.14 внутрішній водопровід - система трубопроводів, обладнання (насосні установки, запасні та регулюючі ємності) та пристроїв, які забезпечують подачу води до санітарно-технічних приладів, пожежних кран-комплектів та технологічного обладнання, яка обслуговує будинок, будівлю або споруду і має вузол обліку витрат води.
- 7.3 У будинках, будівлях, спорудах залежно від їх призначення передбачаються системи, внутрішнього водопроводу:
а) питного (для фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб);
- 9.1 При проектуванні систем холодного, гарячого водопостачання та каналізації мають бути застосовані труби, фасонні вироби, деталі з'єднувальні згідно з чинними нормативними документами та відповідати вимогам Технічного регламенту. Вибір матеріалу труб для систем холодного і гарячого водопостачання слід проводити з урахуванням функціонального призначення будинку, будівлі, споруди, приміщень та умов роботи трубопроводів, температури рідини, що транспортується, а також терміну служби трубопроводів та вимог до якості води.
При проектуванні систем водопостачання та каналізації з пластикових труб слід враховувати вимоги ДСТУ-Н Б В.2.5-40, а також властивості пластмас (горючість, повзучість внаслідок впливу некомпенсованого напруження в стінці труб та фасонних виробів, значно менших ніж у металевих труб, міцність та стійкість до впливу високих температур).
При проходженні труб із полімерних матеріалів крізь стіни та міжповерхові перекриття мають бути застосовані гільзи прохідні вогнезахисті згідно з 4 ДБН В. 1.1-7.
- 10.19 Прокладання трубопроводів необхідно виконувати у відповідності з вимогами ДБН В. 1.1-7.
- 11.1 Гідравлічний розрахунок трубопроводів систем холодної води необхідно проводити по максимальних секундних витратах води.
- 11.5 Діаметри труб внутрішніх водопровідних мереж потрібно визначати гідравлічнім розрахунком за умови найбільшого використання гарантованого тиску води в зовнішній водопровідній мережі.
- 11.6 Швидкість руху води в трубопроводах внутрішніх мереж повинна бути не більше ніж:
а) 1,5 м/с - для металевих труб;
б) 3,0 м/с - для мідних труб;
в) 2,5 м/с - для труб із полімерних матеріалів;
г) 3,0 м/с - при пожежегасінні.
Діаметри трубопроводів водопровідних стояків у водорозбірному вузлі треба вибирати за величиною розрахункової максимальної секундної витрати води в стояку з коефіцієнтом 0,7.
- 13.1 Для будинків, будівель або споруд, які будуються, реконструюються, реставруються, технічно переоснащуються та капітально ремонтуються, з гарячим і/або холодним водопроводом треба передбачати вузли обліку витрат води з витратомірами (лічильниками) холодної і гарячої води, параметри яких повинні відповідати діючим стандартам, технічному регламенту щодо суттєвих вимог до вимірювальної техніки та бути обладнаними пристроями для знімання інформації, передачі її на диспетчерський пункт, диспетчеризації.
Лічильники води слід установлювати на вводах трубопроводів холодного і гарячого водопроводу в кожний будинок, будівлю або споруду, у кожну квартиру житлового будинку і на відгалуженнях трубопроводів у будь-які нежитлові приміщення, вбудовані або прибудовані до житлових, виробничих або громадських будівель. На підвідних трубопроводах до окремих санітарно-технічних приладів ідо технологічного обладнання лічильники води установлюються за завданням на проектування.
Для лічильників води, які установлюються на вводах в квартири, дозволяється застосовувати додатковий захист від маніпулювання показаннями лічильників.
При встановленні у будинок, будівлю, споруду водопідігрівача витрату гарячої води треба вимірювати лічильником холодної води, який встановлюється разом зі зворотним клапаном перед водопідігрівачем.
Перед лічильниками (по ходу руху води) рекомендується відповідно до вимог, які викладені в інструкції з експлуатації, передбачати встановлення механічних або магнітно-механічних фільтрів. Втрати тиску у фільтрі не повинні перевищувати 50 % втрат тиску, вказаних у паспорті на лічильник.
- 13.5 При конструюванні трубного обв'язування вузлів установлення лічильників холодної і гарячої води потрібно:
а) з кожної сторони лічильника передбачати запірну арматуру; для лічильників води на вводах водопроводів у квартири запірна арматура установлюється тільки до лічильників (по ходу руху води);
в) з кожної сторони лічильників передбачати прямі ділянки трубопроводів, довжина яких установлюється відповідно до вимог паспорта лічильника.
- 24.1 Труби, фасонні вироби та деталі з'єднувальні повинні відповідати вимогам чинних нормативних документів, санітарних норм і правил та технічного регламенту.
- 24.2 Монтаж внутрішніх санітарно-технічних систем треба виконувати відповідно до вимог цих Норм, ДСТУ-Н Б В.2.5-40, ДСТУ-Н Б В.2.5-5, ДБН А.3.1-5 та ДБН А.3.2-2 і рекомендацій виробників та постачальників трубопровідної продукції та обладнання.
Монтаж внутрішніх систем холодного і гарячого водопостачання, каналізації та водостоків слід виконувати при будівельній готовності об'єкта (захватки) в об'ємі:
- 25.1.2.1 Для внутрішніх систем холодного і гарячого водопостачання вибір матеріалу і типу труб треба робити з урахуванням сфери та класу їх застосування згідно з ДСТУ Б В.2.5- 40, ДСТУ Б В.2.7-141, ДСТУ Б В.2.7-142, ДСТУ Б В.2.7-143, ДСТУ Б В.2.7-144, ДСТУ Б В.2.7-151, ДСТУ Б В.2.7-178, чинними національними стандартами та вимогами технічного регламенту.
Трубопровідні системи із пластикових труб можна з'єднувати зварюванням або механічно (нарізкою, фланцями).
- 25.1.2.2. Для виконання нерознімних з'єднань необхідно використовувати труби та фасонні частини із однакового полімерного матеріалу. Використання труб та фасонних частин із різних полімерних матеріалів для виконання нерознімних з'єднань не дозволяється.
- 26.2.2.1 При монтажі внутрішніх систем із пластикових труб треба використовувати лише ті деталі, які не були пошкоджені або забруднені при транспортуванні або зберіганні.
- 26.2.2.2 Протягом всього часу монтажу та транспортування необхідно зберігати деталі від ударів, падаючих матеріалів і інших видів механічного пошкодження, а також від відкритого вогню.
- 26.2.2.3 Мінімальні температурні умови монтажу пластикових труб з урахуванням зварювання - плюс 5°С. При більш низьких температурах важко забезпечити умови для утворення якісних швів.
- 26.2.2.4 Мінімальна температура для згину трубопроводів без їх нагрівання - плюс 15°С. Мінімальний радіус згину для труб діаметром до 32 мм включно повинен дорівнювати восьми діаметрам трубопроводу.
- 26.2.2.5 Трубопроводи не повинні прилягати дуже близько до поверхні будівельних конструкцій. Відстань у просвіті між трубами і будівельними конструкціями повинна бути не менше ніж 20 мм.
При проходженні труб із полімерних матеріалів крізь стіни та міжповерхові перекриття мають бути застосовані гільзи прохідні вогнезахисті згідно з 4 ДБН В. 1.1-7.
- 26.2.2.6 Відстань у просвіті між пластиковими трубами і паралельно прокладеними сталевими трубами опалення і гарячого водопостачання повинна бути не менша ніж 100 мм; пластикові труби повинні проходити нижче труб опалення і гарячого водопостачання.
Відстань у просвіті між пластиковими трубопроводами, які перетинаються із сталевими трубами опалення і гарячого водопостачання, повинна бути не менше ніж 50 мм.
- 26.2.2.7 З'єднання труб повинно виконуватися з допомогою поліфузного зварювання, зварювання з використанням електрофітингів і стикового зварювання. При з'єднанні необхідно дотримуватися збіжності кромок частин труб, які зварюються, з використанням відповідного інструмента. Деталі різних виробників систем пластикових труб не рекомендується зварювати.
- 26.2.2.8 При складанні нарізних з'єднань пластикові накидні гайки повинні бути накручені на всю довжину нарізки гайки, при цьому слід дотримуватися збіжності по осях металевих і пластикових деталей. Поверхня нарізки металевої деталі повинна бути рівною, чистою і без задирок. Нарізка ущільнюється тефлоновою стрічкою або спеціальним ущільнювальними замазками.
Затяжку накипних гайок слід виконувати спеціальними ключами. Застосування газових ключів не допускається.
- 26.2.2.9 Пластиковий трубопровід не є самонесучим. Тому його треба зафіксувати або закріпити опорами. Відстані між опорами (нерухомими і рухомими) слід визначати в залежності від типу труб, тиску та температури води, що транспортується, згідно з ДСТУ-Н Б В.2.5-40, рекомендаціями виробників та постачальників пластикових труб та їх елементів, але не більше вказаних.
- 27.1.1 Після завершення монтажних робіт монтажними організаціями повинні бути виконані:
а) випробування систем холодного, гарячого водопостачання та протипожежного водопроводу гідростатичним або манометричним (пневматичним) методами зі складанням акта за формою додатків Г, Д, а також промивання системи згідно з 3.1.6 цих Норм;
б) випробування систем каналізації і водостоків із складанням акта за формою додатка Е;
в) індивідуальне випробування змонтованого обладнання зі складанням акта за формою додатка В;
г) перевірка систем водопостачання, каналізації і регулювання санітарно- технічних приладів із складанням акта за формою додатка Ж.
Манометри, які застосовують для випробувань, повинні бути перевірені у відповідності з ГОСТ 8.002 та мати ціну поділки не більше 0,01 МПа".
Технічні умови на встановлення лічильника води обумовлені змістом державних будівельних норм, в т.ч. й щодо безпечності робіт, прийнятності матеріалів, усунення умов потенційної небезпеки можливих порушенням правил безпеки робіт, вимог до матеріалів.
Відповідно до вже згаданого п.5.3 Правил № 190 обладнання вузла обліку води здійснюється за рахунок споживачів, а за п.5.5, 5.6, 4.1 цих Правил проектування, монтаж та експлуатація вузлів обліку виконуються відповідно до вимог державних будівельних норм. Приймання в експлуатацію вузла обліку та реєстрація засобів обліку здійснюється за участю представника виробника. До початку розробки технічної документації вузла обліку споживач повинен отримати від виробника вихідні дані (технічні умови). Технічні умови мають містити зазначення умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла.
Суд знову приймає до уваги і в цьому питання вже обґрунтовану тезу щодо кола осіб, на відносини за участю яких поширюються Правила № 190.
Таким чином, є очевидним, що вказаними Правилами № 190 передбачено необхідність технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води, що безпідставно не визнається ХОТВ АМК України та третьою особою -ОСОБА_4
Калькуляція МКП "ВУВКГ м.Херсона" вартості технічних умов на встановлення квартирного засобу обліку води, обґрунтованість такої вартості, її формування Херсонським обласним територіальним відділенням АМК України не спростовувалась: висновок цього органу про те, що платні послуги за технічні умови на встановлення квартирного засобу обліку води є проявом зловживання антимонопольним становищем, а надання таких послуг містить склад правопорушення, ґрунтується на твердженні про те, що такі технічні умови на цей випадок нормативними актами не передбачені. Це твердження спростовано позивачем у позовній заяві та судом у цьому судовому рішенні. Відтак і п.5, 6 оспорюваного рішення підлягають скасуванню за позовом.
Щодо питання про оплатність (а не безкоштовність) для споживача технічних умов на встановлення вузла обліку води суд прийняв до уваги аналогічні міркування, наведеним у цьому судовому рішенні щодо оплатності роботи з опломбування лічильників води в умовах ринкової економіки.
Викладеними встановленими судом обставинами та застосуванням до них законодавства його дійсним змістом судом спростовано заперечення відповідача та третьої особи щодо позовних вимог у частині, що задовольняється.
Судом прийнято до уваги, що застосоване формулювання предмету вимог позивачем - "скасування рішення" рівнозначне недійсності рішення, у ст.40 ГК України зазначено, що рішення органів АМК України можуть бути оскаржені до суду без конкретизації обмеження формулювання вимоги. А обраний позивачем спосіб захисту відповідає визначеним ст.16 ЦК України, ст.20 ГК України.
Посилання відповідачем за оспорюваним рішенням на судову практику районного суду у одній справі, а третьою особою - ОСОБА_4 на практику судів різних інстанцій у двох справах господарської юрисдикції не мають ні прецедентного, ні преюдиційного значення для справи № 923/949/14. Ті судові рішення не містять і обов'язкових для застосування правових висновків.
За ст.35 ГПК України не доказуються знову обставини, встановлені рішенням суду у іншій справі. Таких власне обставин у згадуваних відповідачем та третьої особою справах для цієї справи не встановлено (копії тих судових рішень надавались цими учасниками для залучення до справи, у т.ч. третьою особою без дотримання вимоги про посвідчення документів).
Неоднакове застосування норм матеріального права до подібних правовідносин може бути на певному етапі проваджень у певній справі підставою для заяви про перегляд судових рішень до Верховного Суду України (ст.11116 ГК України).
Застосування матеріального права у цьому судовому рішенні вчинене змістом того права, незалежно від точок зору на зміст права у листах представників Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства (посилається відповідач у оспорюваному рішенні) та АМК України (посилається третя особа ОСОБА_4 у обґрунтуванні своєї позиції, які (листи представників) не є джерелом права.
Частково задовольняючи позовні вимоги у справі за позовом немайнового характеру, суд на підставі ст.49 ГПК України судові витрати у справі розподіляє між сторонами пополам. До судових витрат у справі відноситься судовий збір у сумі 1218грн. за позовом немайнового характеру до господарського суду.
Відповідач має відшкодувати позивачу половину (609грн.) від цієї суми, сплаченої при заявленні позову.
Позивач при заявленні позову сплатив судовий збір в сумі 1827грн., тобто на 609грн. (1827-1218 = 609) більше необхідного. Зайво сплачена сума судового збору підлягає поверненню позивачеві з Державного бюджету України.
Керуючись ст.82-85 ГПК України, господарський суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Скасувати пункти № 3, 4, 5, 6 ,8, 9 рішення Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
Відмовити в решті вимог.
Стягнути з Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" 609грн. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Повернути Міському комунальному підприємству "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (код ЄДР 03355726) з Державного бюджету України 609грн. судового збору з числа сплаченого за платіжним дорученням № 2535 від 25.06.2014р.
Повне рішення складено
16.09.2014р.
Суддя В.В. Чернявський