ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
14 липня 2014 року
справа № 2а-0870/2380/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Запорізькій області до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про зобов'язання усунути порушення,-
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області (далі – позивач або ДФІ в Запорізькій області) звернулась з адміністративним позовом до Запорізької районної державна адміністрації Запорізької області (далі – відповідач або Запорізька РДА Запорізької області) в якому просила зобов'язати Запорізьку РДА Запорізької області, згідно п. 2 обов'язкових вимог № 08-08-15-15/1949 від 03.03.2011 р. усунути порушення, що виявлені ревізією ДФІ в Запорізькій області на загальну суму 107 496 грн. 25 коп.; стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 78 836 грн. 99 коп., шкоду у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів в сумі 28 659 грн. 26 коп. або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів; відповідно до п. 3.2 інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України № 242 від 26.12.2003 р. , кошти у сумі 78 836 грн. 99 коп., які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих бюджетних періодах, перерахувати в дохід державного бюджету (ККДБ 21080500).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 р. адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Зобов'язано Запорізьку районну державну адміністрацію, згідно п. 2 обов'язкових вимог № 08-08-15-15/1949 від 03.03.2011 р. усунути порушення, що виявлені ревізією Державної фінансової інспекції в Запорізькій області на загальну суму 107 496 грн. 25 коп.
Стягнуто з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 78836 грн. 99 коп., шкоду у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів у сумі 28 659 грн. 26 коп. або зарахувати їх в рахунок майбутніх платежів.
Відповідно до п. 3.2 інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України № 242 від 26.12.2003 р.,
кошти у сумі 78 836 грн. 99 коп., які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих бюджетних періодах, перерахувати в дохід державного бюджету (ККДБ 21080500).
Рішення суду обґрунтовано тим, що порушення встановлені під час ревізії, а саме нарахування та виплати індексації грошових доходів працівникам Запорізької РДА Запорізької області здійснювались з порушенням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 в частині невірного застосування базового місяця, що у свою чергу, призвело до матеріальної шкоди на значні суми.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що при нарахуванні індексації заробітної плати працівникам Запорізької РДА Запорізької області базовим місяцем вважався лютий 2008 р., тому як оклади державних службовців востаннє підвищувались в лютому 2008 р. Премія, яка була нарахована в грудні 2008 р. виплачена за рахунок економії фонду заробітної плати, утвореного протягом року, носить разовий характер та не може бути підставою для визначення грудня 2008 р. як базового місяця при нарахуванні індексації грошових коштів.
Представники сторін в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до п.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи апарату КРУ в Запорізькій області на ІV квартал 2010 року ревізійною групою проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Запорізької РДА Запорізької області за період з 01.01.2007 р. по 01.01.2011 р.
За результатами ревізії було складено акт № 08-21/0001 від 28.01.2011 р.
Вказаний акт відповідач отримав 04.02.2011 р., тобто в строки передбачені п. 42 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою КМУ від 20.02.2006 року № 550.
10.02.2011 р. супровідним листом за вих. № 01-09/0147 відповідачем було надано ДФІ в Запорізькій області письмові заперечення щодо окремих порушень, які були виявлені під час проведення ревізії.
02.03.2011 р. позивач отримав висновки відповідача на заперечення вих. № 08-08-15-15/1884 від 01.03.2011 р.
11.03.2011 р. Запорізька РДА Запорізької області отримала обов'язкову вимогу ДФІ в Запорізькій області, викладену в листі № 08-08-15-15/1949 від 03.03.2011 р. щодо усунення порушень, виявлених ревізією.
Зокрема, в п. 2 вищевказаної вимоги зазначено, що в ході ревізії було встановлено, що внаслідок невірного застосування базового місяця впродовж ревізуємого періоду, чим недотримано вимоги п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, працівникам Запорізької РДА Запорізької області за період з 01.01.2007 р. по 01.12.2010 р. зайво виплачено індексації грошових доходів на загальну суму 59 402 грн. 57 коп. та проведено нарахувань до державних цільових фондів на загальну суму 21 618 грн. 42 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових оскладів для службовців.
Частиною 3 ст. 2 Закону України «Про оплату праці», зазначено, що до структури заробітної плати входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, передбачені та встановлені відповідно до норм чинного законодавства.
Заробітна плата службовців відповідача складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років надбавки за високі досягнення у праці та премії.
Пунктом 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5 встановлено, що премія входить до фонду оплати праці.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед яких: - оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Згідно п.5 Порядку № 1078 місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Базовим для проведення індексації вважається місяць:
а) прийняття працівника на роботу;
б) підвищення доходу фізичної особи, не пов'язане зі зростанням мінімальної заробітної плати. При цьому підвищення має відбуватися за рахунок збільшення постійних складових зарплати (премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, встановлених відповідно до чинного законодавства);
в) підвищення мінімальної заробітної плати (якщо таке підвищення мінімальної заробітної плати супроводжується зростанням заробітної плати працівника).
Оскільки премії вважаються постійними складовими заробітної плати, а за умови настання певних обставин такий вид доплати підвищується, або навпаки знижується чи скасовується, то здійснюючи індексацію оплати праці працівника, якому встановили доплати, і внаслідок цього відбулося підвищення загального доходу порівняно з попереднім періодом, місяць такого призначення повинен був вважатися відповідачем базовим.
Крім того, відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 24.09.2009 р. № 10891/0/14- 09/10 при проведенні індексації, базовими місяцями можуть бути місяць встановлення премії, та місяць, в якому збільшено розмір такої премії, порівняно з попереднім періодом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95 оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282 порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Крім того, в порушення абз. 6 п. 4 Порядку № 1078, у ревізуємому періоді внаслідок невірного застосування коефіцієнтів приросту індексів споживчих цін, працівникам апарату Запорізької РДА, які прийняті на роботу протягом листопада 2008 року - вересня 2010 року, зайво нараховано та виплачено індексації в сумі 19 343,42 грн. та проведено нарахувань до державних цільових фондів в сумі 7040,84 грн. ( 2008 рік - 78,27 грн., нарахування – 28,33 грн., 2009 рік – 3 767,74 грн., нарахування – 1 371,46 грн. та за 2010 рік – 15 497, 41 грн., нарахування – 5 641,05 грн.).
Внаслідок вищевказаних порушень Запорізькій РДА завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 107 405, 25 грн.
Операції з безпідставного нарахування й виплати індексації, які призвели до матеріальної шкоди на зазначені суми, в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері №5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за дебетом рахунку 801 «Витрати на оплату праці» та кредитом рахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати».
Зазначені порушення призвели до завищення касових та фактичних видатків по загальному фонду кошторису установи (форма №2-д) за листопад- грудень 2008 року по КПКВ 7781010 «Здійснення виконавчої влади у Запорізькій області» за КЕКВ 1111 та 1120 в сумі 2 133,9 грн. та 772,47 грн. відповідно, що є порушенням п.1.2 Порядку складання річних фінансових звітів за 2007 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.01.2008 №3 (далі по тексту - Порядок від 10.01.2008 р. № 3).
Внаслідок допущених порушень, у Звіті про виконання загального фонду кошторису установи (форма №2-д) за 2009 рік касові та фактичні видатки по КПКВ 7781010 за КЕКВ 1111 та 1120 завищено у сумі 29 440,4 грн. та 10 716,31 грн. відповідно, що є порушенням п. 1.2 Порядку від 10.01.2008 р. № 3.
Також, внаслідок вищезазначених порушень, у Звітах про виконання загального фонду кошторису установи (форма №2-д) за 2010 рік касові та фактичні видатки по КПКВ 7781010 за КЕКВ 1111 та 1120 завищено у сумі 47 171,69 грн. та 17 170,48 грн. відповідно, що є порушенням п.1.2 Порядку складання місячної та квартальної фінансової звітності у 2009 році установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом ДКУ від 25.03.2009 р. № 123.
Отже, внаслідок допущених порушень, у формі №2-д «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» касові та фактичні видатки завищено за 2007-2010 роки станом на 03.03.2011 року по КЕКВ 1110 та КЕКВ 1120 на загальну суму 107 405,25 грн., що є порушенням п. 1.2 Порядку складання річних фінансових звітів установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.01.2008 р. № 3, із змінами від 15.01.2010 р. № 8 та п.п. 1.2 п.1 Порядку складання фінансової звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2010 р. № 164 , в частині того, що фінансова звітність повинна бути достовірною, тобто не містити помилок та перекручень.
Крім того, слід зазначити, що вимоги ДФІ в Запорізькій області до Запорізької РДА Запорізької області щодо усунення виявлених під час перевірки порушень оскаржувалися відповідачем до Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 2а-0870/4557/11, за результатами розгляду справи у задоволенні вимог щодо визнання протиправним та скасування п. 2 вимоги ДФІ в Запорізькій області № 08-08-15-15/1949 від 03.03.2011 р. було відмовлено.
Приписами ч.1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області – залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Запорізькій області до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про зобов'язання усунути порушення – залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай