ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2014 р.Справа № 922/3632/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Васильєва Л.О.
розглянувши справу
за позовом Національний банк України, м. Київ до Публічне АТ "АКБ "Базис" м. Харків про підтвердження кандидатури ліквідатора за участю представників сторін:
позивача - Огурцової Л.О.
відповідача - Колесник Л.О.
ВСТАНОВИВ:
Національний банк України звернувся до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить підтвердити кандидатуру ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Базис", службовця Національного банку України ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).
Ухвалою суду Харківської області від 29.09.2014 року за вищевказаним позовом було порушено провадження у справі та призначено її до розгляду.
У судовому засіданні 15 вересня 2014 року підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав відзив на позовну заяву, у якому проти позову не заперечує, та підтверджує кандидатуру ОСОБА_3
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Постановою Правління Національного банку України від 23.08.2012 № 357 "Про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "БАЗИС" (м. Харків)" з 28.08.2012 у ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Базис" було відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру його ліквідації. Ліквідатором вказаного банку було призначено службовця Національного банку України ОСОБА_5., кандидатуру якої, як ліквідатора ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Базис" було підтверджено рішенням Господарського суду Харківської області від 30.10.2012 року у справі № 5023/4456/12.
У зв'язку із звільненням ОСОБА_5 з Національного банку України, Правління Національного банку прийняло постанову від 21.01.2013 № 19 "Про заміну ліквідатора ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "БАЗИС". Цією постановою повноваження ОСОБА_5 було припинено та ліквідатором ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Базис" призначено службовця Національного банку ОСОБА_6.
Повноваження ОСОБА_6 як ліквідатора Банку припинено з 22.04.2014 по становою Правління Національного банку від 18.04.2014 № 228 "Про заміну ліквідатора ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "БАЗИС".
Цією ж постановою ліквідатором Банку призначено ОСОБА_7 з 22.04.2014 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2).
Кандидатура ОСОБА_7 не була затверджена Господарським судом Харківської області1 у зв'язку із заявою Національного банку України про відмову від позову про підтвердження кандидатури ліквідатора ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Базис" ОСОБА_7
Підставою подання Національним банком заяви про відмову від позову про підтвердження кандидатури ліквідатора Банку ОСОБА_7 є закінчення строку дії його сертифіката на право здійснення функцій ліквідатора банків та припинення його повноважень, як ліквідатора Банку.
Постановою Правління Національного банку від 16.07.2014 № 426 "Про заміну ліквідатора ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "БАЗИС" припинено з 16.07.2014 року повноваження ОСОБА_7 та призначено з 16.07.2014 ліквідатором Банку службовця Національного банку ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
У відповідності до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ініційована до набрання чинності цим Законом процедура ліквідації банку здійснюється відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Так, банком було проведено перевірку кандидатури ліквідатора Банку ОСОБА_3 на відповідність вимогам статей 90 та 76 Закону України "Про банки та банківську діяльність" в частині умов її призначення та встановлено, що ОСОБА_3 має повну вищу економічну освіту, що підтверджується дипломом спеціаліста з відзнакою ЛВ НОМЕР_3 від 30.06.1997 про закінчення Харківського державного університету за спеціальністю "Фінанси та кредит", відповідно до якого ОСОБА_3 присвоєно кваліфікацію економіста рішенням державної екзаменаційної комісії від 18.06.1997.
ОСОБА_3 має Сертифікат на право здійснення функцій ліквідатора банків Серія В № 00224, виданий на підставі рішення Кваліфікаційної комісії Національного банку України від 20.04.2012 № 387.
ОСОБА_3 має достатній досвід роботи в банківській системі (20 років), необхідний для виконання функцій ліквідатора банку, а також високі професійні та моральні якості і бездоганну ділову репутацію.
Відповідно до статей 88, 92 Закону про банки ОСОБА_3 приступила до виконання обов'язків ліквідатора Банку з дня її призначення, тобто з 16.07.2014.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
У відповідності до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ініційована до набрання чинності цим Законом процедура ліквідації банку здійснюється відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною 4 статті 110 Цивільного кодексу України передбачено, що особливості ліквідації банків встановлюються законом про банки і банківську діяльність.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" у разі порушення цього Закону чи нормативно-правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів або доходів, і настанні ознак неплатоспроможності банку Національний банк України має право відкликати ліцензію та ініціювати процедуру ліквідації банку згідно з положеннями цього Закону.
Згідно з ч. 9 ст. 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" орган, який ініціював рішення про ліквідацію, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії.
Відповідно до ч.ч. 10, 11 ст. 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону. У своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду.
У пункті 3.1 глави 3 розділу VI Положення про застосування Національним банком заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженим постановою Правління Національного банку від 28.08.2001 р. № 369 передбачено, що рішення про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора приймається Правлінням Національного банку та оформляється відповідною постановою. Одночасно за цією постановою також призначається ліквідатор, припиняються повноваження правління (ради директорів), ради банку і загальних зборів банку, а також тимчасового адміністратора, якщо він до призначення ліквідатора здійснював управління банком, надається доручення Юридичному департаменту ініціювати процедуру ліквідації банку в суді.
Частиною 9 статті 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" передбачено, що орган, який ініціював рішення про ліквідацію, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії.
Згідно з положеннями частин 10, 11 статті 88 Закону України "Про банки і банківську діяльність" єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону. У своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду.
Як вбачається з матеріалів справи, кандидатура ліквідатора Банку у повному обсязі відповідає вимогам статей 90 та 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині умов призначення.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3 має повну вищу економічну освіту, що підтверджується дипломом спеціаліста з відзнакою ЛВ НОМЕР_3 від 30.06.1997 про закінчення Харківського державного університету за спеціальністю "Фінанси та кредит", відповідно до якого ОСОБА_3 присвоєно кваліфікацію економіста рішенням державної екзаменаційної комісії від 18.06.1997.
ОСОБА_3 має Сертифікат на право здійснення функцій ліквідатора банків Серія В № 00224, виданий на підставі рішення Кваліфікаційної комісії Національного банку України від 20.04.2012 № 387.
ОСОБА_3 має достатній досвід роботи в банківській системі (20 років), необхідний для виконання функцій ліквідатора банку, а також високі професійні та моральні якості і бездоганну ділову репутацію.
Перед призначенням ОСОБА_3 ліквідатором Банку Національний банк перевірив надану нею інформацію на предмет відсутності конфлікту інтересів та переконався у відсутності обставин, які б свідчили про наявність конфлікту інтересів з Банком і Національним банком, та у здатності її в якості ліквідатора цього банку неупереджено.
Враховуючи, що у процесі розгляду справи судом не встановлено конфлікту інтересів між ліквідатором Банку та Банком, суд вважає, що кандидатура ліквідатора Банку ОСОБА_3 підлягає підтвердженню.
Відповідно до статей 88, 92 Закону про банки ОСОБА_3 приступила до виконання обов'язків ліквідатора Банку з дня її призначення з 16.07.2014.
За таких обставин справи, вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві, відповідають вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність" та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 110 Цивільного кодексу України, ст.ст. 73, 76, 88, 96 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статтями 1, 4, 4-3, 12, 22, 33, 43, 44, 46, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Підтвердити кандидатуру ліквідатора Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Базис", службовця Національного банку України ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Базис" (61057, м. Харків, провулок Мар'яненка , 4, н/р 32075176500 в Управлінні Національного банку України в Харківській обл., ЄДРПОУ 19358916) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) 1218,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 16.09.2014 р.
Суддя Л.С. Лаврова