Рішення № 40458856, 11.09.2014, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
11.09.2014
Номер справи
912/2435/14
Номер документу
40458856
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2014 рокуСправа № 912/2435/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., розглянув матеріали справи № 912/2435/14 від 28.07.2014 року

за позовом: комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради, 28008, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 50 років Жовтня 32-а,

до відповідача: Олександрійського комунального міжміського бюро технічної інвентаризації, 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна, 51

про стягнення 53482,86 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - Лукашевська Ю.А., довіреність № 13 від 08.01.2013р.;

від відповідача - Пороло М.М., договір б/н, від 25.08.2014 р., адвокат, посвідчення №1905.

Комунальне підприємство "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з Олександрійського комунального міжміського бюро технічної інвентаризації 53482,86 грн. заборгованості, з яких: 26398,27 грн. основного боргу за спожиту теплову енергію, 25138,43 грн. пені, 1670,83 грн. індексу інфляції та 275,33 грн. 3% річних, з покладенням на відповідача судових витрат.

Ухвалою від 28.07.2014 року суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і порушив провадження у справі.

Ухвалою від 13.08.2014р. розгляд справи було відкладено до 29.08.2014р.

В судовому засіданні 29.08.2014р. оголошувалась перерва до 10:00год. 11.09.2014р.

У зв'язку з частковою сплатою заборгованості, до господарського суду 13.08.2014 року позивачем подано заяву від 11.08.2014р. вих. № 283 про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просив суд стягнути з відповідача 24398,27 грн. основного боргу за спожиту теплову енергію, 25138,43 грн. пені, 1670,83 грн. індексу інфляції та 3% річних за несвоєчасні розрахунки в сумі 275,33грн., а всього 53482,86грн. (а.с. 42-43).

Крім того, 29.08.2014 року господарським судом отримано заяву комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради від 28.08.2014 року вих.№294 про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з Олександрійського комунального міжміського бюро технічної інвентаризації 21398,27 грн. основного боргу за спожиту теплову енергію, 25138,43 грн. пені, 1670,83 грн. індексу інфляції та 3% річних за несвоєчасні розрахунки в сумі 275,33грн. (а.с. 55-56).

Частиною 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України визначено право позивача до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Враховуючи те, що зменшення розміру позовних вимог належать до процесуальних прав позивача, господарський суд розглядає позовні вимоги комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради з урахуванням заяви № 294 від 28.08.2014р. (а.с 55-56).

На адресу господарського суду 01.09.2014р. надійшов відзив на позовну заяву Олександрійського комунального міжміського бюро технічної інвентаризації, в якому відповідач визнає позовні вимоги частково - в сумі 24398,27грн. та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в частині стягнення штрафних санкцій, збитків від інфляції та 3% річних в сумі 29084,59грн., оскільки позивачем не вживались заходи досудового врегулювання спору, а також при нарахуванні пені порушено п. 6.8 договору, за умовами якого за несвоєчасну оплату споживач сплачує пеню не більше 100 відсотків загальної суми заборгованості.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд встановив наступні обставини.

01.10.2013р. між Олександрійським комунальним міжміським бюро технічної інвентаризації (далі - Споживач) та комунальним підприємством "Теплокомуненерго" (далі - Енергопостачальна організація) укладено договір на постачання теплової енергії № 629 (далі - Договір, а.с. 9).

Відповідно до умов Договору, Енергопостачальна організація приймає на себе зобов'язання постачати Споживачеві теплову енергію у відповідності з діючими нормами теплопостачання, а Споживач зобов'язується оплачувати отриману теплову енергію по встановленим тарифам (цінам) в терміни, передбачені цим Договором (розділ 1 Договору).

Умови та порядок постачання теплової енергії визначені сторонами в розділі 2 Договору.

Так, згідно п.п. 2.1 - 2.2 Договору, початок та закінчення опалювального сезону визначається погодними умовами і встановлюється при утриманні середньодобової температури зовнішнього повітря на протязі трьох діб поспіль менше (більше) +8 градусів за Цельсієм по розпорядженню виконавчого комітету Олександрійської міської ради. Теплова енергія постачається Споживачеві в об'ємах, зазначених у Додатку 1, який є невід'ємною частиною до цього Договору.

Згідно додатку 1.1. (а.с. 10) об'єктом споживання теплової енергії є Бюро технічної інвентаризації, що розташована за адресою: пр. Леніна, 51.

Відповідно до п. 6.1 Договору оплата за спожиту теплову енергію виконується в грошовій формі згідно з тарифами (цінами), затвердженими Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України:

- вартість фактично спожитої теплової енергії - щомісячно протягом опалювального сезону.

Згідно положень пунктів 6.2 - 6.4 Договору про зміни тарифів на протязі терміну дії договору Енергопостачальна організація зобов'язується сповістити споживача протягом 15 днів після дати затвердження нових тарифів. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач за 3 дні до початку розрахункового періоду виконує передоплату в грошовій формі шляхом перерахування на рахунок Енергопостачальної організації 100% вартості вказаної в цьому договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період.

Договір укладений терміном на один рік, вступає в силу з дня його підписання і діє до 01.10.2014р. Договір вважається продовженим на наступний термін, якщо за місяць до закінчення строку його дії не буде письмово заявлено однією з сторін про його розірвання (п. 10.1).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Згідно з ч. 1 ст. 19 названого Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Як передбачено ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

З матеріалів справи слідує, що за період з жовтня 2013 р. по квітень 2014р. КП "Теплокомуненерго" на виконання умов договору № 629 поставлено комунальному міжміському бюро технічної інвентаризації, що розташоване за адресою: м. Олександрія, пр. Леніна, 51, теплову енергію згідно виставлених відповідачу рахунків-фактур: №629/10 від 31.10.2013р., №629/11 від 30.11.2013р., №629/12 від 31.12.2013р., №629/01 від 31.01.2014р., №629/02 від 28.02.2014р., №629/03 від 31.03.2014р. та №629/04 від 30.04.2014р (а.с.14-20), на загальну суму 36408,35 грн.

Тариф на теплову енергію КП "Теплокомуненерго" установлений постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України №55 від 30.09.2011 р. та становить для потреб бюджетних установ - 770,15 грн. за 1 Гкал (без ПДВ); для потреб інших споживачів - 792,73 грн. за 1 Гкал (без ПДВ) (а.с. 37).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №409 від 31.12.2013р. установлено комунальному підприємству "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради тарифи на теплову енергію для потреб бюджетних установ - 615,57 грн. за 1 Гкал (без ПДВ); для потреб інших споживачів - 746,48 грн. за 1 Гкал (без ПДВ) та визнано такою, що втратила чинність постанову Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України №55 від 30.09.2011р. "Про встановлення тарифів на теплову енергію КП "Теплокомуненерго" з 01.01.2014р. (а.с. 65).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №182 від 31.03.2014р. "Про внесення змін до деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг" затверджено зміни до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №409 від 31.12.2013р. та в абзаці другому цифри "615,57" змінено цифрами "871,63", в абзаці третьому цифри "746,48" змінено цифрами "894,22" (а.с. 66-67).

З урахуванням викладеного, між сторонами 01.01.2014р. та 01.07.2014р. було укладено додаткові угоди до договору про постачання теплової енергії від 01.10.2013р. № 629, що узгоджується з пунктом 6.2 вказаного Договору (а.с. 61, 62).

Проте, відповідач не проводив в повному обсязі своєчасну оплату за теплову енергію, що постачалася КП "Теплокомуненерго" в період з жовтня 2013р. по квітень 2014р. включно, що підтверджується наявними у справі платіжними дорученнями та актом звірки взаємних розрахунків (а.с.63).

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не допускається; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

За вимогами ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми основного боргу в розмірі 21398,27 грн., що є вартістю поставленої та неоплаченої відповідачем теплової енергії, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ст. 549 Цивільного Кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 6.8 Договору встановлено, що за несвоєчасну оплату споживач сплачує пеню в розмірі

- 1% з простроченої суми за кожен день прострочення, але не більше 100% загальної суми заборгованості для підприємств, організацій і закладів-суб'єктів підприємницької діяльності, незалежно від форм власності і господарювання.

- 0,75% з прострочено суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який нараховується пеня - для бюджетних закладів і організацій.

Встановлений договором розмір пені - 1 % узгоджується з положеннями ст. 1 Закону України від 20.05.1999 р. №686-XIV "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій", якою встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності: сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території; за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги сплачують пеню в розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено угодою сторін, але не більше 100% загальної суми боргу.

Обов'язковою умовою договорів про надання комунальних послуг та утримання прибудинкових територій є забезпечення виконання зобов'язань відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до розрахунку пені, наведеного в позовній заяві (а.с. 3), сума пені, обчислена за період з 27.09.2013 року по 28.03.2014 року, нарахована в розмірі 1% від суми заборгованості, складає 25138,43 грн. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та підтверджено сторонами, сума основного боргу відповідача за вказаний період (станом на 28.03.2014р.) складала 24990,61грн.

Враховуючи викладене та приписи "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" стягненню з Олександрійського комунального міжміського бюро технічної інвентаризації підлягає пеня в сумі 24990,61грн.

В частині тверджень відповідача щодо невжиття позивачем заходів досудового врегулювання спору господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відсутність досудового врегулювання спору не позбавляє особу звернутися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. У Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2002р. у справі № 1-2/2002 щодо офіційного тлумачення положення ч.2 ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Право на судовий захист не позбавляє суб'єктів правовідносин можливості досудового врегулювання спорів, а обрання певного засобу правового захисту, в тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Таким чином, всупереч твердженням відповідача норми чинного законодавства не пов'язують правомірність нарахування пені за прострочення платежів та компенсаційних виплат з досудовим врегулюванням спору.

Крім того, ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до розрахунку позивача сума, на яку збільшився розмір боргу внаслідок інфляційних процесів за період з жовтня 2013р. по квітень 2014р. становить 1670,83грн.

Згідно розрахунку суду за аналогічний період сума боргу на яку збільшився розмір боргу внаслідок інфляційних процесів становить 1670,81грн.

Враховуючи викладене, вимога щодо стягнення з відповідача індексу інфляції підлягає частковому задоволенню.

Підлягає задоволенню в повному обсязі вимога позивача про стягнення з відповідача трьох відсотків річних, що за обґрунтованим розрахунком позивача становить 275,33грн.

За викладених обставин господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 49 Господарського процесуально кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради задовольнити частково.

Стягнути з Олександрійського комунального міжміського бюро технічної інвентаризації (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна, 51, ідентифікацій код 03347494) на користь комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради (28008, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 50 років Жовтня 32-а, ідентифікаційний код 00185330) - 48335,02 грн., з яких: 21398,27 грн. основної заборгованості, 24990,61 грн. пені, 1670,81 грн. інфляційних втрат та 275,33 грн. - 3% річних, крім того 1827 грн. судового збору.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 15.09.2014р.

Суддя Г.Б. Поліщук