Постанова № 40457805, 10.09.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
286/5730/14-а
Номер документу
40457805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/5730/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати незаконними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області та скасувати постанову про арешт коштів боржника у виконавчому провадженні ВП №41518864 від 14.08.2014 року, мотивуючи тим, вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, що примусове виконання виконавчого листа №2-2850/10, виданого 17.07.2012 року Овруцьким районним судом про стягнення 46072 грн. боргу із основної та додаткової пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не належить до компетенції органів Державної виконавчої служби.

В судове засідання представники сторін не з'явилися. Представник позивача надав заяву про розгляд справи без їх участі. Представник відповідача надав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову.

Перевіривши і дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов слід задовольнити із наступних підстав.

З листа-заперечення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця вбачається, що 16.01.2014 року державним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження згідно виконавчого листа, виданого 17.07.2012 року Овруцьким районним судом про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 коштів. Даною постовою було встановлено семиденний строк для виконання рішення суду. Оскільки, в наданий строк управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі рішення суду виконано не було, то згідно вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем було розпочато його примусове виконання.

З копії постанови про арешт коштів боржника від 14.08.2014 року ВП №41518864 (а.с.6) вбачається, що на вжиття заходів примусового виконання виконавчого листа №2-2850/10, виданого 17.07.2012 року Овруцьким районним судом про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1 45952 грн. пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року та витрат на інформаційно-технічне забезпечення, в зв'язку з невиконанням у добровільному порядку боржником рішення суду, було накладено арешт на ряд рахунків позивача.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами.

Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами. Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності .

Згідно приписів ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 30.01.2013 року, яка набрала чинності 06.02.2013 року, внесено зміни до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року. Зазначений порядок прийнятий відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» і п. 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 цього Порядку, боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; а виконавчі документи - це оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Пунктом 3 вищевказаного Порядку передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

У виконавчому листі №2-2850/10, виданому 17.07.2012 року Овруцьким районним судом про стягнення 45952 грн. боргу із основної та додаткової пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» боржником зазначено позивача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, яке є бюджетною установою, фінансування якої здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Тобто, рішення суду про стягнення коштів з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі мають виконуватися на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства.

Згідно п. 33 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у разі коли судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у п. 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з п.п.1 п. 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника.

Вимогами п. 47 даного Порядку передбачено, що безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих органом Казначейства документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником, інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника.

П. 48 вищевказаного Порядку передбачено, що для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з п. 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

У разі відсутності таких документів та відомостей, якщо боржником є державні підприємство, установа, організація або юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства, перерахування коштів здійснюється на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

З аналізу вказаних актів законодавства, спірних правовідносин, з врахуванням позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в ухвалі від 15.05.2014 року по справі №К/800/2747/14, суд приходить до висновку про недотримання відповідачем вимог Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників при винесенні постанови про арешт коштів боржника та відповідно до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Постанову про арешт коштів боржника у виконавчому провадженні ВП №41518864 від 14.08.2014 року, винесену державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Пономарьовою К.В. скасувати.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня її проголошення.

У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А. Л. Гришковець