ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 серпня 2014 р. Справа № 802/1861/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Заброцької Людмили Олександрівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Панченка Тараса Дмитровича,
представника позивача: Пірникози Б.А.,
відповідач: не з"явився,
третя особа 1: не з"явилась,
третя особа 2: не з"явилась,
третя особа 3: не з"явилась,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" до Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" ( третя особа 1 ), відділ Держземагенства у Теплицькому районі Вінницької області ( третя особа 2 ), ОСОБА_2 ( третя особа 3 ) про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро", відділ Держземагенства у Теплицькому районі Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (вх. № 13213 від 02.07.2014 року), яку було прийнято судом, мотивовано тим, що рішення відповідача від 31.01.2014 року за №10553813 щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки ( кадастровий номер 0523781300:02:000:0146) за товариством з обмеженою відповідальністю " Теплик - Агро ", на підставі договору оренди землі від 18 вересня 2013 року, укладеного між ТОВ "Теплик-Агро" та фізичною особою ОСОБА_2, є протиправними та підлягає скасуванню, оскільки право оренди вказаної земельної ділянки на момент прийняття оскаржуваного рішення вже було зареєстроване за позивачем на підставі іншого договору оренди, який був чинним.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не з'явився, явку належного представника не забезпечив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Водночас надав заперечення на адміністративний позов ( а.с. 23-24 ), де вказав, що державний реєстратор, приймаючи рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки ( кадастровий номер 0523781300:02:000:0146) за товариством з обмеженою відповідальністю " Теплик - Агро ", на підставі договору оренди землі, укладеного 18.09.2013 року між фізичною особою ОСОБА_2 та ТОВ "Теплик-Агро", діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. В поданих запереченнях відповідач посилається на те, що до заяви про державну реєстрацію іншого речового права, а саме права оренди земельної ділянки, ТОВ "Теплик-Агро" надало довідку відділу Держземагенства № 72 від 13.01.2014 року про відсутність договорів оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0523781300:02:000:0146. Відтак, просить суд відмовити у задоволенні заявленого позову.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Теплик-Агро" в судове засідання не з'явилась, при цьому не забезпечивши явку належного представника. Разом з тим, в матеріалах справи наявні заперечення, які були отримані від ТОВ "Теплик-Агро" за вх. №11879 від 16.06.2014 року, в яких товариство, посилаючись на правомірність дій відповідача щодо проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки, на підставі договору оренди землі від 18 вересня 2013 року, укладеного між ТОВ "Теплик-Агро" та фізичною особою ОСОБА_2, просило в задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 50-52).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділ Держземагенства у Теплицькому районі Вінницької області явку належного представника в судове засідання не забезпечила, надавши заяву за вх. № 16418 від 15.08.2014 року про розгляд справи за відсутності представника відділу та зазначивши, що при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 в судове засідання також не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 є власником земельної ділянки ( кадастровий номер 0523781300:02:000:0146) площею 1,9393 га, що розташована на території Великомочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку від 06.04.2005 року (а.с. 38).
21.03.2006 року між ОСОБА_2 та ТОВ "Зоря Поділля" було укладено договір оренди вищезазначеної землі строком на 10 років (а.с. 9-10), який 22.08.2006 року зареєстровано у відділі Держкомзему в Теплицькому районі Вінницької області за № 040681300620.
Зазначений договір сторонами достроково не розривався, а його реальність підтверджується витягом з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі ( а.с.87-90 ), у якій під № 620 внесено записи про реєстрацію договору оренди землі від 22.08.2006 року, кадастровий номер 0523781300:02:000:0146 (а.с. 89-91).
Разом із тим, як вбачається з матеріалів справи, 18.09.2013 року, тобто до закінчення дії строку договору оренди землі від 21.03.2006 року, між ОСОБА_2 та ТОВ "Теплик-Агро" укладено інший договір оренди землі строком на 5 років щодо цієї ж земельної ділянки ( а.с. 34-37 ).
Відповідно до рішення № 10553813 від 31.01.2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції у Вінницькій області Шаблевським В.І. проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована на території Великомочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області, кадастровий номер 0523781300:02:000:0146, за ТОВ "Теплик-Агро" (а.с. 47).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та надаючи правову оцінку вказаному рішенню відповідача, суд виходить з наступного.
Правовідносини, пов'язані з набуттям права оренди на земельні ділянки, укладенням договорів оренди землі та їх реєстрацією на час вчинення відповідачем оскаржуваних дій регулювалися Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", Законом України "Про Державний земельний кадастр", Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №703 від 22.06.2011 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Частиною 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Як роз'яснила Державна реєстраційна служба України у своєму листі № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 року "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Разом з тим, в порушення вимог чинного законодавства відповідач при проведенні державної реєстрації речового права за договором оренди землі від 18.09.2013 року, укладеного між ТОВ "Теплик-Агро" та ОСОБА_2, не перевірив належним чином, чи вже зареєстроване право оренди на дану земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію права оренди щодо однієї і тієї самої земельної ділянки, що є неприпустимим.
При цьому суд наголошує на тому, що реєстрація договорів оренди землі з новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.
Крім того, відповідно до п. 10 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 року, у разі подання заяви уповноваженою особою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзацах 2-4 цього пункту, пред'являється документ, що підтверджує її повноваження.
Уповноважена особа - це особа, якій на підставі договору або іншого документа, визначеного законодавством, надано повноваження щодо подання документів для проведення державної реєстрації прав (абз. 7 п. 1 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень).
Як вбачається з матеріалів справи, при подачі заяви про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки представником ТОВ "Теплик-Агро" - ОСОБА_4 відповідачу було надано довіреність № 184 від 20.09.2013 року, якою ОСОБА_4 уповноважувалася на вчинення дій з реєстрації договорів оренди землі ( а.с. 30 ).
Однак, відповідно до оскаржуваного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державним реєстратором зареєстровано речове право - право оренди земельної ділянки, а не договір оренди землі.
Відтак, на переконання суду, у представника ОСОБА_4 на момент проведення оспорюваної реєстрації речового права не було належних повноважень від ТОВ "Теплик-Агро" на реєстрацію речового права, а отже мали місце підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації, що визначені у п. 3 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що реєстрацію права оренди земельної ділянки за ТОВ "Теплик-Агро", на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ТОВ "Теплик-Агро" та ОСОБА_2 18 вересня 2013 року, відповідачем проведено з істотним порушенням вимог діючого законодавства, чим порушено законні права та інтереси позивача, як орендаря спірної землі.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено).
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін та третіх осіб, оцінивши досліджені в ході судового розгляду справи докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції Вінницької області від 31.01.2014 року за №10553813 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована на території Великомочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області (кадастровий номер 0523781300:02:000:0146), за товариством з обмеженою відповідальністю " Теплик - Агро ", на підставі договору від 18 вересня 2013 року, укладеного між фізичною особою ОСОБА_2 та ТОВ "Теплик-Агро".
Враховуючи викладене адміністративний позов ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" належить задовольнити у повному обсязі.
Питання про розподіл судових витрат у справі вирішується судом відповідно до вимог частини 1 статті 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Теплицького районного управління юстиції Вінницької області № 10553813 від 31.01.2014 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована на території Великомочульської сільської ради Теплицького району Вінницької області (кадастровий номер 0523781300:02:000:0146), за товариством з обмеженою відповідальністю " Теплик - Агро ".
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля" (код ЄДРПОУ 34009446) судові витрати ( судовий збір ) в сумі 73,08 грн. ( сімдесят три гривні 08 коп. ).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна