Постанова № 40480979, 08.08.2014, Турійський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
08.08.2014
Номер справи
169/341/14-а
Номер документу
40480979
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 169/341/14-а

Провадження № 2-а/169/7/14

Категорія: 10.3.3

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2014 року смт.Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Хвіц Г.Й.

при секретарі Ганюк З.Ю.

за участю : позивача ОСОБА_1

представника відповідача Костюк Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправними дій та спонукання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправними дій та спонукання до вчинення дій, посилаючись на те, що 19 березня 2014 року вона звернулася до управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області із заявою про призначення її сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. 13 травня 2014 року відповідачем їй було надіслано повідомлення № 484/11/2-14, відповідно до якого їй в призначенні такої допомоги було відмовлено на підставі абзацу 5 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки у її володінні є земельна ділянка площею понад 0,6 га. Вважає таку підставу відмови, на яку посилається відповідач, незаконною та необгрунтованою, так як станом на 19 березня 2014 року ні у її власності, ні у її володінні будь-якої земельної ділянки не було, про що вона неодноразово заявляла відповідачу. Проте її пояснення з даного приводу до уваги взяті не були. В зв'язку з цим просила визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області щодо відмови у призначенні їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та зобов'язати управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області призначити та виплатити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з дня її звернення, тобто з 19 березня 2014 року, стягнувши при цьому в її користь судові витрати.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю з підстав, наведених в позові. Крім того пояснила, що відповідач, не перевіривши чи дійсно у її власності чи володінні перебуває земельна ділянка, неправомірно відмовив їй у призначенні і виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, чим порушив її право на призначення і виплату такої допомоги, а тому просила задовольнити її позов.

Представник відповідача Костюк Т.І. в судовому засіданні позов не визнала та суду пояснила, що дійсно 19 березня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області із заявою про призначення її сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подавши при цьому декларацію про доходи та майновий стан і довідку про склад сім'ї, де було зазначено, що вона користується земельною ділянкою площею 1,10 га, в зв'язку з чим відповідно до абзацу 5 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям їй і було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Вважає таку відмову законною та обґрунтованою, а тому просила в позові позивачу відмовити повністю.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Відповідно до положень ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Судом встановлено та визнано відповідачем, що позивач ОСОБА_1 19 березня 2014 року звернулася до управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області із заявою про призначення її сім'ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Згідно протоколу № 5 засідання комісії при районній державній адміністрації з питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і призначення житлових субсидій від 08 квітня 2014 року управлінню соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області було рекомендовано відмовити ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно абзацу 5 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в зв'язку з наявністю в користуванні земельної ділянки площею понад 0,6 га.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних причин або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до п.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.

Не призначення соціальної допомоги у разі, коли, зокрема, у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід, передбачено і п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Однак, за наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом праці та соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм.Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли:

у складі сім'ї є інвалід;

у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховується троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), що має місце в даному випадку;

неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1, складеного у присутності останньої соціальним інспектором Батоговською О.І., у власності ОСОБА_1 значиться земельна ділянка площею 1,10 га.

Про наявність у власності ОСОБА_1 земельної ділянки 1,10 га зазначається і в довідці про склад сім'ї, виданої Кульчинською сільською радою Турійського району Волинської області від 19 березня 2014 року № 135, та у поданій самою заявницею декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Однак, відповідно до Положення про державного соціального інспектора, затвердженого начальником управління праці та соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області Костюк Т.І. та підписаного державним соціальним інспектором Батоговською О.І., зокрема, відповідно до п.3 даного Положення державний соціальний інспектор:

перевіряє достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги,

для чого, відповідно до п.4 даного Положення має право:

проводити обстеження умов життя заявника ( за його згодою) з метою визначення складу сім'ї, ступеня нужденності та можливостей знаходження додаткових джерел для її існування шляхом опитування осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, родичів, інших осіб у разі виникнення потреби в уточненні обставин, що стосуються справи;

отримувати від підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності необхідну інформацію та відомості з питань, що належать до їх компетенції;

робити запити та безоплатно отримувати від органів державної податкової служби, органів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, органів державної контрольно-ревізійної служби, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги; отримувати від осіб, які перебувають на обліку як одержувачі державної соціальної допомоги або звертаються за її призначенням, а також осіб, які входять до складу сім'ї, що отримує або звертається за призначенням такої допомоги, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і посадових осіб підприємств, установ та організацій письмові пояснення до документів про доходи та майновий стан, які враховуються під час призначення державної соціальної допомоги.

Хоча у вищезазначених документах, зокрема, у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в довідці про склад сім'ї та акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї заявника, й зазначається про наявність у власності ОСОБА_1 земельної ділянки площею 1, 10 га, однак будь-які підтверджуючі даний факт документи відсутні.

Крім того, як вбачається з відповіді відділу Держземагенства у Турійському районі Волинської області на запит Турійського РВ УМВС України у Волинській області від 13 червня 2014 року № 1843, за ОСОБА_1 земельні ділянки на території Турійського району не зареєстровані.

Так як, відповідно до п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є земельна ділянка площею понад 0,6 га (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід), то наявність лише рішень Кульчинської сільської ради Турійського району Волинської області від 19 квітня 2007 року № 13/3 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» та від 28 березня 2011 року № 7/6 «Про надання земельних ділянок в оренду під огородництво», а також договорів про внесення змін до договору оренди землі Кульчинської сільської ради від 05 квітня 2011 року та від 12 березня 2014 року, які підписані лише представником Кульчинської сільської ради, не є підтвердженням факту власності чи володіння земельною ділянкою ОСОБА_1

Суд не бере до уваги на підтвердження факту власності чи володіння земельною ділянкою заявником й інформацію Турійського відділення Ковельської ОДПІ Головного Управління Міндоходів у Волинській області про сплату ОСОБА_1 земельного податку в 2013 році та акт від 04 серпня 2014 року про факт підтвердження користування земельними ділянками в розмірі 1, 10 га ОСОБА_1 з 2007 року по 2014 рік, оскільки це не є правовою підставою.

А тому, наведені вище обставини дають підстави визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і зобов'яти управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 з березня 2014 року, оскільки, відповідно до п.8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

На підставі ч.1 ст. 94 КАС України суд присуджує стягнення з Державного бюджету України на користь позивача здійснених ним та документально підтверджених судових витрат - 73.08 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 71, 86, 94, 158-163, 256 КАС України, на підставі ст.19 Конституції України, ст.ст.1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації Волинської області призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 з березня 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73.08 (сімдесят три гривні 08 копійок) судового збору.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України постанову суду у межах стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за один місяць допустити до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Турійський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий