Постанова № 4047776, 03.07.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2009
Номер справи
2а-3110/09/2370
Номер документу
4047776
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2009р.

Справа № 2а-3110/09/2370

15год. 20хв.

м.Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Новікової Т. В.,

при секретарі - Комишній О. М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю №1449/06-4 від 03.09.2008р.),

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до дочірнього підприємства «Агрофірми «Байс-Агро» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,

ВСТАНОВИВ:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів  звернулося до суду з адміністративним позовом від 26.05.2009р. №1084/06-4, в якому просить стягнути з ДП «Агрофірми «Байс - Агро»  адміністративно-господарські санкції у сумі 13 875грн.44коп. та пені у сумі 2290 грн. 45коп. за незайняті робочі місця інвалідами у 2007р. Позов мотивований, з посиланням на ст.ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875-ХІІ (далі - Закон №875-ХІІ), невиконанням відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів на підприємстві та несплата ним адміністративно-господарських санкцій у встановлений строк та у відповідному розмірі до 15.04.2008р.  

Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги.

 Відповідач заперечення на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, ухвала про призначення справи до судового розгляду та повістки направлялися за зазначеною в матеріалах справи адресою (від 04.06.2009р. та 12.06.2009р.).

Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів - територіального органу Фонду соціального захисту інвалідів, утвореного для реалізації завдань щодо здійснення на території області контролю за виконанням державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, за погодженням Міністерства праці та соціальної політики України, проведена перевірка виконання ДП «Агрофірмою «Байс-Агро» (20351, Черкаська область, Уманський район, смт Бабанка, вул.Леніна, 1 код30334495) нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Під час якої виявлено невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007р., зокрема, на підприємстві не було зайнято два робочих місця інвалідами. Вартість одного робочого місця за звітний період на підприємстві становить 7437грн. 72коп., однак, 03.07.2008р. відповідачем погашено борг в сумі 1000грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця для інвалідів складає 13875грн. 44коп., яку відповідач не сплатив у встановлений Законом термін до 15.04.2008р. На думку позивача, не підтверджено виконання відповідачем у звітний період вимог ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 06.10.2005, пп. 2, 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314.

Позов мотивований несплатою ДП «Агрофірмою «Байс-Агро»   адміністративно-господарських санкцій станом на 15.04.2008р. у сумі 13875грн. 44коп. за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007р.,(відповідно до звіту форми 10-ПІ та акту перевірки від 25.11.2008р.) що є порушенням ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Зокрема, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у сумі 2290грн. 45коп., яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Оскільки відповідачем не сплачено борг в установленому законом порядку, тому позивач правомірно звернувся до суду про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Конституцією України (ст.43) задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Зокрема, виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується спеціальними законами України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ, «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005р.» та деяких інших законодавчих актів» від 25.03.2005р. №2505-VІ, «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006р. №3483-ІV, постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70, Інструкцією зі статистики кількості працівників, затверджена зазначеним наказом, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30.11.2005р. №1442/11722 іншими підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю інвалідів.

Господарським кодексом України (ч.8 ст.69) передбачено, що підприємства з правом найму робочої сили забезпечують визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІ (далі - Закон №875-ХІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Зокрема, роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, самостійно сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70.

Сума адміністративно - господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Разом з тим, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до п. 3 п. 14 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 №314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Відповідно до п. 5 вищезгаданого Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Пунктом 14 зазначеного Положення також передбачено, що підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

З огляду на наведені приписи чинного законодавства про порядок атестації та створення робочих місць інвалідів на підприємстві працевлаштування інвалідів може здійснюватись центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів лише за наявності отриманої від підприємства інформації про проведену у встановленому порядку атестацію необхідної кількості робочих місць інвалідів на цьому підприємстві відповідно до вимог нормативу, а також про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Наказом Державного комітету статистики №244 від 06.07.1998 р. затверджена норма статистичної звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць» яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.

Однак відповідачем не надано доказів, що він ужив всіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення, а тому застосування адміністративно-господарських санкцій є правомірним.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, а саме: звіту форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007р. за відповідачем рахується заборгованість яку він самостійно не сплатив у визначений Законом строк, до 15.04.2008р., тому адміністративно-господарські санкції за невиконання відповідачем у 2007р. нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становлять 13 875грн. 44коп. і нарахована пеня у сумі 2290грн. 45коп.

Беручи до уваги те, що сума не сплачених санкцій відповідача до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів становить 13875 грн.44коп. та пені у сумі 2290грн. 45коп., і доказів сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій станом на день розгляду спору не надано, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.06.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 24.06.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ч.4 ст. 94, ч.2 ст. 128, ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з дочірнього підприємства «Агрофірми «Байс-Агро»(20351, Черкаська область, Уманський район, смт.Бабанка, вул.Леніна, 1 код ЄДРПОУ 30334495, р/р260029272 в Райффайзен банк «Аваль» Черкаси ОД МФО 354411) адміністративно-господарські санкції у сумі 13875 грн. 44 коп. (тринадцять тисяч вісімсот сімдесят п'ять гривень, 44 коп.) за незайняті робочі місця інвалідами у 2007р. та пеню у сумі 2290грн. 45 коп. (дві тисячі двісті дев'яносто гривень, 45 коп.)

на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код ЄДРПОУ 21368023 р/р 31217230700002 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Т.В. Новікова

Повний текст постанови виготовлено 23.06.2009 року.