ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2014 року справа № 823/2026/14
м. Черкаси
11 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
при секретарі - Шепель А.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» до управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося публічне акціонерне товариство «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод», в якому просить визнати протиправною бездіяльність управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області щодо невиконання наказу про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011 про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 183 083 грн., а також зобов`язати відповідача виконати наказ про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011 про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 183 083 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 07.02.2013р. позивач звернувся до управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області з заявою про виконання наказу про примусове виконання рішення, згідно якого стягнуто з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» (19100, Черкаська область, м. Монастирище, вул. Леніна, 122, р/р 26001340141481 в філії Черкаське обласне управління АТ Ощадбанк, м. Черкаси, МФО 354507, код 00255289) 183 083 (сто вісімдесят три тисячі вісімдесят три) грн. 09 коп. збитків, завданих забрудненням атмосферного повітря, які були стягнуті скасованим рішенням господарського суду Черкаської області від 16.11.2011р. у справі № 11/12/5026/2015/2011 на користь держави на р/р 33119331700319 в УДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ЗКПО 37938738. Станом на день подачі позову наказ відповідачем не виконано взагалі, чим порушено пп. 1, 3, 15, 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив заперечення проти заявленого адміністративного позову, мотивовані тим, що протягом 2013 року публічному акціонерному товариству «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» було повернуто 41 693 грн. 70 коп. Залишок боргу складає 70 694 грн. 95 коп. Після поступлення коштів на спеціальний рахунок Монастирищенської міської ради буде проведено автоматичне списання коштів на користь позивача. Розгляд справи представник відповідача просить проводити без його присутності.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 17 січня 2013 року господарським судом Черкаської області на виконання ухвали від 17.01.2013р. у справі № 11/12/5026/2015/2011 видано наказ про примусове виконання рішення, згідно якого стягнуто з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» (19100, Черкаська область, м. Монастирище, вул. Леніна, 122, р/р 26001340141481 в філії Черкаське обласне управління АТ Ощадбанк, м. Черкаси, МФО 354507, код 00255289) 183 083 (сто вісімдесят три тисячі вісімдесят три) грн. 09 коп. збитків, завданих забрудненням атмосферного повітря, які були стягнуті скасованим рішенням господарського суду Черкаської області від 16.11.2011р. у справі № 11/12/5026/2015/2011 на користь держави на р/р 33119331700319 в УДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ЗКПО 37938738; строк пред'явлення наказу до виконання - 18.01.2014р.
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається, як зазначалось вище, на те, що станом на день подачі позову наказ про примусове виконання рішення, згідно якого стягнуто з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 183 083 грн. 09 коп. відповідачем не виконано взагалі, чим порушено пп. 1, 3, 15, 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до ч. 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999р. рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі по тексту - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р. (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
При цьому органи Казначейства:
1) забезпечують у випадках, передбачених Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання виконавчого документа суду в повному обсязі такий документ повертається до суду з відміткою про його виконання;
2) вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку;
3) розглядають письмові звернення (вимоги) осіб, які беруть участь у справі, щодо виконання виконавчих документів, а також звернення (вимоги) прокурорів (п. 4 Порядку).
Під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право:
1) повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом, крім випадків виконання рішень про стягнення коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів;
2) звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання;
3) безоплатно отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію;
4) вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів та за результатами їх виконання;
5) застосовувати заходи впливу до боржників у разі виявлення фактів порушення бюджетного законодавства у процесі або за результатами виконання виконавчих документів, повідомляти про такі порушення органам Держфінінспекції;
6) відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком;
7) вживати інших заходів до виконання виконавчих документів (п. 5 Порядку).
Судом встановлено, що 07 лютого 2013 року публічним акціонерним товариством «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» пред'явлено до управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області до виконання наказ господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. про примусове виконання рішення у справі № 11/12/5026/2015/2011.
Згідно п. 18 Порядку під час виконання виконавчого документа суду про стягнення надходжень бюджету, крім бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, орган Казначейства повідомляє протягом п'яти робочих днів після надходження такого документа відповідному органові, що контролює справляння надходжень бюджету (в разі безспірного списання коштів місцевого бюджету - також відповідному фінансовому органу), про надходження зазначеного виконавчого документа. У разі потреби орган Казначейства звертається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, за інформацією про підтвердження зарахування коштів до державного та місцевих бюджетів або встановлення залишку неповернутих з державного та місцевих бюджетів коштів чи узгодження реквізитів рахунків, на яких обліковуються надходження бюджету, кодів бюджетної класифікації тощо та визначає строк її подання, який становить не більш як 15 робочих днів. Орган, що контролює справляння надходжень бюджету, до закінчення зазначеного строку подає органові Казначейства таку інформацію в письмовій формі. У разі неподання зазначеної інформації орган Казначейства вживає заходів до виконання виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету на підставі наявних даних. Виконання виконавчих документів щодо стягнення судових витрат, зарахованих до державного бюджету, здійснюється органами Казначейства без звернення до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, за відповідною інформацією.
Безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів (п. 19 Порядку).
Відповідно до п. 20 Порядку у разі коли рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у п. 18 Порядку, змінено у зв'язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету та на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету. Якщо законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом доходів бюджету «Інші надходження».
08 лютого 2013 року управлінням Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області оформлено платіжне доручення № 38 від 08.02.2013р. на повернення з р/р 33119331700319 коштів публічному акціонерному товариству «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» в розмірі 183 083 грн.
Листом управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області № 02-38/75 від 06.08.2013р. повідомлено позивача про те, що кошти в сумі 183 083 грн. 09 коп. «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» перераховані відділом ДВС, з них 91 541 грн. 54 коп. (50%) поступили на спеціальний рахунок Монастирищенської міської ради, 36 616 грн. 62 коп. (20%) - на рахунок обласного бюджету; 54 924 грн. 93 коп. (30%) - на рахунок державного бюджету. Відповідно до наказу ДКУ «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» № 226 від 10.12.2002р., щоб повернути кошти в сумі 91 541 грн. 54 коп., потрібно лист-згоду міської ради на знаття їх з рахунку. Управлінням Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області був направлений лист-звернення міській раді № 02-38/40 від 20.03.2013р. про повернення коштів. Міська рада своїм листом № 108 від 21.03.2013р. повідомила наступне: кошти в сумі 91 541 грн. 54 коп. були використані у 2012 році для проведення санітарних заходів на міському сміттєзвалищі, на свердловинах водогону № 2 та № 8 та на озеленення міста; використати кошти на вказані цілі було зобов'язано Черкаською екологічною інспекцією; повернення коштів можливе лише в межах бюджетного року; відповідно до програми використання коштів від надходження податків за забруднення навколишнього середовища на 2013 рік по Монастирищенській міській раді на проведення тампонажу покинутих безгосподарних свердловин закладено лише 15 900 грн. Тому, враховуючи викладене, управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області повідомило, що виконання ухвали господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. на даний час є неможливим.
Листом управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області № 02-28/45 від 16.04.2014р. повідомлено позивача про те, що 06.03.2014р. було направлено звернення до ім'я міського голови Тищенка О.М. щодо повернення коштів публічному акціонерному товариству «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» в сумі 70 694 грн. 95 коп. Монастирищенська міська рада повідомила, що, враховуючи складну політичну та економічну ситуацію в Україні, міська рада не може проплатити заборгованість в сумі 70 694 грн. 95 коп. на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод», так як кошторисом на 2014 рік не передбачені кошти для проплати платіжного доручення, яке знаходиться в картотеці управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області. Тому враховуючи викладене в листі міської ради, відповідач не виконує рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011.
Листом управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області № 02-28/66 від 23.06.2014р. повідомлено позивача про те, що 12.06.2014р. було направлено звернення до ім'я міського голови Тищенка О.М. щодо повернення коштів публічному акціонерному товариству «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» в сумі 70 694 грн. 95 коп. Монастирищенська міська рада повідомила, що не може проплатити заборгованість в сумі 70 694 грн. 95 коп. на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» у зв'язку з відсутністю коштів, на 2014 рік надходження податків за забруднення навколишнього середовища становлять 15 900 грн., але на даний час кошти не поступили, одразу ж при поступленні понадпланованих надходжень міська рада обов'язково погасить вказану заборгованість. Так як при стягненні коштів з міської ради потрібне платіжне доручення за підписом міського голови та враховуючи викладене в листі міської ради, відповідач не виконує рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011.
В той же час, суд наголошує на тому, що відповідно до п. 2 Порядку безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Тобто, Порядок не вимагає жодних погоджень на безспірне списання коштів за рішенням про стягнення коштів. В листі від 14.08.2014р. відповідач сам наголошує, що по мірі поступлення коштів на спеціальний рахунок природоохоронного фонду Монастирищенської міської ради буде проведено автоматичне списання коштів на користь позивача.
Як вбачається з наданої відповідачем виписки по рахунку № 33119331700319, 19.02.2014р. публічному акціонерному товариству «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» повернуто на виконання наказу господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. про примусове виконання рішення у справі № 11/12/5026/2015/2011 кошти в сумі 4 689 грн. 30 коп.; 27.09.2013р. публічному акціонерному товариству «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» повернуто на виконання наказу господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. про примусове виконання рішення у справі № 11/12/5026/2015/2011 кошти в сумі 37 004 грн. 40 коп.
При цьому відповідач в запереченнях проти адміністративного позову зазначає, що залишок неповернутих коштів становить 70 694 грн. 95 коп.
Частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, на вимогу суду відповідачем не надано жодних пояснень щодо причин неперерахування залишку коштів саме в сумі 141 389 грн. 39 коп., адже, як зазначалось вище, загальна сума до стягнення становить 183 083 грн. 09 коп., а повернуто по факту лише - 37 004 грн. 40 коп. та 4 689 грн. 30 коп., з зазначенням за рахунок якого бюджету має бути здійснено відповідне перерахування коштів з урахуванням змісту листа відповідача № 02-38/75 від 06.08.2013р., а також докази в обґрунтування вищезазначених пояснень.
Більше того, як зазначалось вище, якщо законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом доходів бюджету «Інші надходження».
Посилання відповідача на Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Державного казначейства України № 226 від 10.12.2002р., суд до уваги не приймає, оскільки даний порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів. В даному ж випадку має місце безспірне списання бюджетних коштів на виконання рішення про стягнення коштів.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» до управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області в частині визнання протиправною бездіяльності управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області щодо невиконання наказу про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011 про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 141 389 грн. 39 коп.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області виконати наказ про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011 про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 183 083 грн. суд зазначає наступне.
Як зазначалось вище, виконання рішень про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ є виключною компетенцією органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Як наслідок, суд не може підміняти державний орган та давати вказівки, які б свідчили про вирішення судом питань, які належать до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень, а в даному випадку, зобов'язувати вжити заходів з безспірного списання бюджетних коштів.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області виконати наказ про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011 про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 183 083 грн. задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Державної казначейської служби України у Монастирищенському районі Черкаської області щодо невиконання наказу про примусове виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.01.2013р. по справі № 11/12/5026/2015/2011 про стягнення з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 141 389 грн. 39 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод» 36 (тридцять шість) грн. 54 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар