Постанова № 40460695, 20.06.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2014
Номер справи
188/629/14-а (2-а/188/30/2014)
Номер документу
40460695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

20 червня 2014 рокусправа № 188/629/14-а (2-а/188/30/2014) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Іванова С.М.

суддів: Чабаненко С.В., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації на постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 17.04.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.04.2014 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду, відповідно до якого просить визнати неправомірними (протиправними) дії Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації (смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області) щодо відмови здійснити перерахунок та виплатити недоплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за період з 01.08.2013 р. по 08.04.2014 р., з урахуванням різниці, яка була сплачена в цей період, та зобов'язати Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації виплачувати щомісячно, починаючи з 08.04.2014 р. до закінчення строку, передбаченого Законом, державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому Законом, прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач звернулась до відповідача в зв'язку з народженням сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і з 23.09.2013 р. перебувала на обліку, отримуючи допомогу по догляду за дитиною до 3-х років. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, з вересня 2013 р. було призначено позивачу відповідну державну допомогу. Позивач вважає, що відповідач сплачував на її користь допомогу по догляду за дитиною до 3-х років у розмірах, значно менших, ніж це передбачено діючим законодавством. 03.04.2014 року позивач звернулась до відповідача з проханням зробити перерахунок, але отримала відмову, що і зумовило позивача звернутися до суду за захистом порушеного права.

Постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 17.04.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації щодо відмови здійснити перерахунок та виплатити недоплату державної допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08.11.2013 року по 08.04.2014 року.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації (52700, Дніпропетровська область, Петропавлівський район, смт. Петропавлівка, вул. Радянська, 53, код ЄДРПОУ 03192555) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку за період з 08.11.2013 року по 08.04.2014 року включно в розмірі, передбаченому з дітьми», з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації (52700, Дніпропетровська область, Петропавлівський район, смт. Петропавлівка, вул. Радянська, 53, код ЄДРПОУ 03192555) виплачувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щомісячно, починаючи з 08.04.2014 року державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі, встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вирішено питання про судові витрати по справі.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі відповідач, вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що з 2007 року питання встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не розглядається правлінням Фонду, оскільки не належить до його повноважень.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, 01.08.2013 р. у позивача народився син, про що свідчить свідоцтво про народження (а.с. 5).

Відповідно до довідки від 04.04.2014 р. позивач перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації, що не заперечується відповідачем (а.с. 6).

Позивач не погоджується з даними виплатами і вважає, що відповідач повинен проводити виплати у більшому розмірі, ніж сплачується, що і є причиною спору.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім»ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органу соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням".

Статтею 1 Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням" визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 2 Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням" страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім»ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.

Відповідно до ст.ст. 4, 5, 29, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

Одним із принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.

Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-111 та виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-111.

Пунктом 2 розділу 111 Закону № 107-УІ було передбачено, що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-111, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-УІ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-УІ "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-УІ) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-УІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-111 на виконання статті 45 Закону № 2154-УІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", не встановлювалось на 2011 р. та на 2012 р. іншій, ніж у Законі № 2240-ІІІ розмір допомоги, а положення Постанови КМУ № 1751 Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12,2001р. було затверджене саме на виконання Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (п. 1), то застосовувати зазначену постанову Кабінету Міністрів України до особи, яка застрахована в системі загальнообов'язкового страхування не можливо, оскільки на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" також не встановлювався іншій розмір вказаного виду допомоги ніж у Законі України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням".

Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд першої інстанції вірно вважав, що оскільки спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням", відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Враховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що заперечення відповідача є необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, однак вважає за необхідне доповнити абз. 4 резолютивної частини, що у відповідності до ст. 201 КАС України є підставою для зміни останнього.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації - залишити без задоволення.

Постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 17.04.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років та зобов'язання вчинити певні дії - змінити доповнивши абз. 4 її резолютивної частини наступним змістом: до закінчення строку передбаченої законом виплати або внесення відповідних змін в законодавство, що регулює дані правовідносини.

В іншій частині постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 17.04.2014 року - залишити без змін.

Постанова суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: С.М. Іванов

Суддя: С. В. Чабаненко

Суддя: А. В. Шлай