ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
________________
У Х В А Л А
"12" вересня 2014 р. Справа № 923/1143/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Просоєдовій Ю.Д., розглянувши заяву про розстрочку виконаня рішення по справі
за позовом: Антимонопольного комітету України, м. Київ
до: Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", м. Херсон
про стягнення 200 000 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Андрюк А.М., представник, довіреність №8-3/1677 від 20.08.2014р.
від відповідача - Глоба К.М., представник, довіреність №01/04-08/841 від 18.04.2014р., Предейн А.К. - заступник директора, дов. № 01/04-08/1119 від 27.05.2014 р.
в с т а н о в и в:
Згідно рішення господарського суду Херсонської області від 26.08.2014 р. по справі № 923/1143/14 задоволено позов Антимонопольного комітету України, з відповідача в доход загального фонду Державного бюджету України стягнуто 100000 грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 100000 грн. пені за прострочку оплати штрафу.
Рішення в установленому порядку не оскаржено і набрало законної сили.
Відповідач звернувся з письмовою заявою про розстрочку виконання рішення господарського суду на 12 місяців із стягненням присудженої суми щомісячно рівними частками, яку було прийнято до розгляду.
Обґрунтовуючи подану заяву, боржник посилається на збитковість діяльності, значні кредиторські та дебіторські борги, нездійснення місцевим бюджетом відшкодувань різниці в тарифах та значні заборгованості бюджетів усіх рівнів.
Поряд з цим, підприємство виконує життєво важливі функції для міста і зупинення його діяльності може призвести до зупинки централізованого водопостачання і водовідведення міста, що може вплинути на санітарно-епідеміологічне благополуччя населення м. Херсону та призвести до екологічної катастрофи.
З посиланням на приписи ст. 121 ГПК України, вважає ситуацію, що склалася, винятковою та просить суд врахувати викладені обставини в процесі вирішення питання про розстрочку виконання рішення.
Представник позивача в наданих суду усних поясненнях вирішення цього питання відносить на розсуд суду.
За приписами ч. 1 ст. 121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Зазначена стаття не обмежує право господарського суду певними обставинами, при наявності яких господарський суд може розстрочити виконання прийнятого ним рішення, проте визначальним фактором при наданні розстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
З метою правильного і однакового застосування розділу ХІV Господарського процесуального кодексу України щодо порядку виконання рішень господарських судів, у пункті 7.2 постанови пленуму Вищого господарського сулу України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів" (із змінами, внесеними згідно з постановами Вищого господарського суду № 2 від 16.01.2013р., № 3 від 16.01.2013 р.) роз'яснено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк. Вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен врахувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів в економіці держави та інші обставини, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо б було звернути стягнення, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Виходячи із статутної діяльності, відповідач є виконавцем послуг із централізованого водопостачання холодної води та водовідведення у м. Херсоні і є єдиним виробником та надавачем цих послуг, отже виконує важливі функції для всього міста. Недостатність коштів у галузі водопровідно-каналізаційного господарства може призвести до вкрай негативних наслідків для усіх сфер життя та діяльності міста, вплинути на соціально-економічний стан та санітарно-епідеміологічне благополуччя населення міста.
В силу економічної ситуації, що склалася в державі, на даний період часу, діяльність відповідача є збитковою.
Згідно даних фінансового звіту (балансу) за шість місяців 2014 р. збитки підприємства склали 3611000 грн.; кредиторська заборгованість підприємства становить 16268000 грн., дебіторська заборгованість - 25667000 грн. (а.с. 58-59).
Діючі тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для населення, затверджені постановою НКРЕ України, не покривали собівартість зазначених послуг.
В порушення приписів ст. 9 Закону України "Про ціни та ціноутворення" відповідачу не відшкодовується з місцевого та державного бюджетів різниця в тарифах: борг місцевого бюджету за 2013 р. по такому відшкодуванню складає 28239,3 тис. грн., державного бюджету - 42035,5 тис. грн., що підтверджується наданим в матеріали справи, погодженим з директором департаменту бюджету і фінансів Херсонської області та першим заступником міського голови розрахунком обсягу заборгованості за минулі періоди з різниці в тарифах (а.с. 61).
Згідно наданої довідки, підписаної директором та головним бухгалтером, фінансова незабезпеченість МКП "ВУВКГ м.Херсона" станом на 01.08.2014 р. становить 12976,5тис. грн.
Суд також враховує критичну ситуацію, що склалася в енергетичній галузі держави внаслідок окупації частини території України та проведення антитерористичної операції на територіях Донецької та Луганської областей.
Стягнення одночасно штрафу та пені, сума яких є значною, з огляду на критичне фінансове становище підприємства може призвести до дестабілізації господарської діяльності відповідача і, як наслідок, до негативних наслідків щодо забезпечення міста послугами водопостачання та водовідведення.
Обставини справи у їх сукупності дають підстави для висновку про винятковість ситуації, що склалася, та необхідності розстрочки виконання рішення строком на один рік, що буде відповідати вимогам розумності та збалансованості інтересів сторін.
З огляду на викладене, суд задовольняє заяву відповідача, розстрочує виконання рішення на 12 місяців, стягуючи щомісячно з відповідача на користь позивача з вересня 2014 р. по липень 2015 р. по 16600 грн. щомісячно, у серпні 2015 р. - 17400 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 121 ГПК України, господарський суд
у х в а л и в:
1. Задовольнити заяву міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства".
2. Розстрочити виконання рішення на 12 місяців, стягуючи з відповідача на користь позивача з вересня 2014 р. по липень 2015 р. включно по 16600 грн. щомісяця, у серпні 2015 р. - 17400 грн.
3. Копію ухвали направити сторонам до відома і виконання.
Суддя Н.О. Задорожна